Koru vai toivekapistus rakkaalle?

Aviomies hukassa

Olen tällainen köyhä, tuilla elävä aviomies. Vaimolle meinasin ostaa erään 80€ maksavan lahjan, josta tiedän hänen pitävän, mutta yhtäkkiä aloin ajattelemaan, että mitäs jos hommaisinkin mieluummin jotakin muuta. Kovin paljoa pidemmälle ei valitettavasti voi budjettia venyttää eikä vaimokaan tuhlailusta pitäisi.

Mitä te naiset tuollaisina kaksvitosina olisitte halunneet mieheltänne lahjaksi, jos ajatellaan vaikkapa koruja?

Vaimollani ei ole kallis maku. Kaulakoruja vaimo harvemmin pitää. Markettien helmet menee sukujuhlissa. Rippiristi hänellä on aina arjessa ja juhlassa. Korvakoruista tiedän hänen rakastavan helmikorvakoruja, mutta olisiko sellaista vähän kalliimpaa ja tietysti myös koreampaa versiota olemassa jonka kehtaisi joulupakettiin kääriä? MUTTA viimejouluna hän sai lahjaksi korvakorut sisareltani, joten onkohan se vähän liikaa toistoa? Entä onko rannekoru aivan epäromanttinen lahja? Sellaisen joskus ostin tyhjätaskuna aikoinaan jollekin tyttöystävälle ja ainakin se ilahdutti.

Vai olisiko parempi ostaa alkuperäinen lahjaideani? Se on enemmän sellainen hauska ja hyödyllinen, mitä vaimo on sanonnut haluavansa, viihdekapistus. Mutta se ei ole romanttinen. Toisaalta romantiikkaa meillä on kyllä muutenkin. Jotenkin koru vaan kummittelee mielessä... se olisi tuhlausta eikä vaimo ole kyllä yhtään turhamainen, mutta rakkauteen ja tunteisiin kannattaakin tuhlata. Jos minulla olisi rahaa, ostaisin jotain tosi nättiä kaulakorua varmaan mutta kun ei oo. Enkä tiedä vaimon makuakaan minkään muun kuin korvisten suhteen... tämä on niin vaikeaa.... Vuosi takaperin tosin yllätin hänet hänen lempi-kultasormuksellaan hääpäivälahjaksi.

Vaimo itse on sanonut, ettei hän odota minulta mitään lahjaa kun taloudellinen tilanteemme on tiukka, mutta totuus on että minulla olisi tuo satasen budjetti käytettävissä. Tiedän hänen ostaneen minulle jonkin huokean lahjan.

2

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lahjakortteja

      Rannekoru ei kuulosta epäromanttiselta. Helmikorvakorut on aika muotia tällähetkellä.

    • 17+1

      Osta ihmeessä se lahja, jota olit jo alunperin ajatellut. Tiedän, että naiset odottavat jouluisin puolisoiltaan koruja (minä myös), mutta esimerkiksi viime vuonna tiesin, etten saisi mitään kallista tai niin sanotusti turhaa, sillä varamme eivät yltäneet taivaisiin asti.
      Ja kuka sanoo, että jouluna pitäisi loppujen lopuksi edes antaa koruja tai timantteja? Onhan se romanttista, mutta mikäli vaimosi ei ole turhamainen ja leiju pelkästään kullan ja timanttien voimalla, niin suosittelen niiden ostamista myöhemmällä ajalla.
      Omasta mielestäni paras lahja on se, mitä puoliso on pohtinut ja tietää minun pitävän siitä. Joskus näin ollen pyörään laitettava nastarengas on parempi lahja kuin kallis koru, jota raatsin käyttää vain kerran kaksi vuodessa.
      Iloista joulumieltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3703
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      72
      3085
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      53
      2281
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      13
      1503
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1269
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      86
      1146
    7. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      981
    8. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      23
      971
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      955
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      942
    Aihe