Siivosin autotallia ja mieleeni juolahti, että antaisin tuon vanhan Cylinda 650 keraamisen lieden jollekkin vuokra-asukille vaikka joululahjaksi. Toimiva peli kaikilla herkuilla ja ohjekirja mukaan, joten uunompikin olisi osannut sitä käyttää. Sitten tajusin, että 60cm leveä liesihän ei sitten millään mahdu siihen vuokra-asukin kapeaan Upo-lieden koloon, joten latasin laitteen peräkärryyn ja kuskasin jäteasemalle. Minusta tämä tapahtuma osoittaa kuinka jaloja, hyväsydämisiä ja toiset huomioonottavia ihmisiä me ok-asukkaat todella olemme. Siinä olisi paistunut kasarmilla kelpo kinkku, jos vaan sulakkeet olisi kestäneet.
Ok-asukas joulumielellä.
En etsi valtaa......
2122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sinulla on selvästi rinta täynnä aitoa joulumieltä kun noin muistat lähimmäistäsi!
On kuitenkin viisasta, ettet uunia mihinkään vuokra-kasarmiin vie: Ensinnäkin on totta, että tilathan sieltä loppuisi ja toisekseen olisi se melkoinen karhunpalvelus vuokralaista kohtaan: vuokralainenhan joutuisi tuolloin hävittämään vanhan 2-liesi-Helkaman ja sehän on isännän omaisuutta! Laskuhan siitä olisi seurannut!
Semmonen varmaan kasarmille mahtuisi. Tai sitten joku karavaanien vanha kaasukäyttöinen retkiliesi. Vai tehdäänkö kasarmeilla ruoka mahdollisesti retkikeittimillä ja mikrolla, en tiedä.