Hei.
Olen ylioppilas ja suunnitellut opiskelevani kokiksi. Aiemmin minua on kiinnostanut enemmän ravintolakokin työ, mutta nyt olen ollut puoli vuotta töissä ala carte -ravintolassa, ja olen alkanut miettiä, josko ravintolakokin työ on sittenkään minua varten. Olen myös alkanut miettiä, josko suurtalouskokin työ sopisi minulle paremmin. Olisi mukava kuulla erilaisissa laitoksissa (koulut, päiväkodit, sairaalat, henkilöstöravintolat) työskenteleviltä suurtalouskokeilta/keittäjiltä kokemuksia työstä. Jos joku osaa verrata sitä ravintolakokin työhön, niin olisi mukava kuulla :) Kuinka kiireistä ja hektistä työ keskimäärin on, tuntuuko yleensä että työtä on sopivasti vai liikaa? Millaisia taukoja suurkeittiöllä pystyy pitämään ja ehtiikö siellä itse työpäivän aikana syömään? Kuinka pitkiä työpäivät ovat?
Kiitos
millaista on suurtalouskokin työ?
3
3552
Vastaukset
- rouva kokki
Omasta mielestäni suurtalouskokokeilla jotka työskentelevät henkilöstö ym. paikoissa on työajat yleensä paremmat. Monessa paikassa on päivätyö ja viikonloput vapaat. Työ on fyysisesti raskaampaa koska uunit ja padat ovat isompia ja niitä saattaa olla useampi. Itse olen työskennellyt monellaisissa ravintoloissa ja kyllä se aika hektistä on joka paikassa. Suurtalouskeittiöissä tauot toimivat hyvin koska ruoat tehdään valmiiksi, ei tarvitse olla tilauksia päivystämässä sekä porukkaa on enemmän niin kaverin tauotuksetkin toimivat yleensä hyvin. Kokin työhön liittyy yleensä myös paljon muuta niin suurtalous- kuin ravintolakeittiöissäkin mm. omavalvonta, tavaran tilaus ja purku, joskus myös lounaslistojen suunnittelua, puhtaanapitoa sekä asiakaspalvelua. Työpäivät ovat yleensä 7,5h.
- tyttö....
Ei liene tulla valinnanvaikeutta, koska enää ei ole erikseen ravintola- ja suurtalouskokki-linjoja.
- kokki kolmonen
Olen itsekin kokki ja kokemusta monenlaisista paikoista. Työaikojen puolesta henkilöstöravintola on paras paikka palkka on A-oikeuksien takia parempi kuin esim. sairaalan keittiöllä. Itse pidän enemmän ala cartesta mutta työajat on todella huonot, kaikki viikonloput yleensä töissä. Lain mukaan pakollinen vapaa vain joka 5. viikonloppu, eikä senkään tarvii olla la su. Palkkapussissa eron näkee, kesäravintolassa töissä illat ja viikonloput niin n.500 € enemmän oli tulot henkilöstöravintolaan verrattuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902707- 2011044
- 66897
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti149845- 61727
- 55674
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?18601- 51565
- 55515
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52504