orvokeista

aloitteleva

milloin orvokin taimet voi laittaa ulos kukkapenkkeihin?
olen kasvattanut siemenestä ja ensimmäistä kertaa kokeilen.
Taimet ovat nyt n.3cm korkuisia, kuinka isoiksi pitää antaa kasvaa ja kuinka kauan pitää antaa ns. totutella ulkoilmaan (en ole vielä käyttänyt kuin pari kertaa lämpiminä päivinä (ollut 25c)
millaisissa olosuhteissa viihtyy?
vinkkejä?

5

859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viljelijä

      orvokkisi voit siirtää ulos milloin vaan, mutta ota huomioon että ulkona ne kehittyvät huomattavasti hitaammiin. Toisaalta taimista tulee paljon tukevampia ja parempia ulkona.

    • ensin

      Ei noin pieniä taimia kannata ulos viedä.
      Vähän isompina kouli eli totuta vähitellen ulos. Normaali multava maa ja kastelu sekä lannoitus.
      Menestystä kasvatukseen!

      • aloitteleva

        kiitän neuvoistanne!


    • Marita

      Orvokeista sen verran, että itselläni on orvokkeja tosi paljon kukkapenkissäni. Joitakin vuosia sitten ostin muutaman orvokin enkä nyppinyt kaikkia kukkia ojeiden mukaisesti kukinnan jälkeen pois vaan olen antanut niiden kuivua ja tehdä siemeniä. siemenet sitten kerään ja heittelen välittömästi takaisin penkkiini jotka sitten taimettuvat syksyn mittaan. Sitten vaan siirtelen tarvittaviin kohtiin taimia ja siellähän ne hyvin lumen alla selviävät seuraavaan vuoteen joita nytkin on tällä menetelmällä kukkimassa runsaasti kukkapenkissäni. Vihjeeksi vain sinulle jatkohoitoa ajatellen.

      • aloitteleva

        mainio keksintö, kokeilenpa heti tänävuonna.
        viime vuosina ainakin osto-orvokit ovat siementäneet todella paljon, joten eivätköhän nuo omatkin kasvatit joitain siemeniä tee... (ainakin toivottavasti.)
        kiitoksia taas!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      188
      2652
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      33
      2285
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      205
      2243
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      267
      1730
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      143
      1361
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1224
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1178
    8. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1062
    9. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1020
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      957
    Aihe