Moikka! Pohdiskelen yhteisöpedagogi opintoihin hakemista Nurmijärvelle ja nyt haluisinkin saada tietoa, pääsykokeista, opiskelusta, kaikesta mahdollisesta kyseiseen koulutukseeen ja sen jälkeiseen työ elämään liittyen. Onko opiskelemaan vaikea päästä? Toinen vaihtoehto olisi Äänekosken yksikkö, sinne ilmeisesti helpompi päästä sisään? Kumpi ykkösvaihtoehdoksi? kommentteja, kiitos jo etukäteen :)
yhteisöpedagogit/opiskelijat
ninni0000
1201
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Heippa. Nurmijärvellehän otetaan aika paljon opiskelijoita, n. 50 uutta ykköstä aloittaa joka vuosi. Äänekosken kampuksesta en tiedä. Kannattaa hakea molempiin.
Pääsykokeissa on haastattelu (jossa on kaksi lehtoria haastattelemassa), ryhmätehtävä ja kirjallinen tehtävä jossa on usein eng- ja ruotsinkielinen teksti. Ennen pääsykokeita pitää myös lukea jokin teksti tms. josta tulee sitten esim. essee kysymys.
Opiskelu oli mun meielstä todella mukavaa. Ei niin kauheesti tenttejä, mutta kontaktitunteja ( luentoja) ja ryhmä sekä yksilötehtäviä. Saat paljon työkokemusta, jos suoritat teemoja työharjoitteluina. Voit ospikella tai tehdä työharjoitteluja ulkomaillakin.
Voit siis erikoistua nuorisotyöhön, kansainvälisyyteen tai järjestötoimintaan. Näiden kautta on sitten omat teemansa. Tietty vähän riippuu, mikä sulla itsellä kiinnostaa?!
Työnsaanti on opiskelujen jälkeen ollut mun käsittääkseni helppoa. Kannattaa hakea, jos kiinnostusta riittää. Ja jos ei nyt koulunovet aukea, tee välivuoden aikana asioita, joista saat lisäpisteitä