Minulla on ollut rintakipuja pidempään, pahenevat kokoajan, nyt kävellessäni 300m alkaa rintaan pistämään. Levossakin alkoi illalla, otin aspiriinin ja helpotti. Saako julkisella sydämen varjoainekuvausta nukutuksessa? En pysty menemään siihen ilman nukutusta, tähän voin sanoa ettei auta vaikka kerrottaisiin kuinka tutkiuksen olevan yleensä kivuton, en vain kykene siihen menemään, suunnaton pahaolo.
t.nainen 38v.
t.nainen 38v.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onko sinulla jotakin henkisiä paineita? Tai voisiko esim. rinta- tai selkärankasi olla lukossa?
Minä olen 46 v. nainen ja parikymppisestä asti "sairastanu" kaikenlaisia rintapistoksia ja hengenahdistuksia. Sydäntäni ei ole tutkittu muuta kuin kuuntelemalla ja ekg:llä, mutta sairauksia on diagnosoitu seuraavia: paniikkihäiriö, ahdistuneisuushäiriö, kilpirauhasen vajaatoiminta ja nyt viimeisimpänä II-tyypin diapetes.
Tuohon rintapistokseen auttoi osteopaatti, joka avasi rintalukot n. 5 v. sitten. Sen jälkeen olen yrittänyt venytellä säännöllisesti selkää/rintaa.
Mutta tietenkin sinun pitää vaivoinesi mennä lääkärin puheille ihan ensiksi.
Kyllä näyttäs pahalta toi sun diagnoosi luulen että olet jo kuolleena ennenkuin edes kirjoititkaan. mene hyvä nainen psykiatrille ja laita pääs kuntoon..
Minulle tehtiin juuri tuollainen varjoainetutkimus ja kammoan kaikkea sairaalaan liittyvääkin.Mutta siihenhän voi ottaa rauhottavaa ennen toimenpidettä ja kivuton se todellakin on...siitä selviää kyllä, paljon pahempia paikkoja varmasti on jokaisen elämässä.Tsemppiä.
Varjoainekuvaus ei todellakaan ole ensimmäinen tutkimus mikä sepelvaltimotautiepäilyssä tehdään, senverran kallis tutkimus se on kuitenkin eikä ihan riskitönkään. Sinun ikäiselläsi naisella ei edes ole mitään syytä epäillä sepelvaltimotautia ilman merkittävää sukurasitetta tai muita riskitekijöitä. Lepo-EKG varmaan katsotaan sinun tapauksessasi ja ensimmäisenä varmasti tulee sinun tapauksessasi epäiltäväksi lihaskivut, lukot yms... Myös psyykkinen puoli varmasti kartoitetaan, tuollaiset kivut ja luulot voivat olla stressin ja vaikean elämäntilanteenkin seurausta.
Jos sepelvaltimotautia silti vielä epäillään, on rasitus-EKG varmasti seuraavana tutkimuksena vuorossa. Varjoainekuvaus on ihan se viimeinen vaihtoehto.