Verikokeen tulos: ei allergiaa, mutta oireita silti?

elvi90--------

Eli, oireita on ilmennyt jo muutaman vuoden ajan sekä kissoista että koirista. Nenä alkaa vuotamaan, aivastuttaa ja silmiä kutittaa. Jos niitä ei silittele tai ole muuten lähikontakteissa, niin nenää alkaa vain ns. "kutittamaan" ja voi esiintyä pelkkää nenänvuotoa. Nyt verikokeissa sain tuloksiksi kissan ja koiran= 2. En tajunnut kysyä mikä oli asteikko, 0-6 vai 0-10 vai mikä?

Eli jos en edes ole tuon tuloksen mukaan allerginen niin minkä takia saan niistä niin pahasti oireita? Voinko hankkia koskaan omaa koiraa vai onko vaarana kehittyä astmaksi? Koiria on perheessäni kuitenkin ollut koko elämäni, pienenä mitään oireita tosin ei ollut.

4

2027

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,

      ole allerginen? Saithan sinä kakkosen, kummastakin.

    • Kokenut,

      Ensinnäkin onhan kakkonenkin jo viite pienestä allergiasta, vähintään.

      Ja toisekseen verikokeiden asteikkoja ei kannata orjallisesti tuijottaa. Reagoiminen on hyvin yksilöllistä ja usein jotta saa selvät merkit näkyviin allergiasta, niin on aika oleellista tuore altistus päällä vähän koko ajan. Esim. jos sinulla ei ole eläimiä kotona niin voi olla, että allergiataulukot eivät silti oikein kerro verikokeissa paljoa, mikäli et nimenomaan reagoi koko ajan johonkin. (Toki jos olet aivan järjettömän allerginen jollekin, niin sen näkyy).

      Mutta esim. itsellä verikoearvot muutamienkin allergisuuksien suhteen ovat kovin vaihdelleet allergia-altistuksen suhteen. Eli kun ollut tekemisissä jonkin altistuksen kanssa, niin sitä kovemmat ovat arvot olleet. Mutta sitten taas myös päinvastoin, eli esim. jyrsijöille olen muutamalle aivan tolkuttomasti allerginen ja lehmä aiheuttaa liki kurkun turpoamisen, mutta ikinä ei arvoissa näy mitään. Tosin sekin vaihtelee, eli kuumalla on paljon pahemmat oireet navetassa jos joskus piipahtaa, mutta talvella ja kylmemmällä ei taas paljon mitään. Mutta tosin lämpö ja heinäaikakin yhdessä voivat vaikuttaa paljon asiaan, oletan.

    • nyt suutuuttaa..

      näkeekö allergiat muka verikokeissa?

      mua huijattu näköjään vuosia, hometaloilla ja myrkytysoireetkin on ollut..ja mitään ei olevinaan voi testata myös ruokaaine allergiaa varmaan on ja lisäaine erityisesti , kosmetiikka jne.
      Nyt ollaan pahassa astmassa oireilen ja pahasti joka päivä..kiitos työpaikan!

      • kvht-altistunut

        Ihon prick-testi ja veren vasta-ainetestit ovat yhtä tyhjän kanssa! Asma on parannettavissa TÄYSIN nykytiedoilla!
        _____________________________________________________________
        =>KVHT-altistuneen hoito>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>Huomioi tämä: Limakalvojen probioottibakteerien palautusprosessi tarvitsee prikulleen 1.L-a, 2.L-b ja 3.Bif bakteerit (ks tarkemmin alempaa)!

        KVHT-altistuksen aiheuttamat muutokset terveydessäsi näet jo oiretestillä. Testin lopussa on suuntaa antava ohje oireilun poistumiselle laskettuna oireilun tämänhetkisestä tasosta. Mikäli akuuttia tarvetta ei ole, kannattaa siirtää sitä lääkärissä käyntiä, kunnes näet onko se edes tarpeen. Ja vasta sitten jos oiretaso ei laske alle viiden osuman, tarvitaan lääkäriä etsimään missä ne kudosvauriot on ja mitä sitten on tehtävissä.
        Tietenkin jos on akuutti tarve, niin sitten pitää mennä heti lääkäriin! Jatkuu linkissä:
        http://personal.inet.fi/koti/haistahome/KVHT-altistuneen_hoito.html

        Koira ja pieni lapsi ei pysty kertomaan tästä ongelmasta:
        http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Koiran_yksitoista_pyyntoa_ihmiselle.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      71
      1337
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      112
      1315
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1078
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      19
      974
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      114
      848
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      843
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      16
      776
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      760
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      645
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      642
    Aihe