orvokeista

aloitteleva

milloin orvokin taimet voi laittaa ulos kukkapenkkeihin?
olen kasvattanut siemenestä ja ensimmäistä kertaa kokeilen.
Taimet ovat nyt n.3cm korkuisia, kuinka isoiksi pitää antaa kasvaa ja kuinka kauan pitää antaa ns. totutella ulkoilmaan (en ole vielä käyttänyt kuin pari kertaa lämpiminä päivinä (ollut 25c)
millaisissa olosuhteissa viihtyy?
vinkkejä?

5

837

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viljelijä

      orvokkisi voit siirtää ulos milloin vaan, mutta ota huomioon että ulkona ne kehittyvät huomattavasti hitaammiin. Toisaalta taimista tulee paljon tukevampia ja parempia ulkona.

    • ensin

      Ei noin pieniä taimia kannata ulos viedä.
      Vähän isompina kouli eli totuta vähitellen ulos. Normaali multava maa ja kastelu sekä lannoitus.
      Menestystä kasvatukseen!

      • aloitteleva

        kiitän neuvoistanne!


    • Marita

      Orvokeista sen verran, että itselläni on orvokkeja tosi paljon kukkapenkissäni. Joitakin vuosia sitten ostin muutaman orvokin enkä nyppinyt kaikkia kukkia ojeiden mukaisesti kukinnan jälkeen pois vaan olen antanut niiden kuivua ja tehdä siemeniä. siemenet sitten kerään ja heittelen välittömästi takaisin penkkiini jotka sitten taimettuvat syksyn mittaan. Sitten vaan siirtelen tarvittaviin kohtiin taimia ja siellähän ne hyvin lumen alla selviävät seuraavaan vuoteen joita nytkin on tällä menetelmällä kukkimassa runsaasti kukkapenkissäni. Vihjeeksi vain sinulle jatkohoitoa ajatellen.

      • aloitteleva

        mainio keksintö, kokeilenpa heti tänävuonna.
        viime vuosina ainakin osto-orvokit ovat siementäneet todella paljon, joten eivätköhän nuo omatkin kasvatit joitain siemeniä tee... (ainakin toivottavasti.)
        kiitoksia taas!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2726
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1174
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      969
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      60
      940
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      76
      858
    7. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      805
    8. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      99
      802
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      708
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe