Onko hoito-alalla töitä Pieksämäellä? Pieksämäelle muutto olisi edessä, ja kyselisinkin ,että mistä sieltä kannattaisi kysyä töitä? Kiitos vastanneille.
Hoitajalle töitä Pieksämäellä?
jaanika12
121274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Varmaankin Vaalijalan kuntayhtymästä, siellä ei porukka viihdy jostain syystä.
Kyllä täällä hoitoalan ihmisille avoimia työpaikkoja tuntuisi olevan, on noita vanhuksia ja vammaisia ym kuntoutujia...
Katso Pieksämäen nettisivuilta avoimet työpaikat natsaisko.
Eivät pysty edes antamaan listaa kaupungissa toimivista työnhakijan oman alan yrityksistä, joista voisi käydä kyselemässä töitä! Mitenkä luulet ulkopaikkakuntalaisen tietävän edes mistä aloittaa?
Jyväskylässä tulostavat listan kaupungissa toimivista firmoista, joista voi omatoimisesti käydä kyselemässä, vaikka eivät olisi avoimia paikkoja virallisesti ilmoittaneetkaan. Eli auttavat etsimään myös niin sanottuja piilotyöpaikkoja.
Varkaudessa soittavat jopa firmoille ja ilmoittavat että heillä istuu juuri nyt edessä pätevä työnhakija ja voitteko ottaa vaikka heti haastatteluun. Madaltaa ihmeesti kynnystä monelle nuorelle ensikertalaiselle työnhakijalle, kun ei tarvitse jännityksestä täristen änkyttää itse puhelimessa ja sopia kiireisen johtajan kanssa ajoista. Yleensähän näissä tilanteissa itse soittaessaan saa vain sen standardivastauksen, "en nyt juuri ehdi". Virkailijan soittaessa sillä on aivan toisenlainen painoarvo ja aikaa alkaa löytymään.
Toivoisi vähän enemmän aktiivisuutta tämänkin kylän työkkärin henkilökunnalta. Etenkin kun tiedetään kuinka nuoret valuvat kiihtyvällä vauhdilla paikkakunnalta pois.
Tiedän etelän suuriin kaupunkeihin muuttaneita paikkakuntalaisia jotka ovat saaneet töitä muutamassa viikossa muutostaan, kun se sama odotus Pieksämäellä venähtää helposti muutamaksi vuodeksi.
Täällä ne eukot istuvat pitkin päivää luisevilla kannikoillaan ja kyttääväät vain milloin saisi narautettua jonkun asiakkaansa karenssiin!
Liika tehokkuus töiden löytämisessä kostautuu työkkärin tädeille. Siitä seuraa työmäärän väheneminen ja joillekin ennetaan lopulta tarpettomina potkut. Tietyn "työkuorman" (lue asiakasmäärän) ylläpito on vain oman työpaikkansa varmistamista.
Työkkärin johtajakin pakenee lehtitietojen mukaan Mikkeliin!
Kusitolpaksi ei käy mikä tahansa tyyppi. Normaaleilla arvoilla ja moraalilla varustettu ei viihdy täällä. Inhottaa tämä negatiivisyys, mutta minkä totuudelle voi.
koiraa.
www.vaalijala.fi
ennenkuin mulle jää enemmän käteen kuin työttömänä...
se on fakta asia.
On varmasti, Vaalijala ja luulisin että melkein mistä vaan vanhus-tai vammaispuolelta ainakin.