Tarkastelin päivän hintoja lämmitysöljylle ja hinnat olivat nousseet jo yli euron per litra! Halvin muutaman centin alle euron. Kylmä sää koko euroopassa toki nostanut hintoja mutta kyllä lämmitys alkaa olla tolkuttoman hintaista. Vuoden vaihteessa energiavero nostaa hintoja entisestään. Myös sähkö kallistuu huimasti, samoin kaukolämpö. Esim. Turussa kaukilämmön hinta nousee vuodenvaihteessa 13 %.
Tolkutonta menoa mutta mikäs energiayhtiöiden pyydellessö kiskurihintoja. Pakko lämmittää.
Lämmitysöljy yli euron litra!
5
491
Vastaukset
- Kalina-Kalle
Lämmitysöljyn hintahan oli tuossa alkusyksyn paikkeilla luokkaa 75 c/l, joten nousua on muutamassa kuukaudessa tullut vaatimattomat 35 %. Ja lisää nousua on tosiaan tulossa. Kohtapuoleen sähköstä joutuu maksamaan pörssihinnan, kiitos etäluettavien mittarien. Ja veronkorotukset tietysti päälle. Myös siirtohinnat on rankassa nousussa. Puun hinta tulee nousemaan uusiin ulottuvuuksiin, jos risupaketti toteutuu. Voi Pihtiputaan mummo olla hiukka ihmeissään, että millä sen mökkinsä oikein lämmittää tulevina talvina.
Samaan aikaan toisaalla: Golfvirta on etsinyt ihan uudet uomat itselleen ja huitelee tuolla Grönlannin länsipuolella, joten tulossa on uusi ennätyskylmä talvi Pohjois-Eurooppaan. Leudot lounaistuulet ovat kuin muisto vain, vallitseva tuulensuunta näyttää olevan talvella pohjoisen ja kaakon välillä.
Elämme tosiaan mielenkiintoisia aikoja.... on pientä verrattuna hinnannousuun 25 snt/litra parissa kuukaudessa ... suurkiitos äkkitalvelle meillä ja muualla ... lisäkiitos veronkorotuksella lietsotulle ostopaniikille
- 18 000 mk!
Ennen tuolla rahalla ostettiin jotain ihan muuta.
- 5+13
Minä vuonna ostit markoilla tuohon hintaan lämmitysöljyä? Pistä indeksit mukaan ja vertaa kossupulloon sekä tuntipalkkaasi :)
- wt5ehehh
nettotulot/kk on siten yli 30.000mk... turha niitä markkoja on enää tähän vääntää, ei se euro käänny enää markoiksi reaalisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad981683- 551103
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4371076- 1701013
- 57792
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän126772- 83730
- 51698
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38675- 57671