Rauhanturvaaja nimeke on harhaanjohtava, Afganistaniin ei saada lähtijöitä muuten kuin maksamalla 3000 euroa verotonta päivärahaa varsinaisen palkan päälle.
Suomalaiset Afganistanissa ovat siis palkkasotureita, tosin eivät ammatilaisilta vaikuta. Eivät juurikaan partioi jalkaisin, ainoastaan istuvat tukikohdassa tai Pasissa ja valittelevat pasin ohutta panssaria.
Parempi kun pysyisivät kotomaassa, mutta pitää yrittää pres. Halosen missiota täyttää, viedä pohjoismaalaista naismallia afgaanitytöille, asia on kyllä tuhoontuomittu
Palkkasoturi on oikea nimitys
1
596
Vastaukset
- LH
Anteeksi epäkohtelias ilmaisuni otsikossa. Haluan kuitenkin toistaa kantani, että oikea nimitys edellisen viestin kirjoittalle on "harvinaisen yksinkertainen ääliö". Suomalaisia sotilaita, jotka palvelevat Afganistanissa, ei voida kutsua palkkasotureiksi. En viitsi lähteä keskusteluun sotilaiden osaamistasosta, koska se nyt ei liity palkkasoturimääritelmään millään tavalla.
Palkkasoturilla tarkoitetaan Geneven yleissopimusten lisäpöytäkirjan 47 artiklan artiklan mukaista henkilöä, jolla ei mm. ole oikeutta sotavangin asemaan. Toisin kuin monet hieman hitaanoloiset ihmiset väittävät, palkkasoturi ei yksinkertaisesti voi työskennellä oman maansa armeijassa (ks. alla). Toisin kuin monet muut sanat, joiden merkityksestä on mahdollista käydä tieteenfilosofista keskustelua, termi palkkasoturi on tarkkaan määritelty. Termiä palkkasoturi ei mielestäni tulisi käyttää väärin, omien lapsellisten kommenttien huutamiseen.
Tässä koko artikla palkkasoturin määritelmästä:
1. Palkkasoturilla ei ole oikeutta taistelijan tai sotavangin asemaan.
2. Palkkasoturiksi katsotaan henkilö, joka:
a) on erityisesti värvätty paikalta tai ulkomailta taistelemaan aseellisessa selkkauksessa;
b) tosiasiassa osallistuu varsinaisiin vihollisuuksiin;
c) osallistuu vihollisuuksiin pääasiassa henkilökohtaisen hyödyn vuoksi ja jolle selkkauksen osapuoli tai sen edustaja on luvannut huomattavasti korkeamman palkkion kuin mitä vastaavassa asemassa ja tehtävässä olevalle asianomaisen osapuolen asevoimissa palvelevalle henkilölle maksetaan tai on luvattu maksaa;
d) ei ole selkkauksen osapuolen kansalainen eikä vakinaisesti asu selkkauksen osapuolen hallinnassa olevalla alueella;
e) ei kuulu selkkauksen osapuolen asevoimiin; ja
f) ei ole selkkauksen ulkopuolisen valtion viralliseen tehtävään lähettämä asevoimien edustaja.
Ennenkuin joku toinen latvalaho kirjoittaa, kuinka palkkasoturit saa teloittaa suoraan (ei saa), niin heitäkin kohtaan täytyy osoittaa "inhimillisyyden minimisuojaa" ns. Martensin klausuulin mukaisesti.
Toivottavasti tämä viesti nyt lopettaa koko typerän keskustelun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 775258
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai674668Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1264615Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3411962- 891609
- 931534
- 2571476
- 3371163
- 200991
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.56980