Kertokaahan asiallisesti molempien paikkojen hyvät ja huonot puolet. Oma mielikuvani näitä keskusteluja seuratessa on, että Phuketin hintatasaso on nouussut suht korkeaksi ja Pattaya on seksiturismin pesäke. Onko Pattayan vilkkaassa ilitaelämässä muutakin tarjolla kuin maksullisia ilotyttöjä. Kaikki hyvin perustellut kommentit otan nöyrästi kiittäen vastaan.
Pattaya vai Phuket
38
4082
Vastaukset
- yrjokaarle
syytä selvittää oletko pelkkä valmismatkaturisti.
- kohteet ovat
tavallisia turismipalveluita tuottavia kohteita. Kaikille kaikkea, kyllä molemmissa sen lomansa viihtyy, teki mitä tahansa.
Tuo seksiseksi höpinä, josta tällä palstalla provoillaan, on TÄYSIN merkityksetön tavalliselle lomanviettäjälle.
Molemmat kohteet ovat ns. turismithaimaata, meret ympärillä ovat hieman erilaiset. - e4pel-,.e-eee
Phuketissa en ole käynyt mutta Pattayalla olen 15 kertaa vuodesta 1999
Mielestäni pattayan huonot ja hyvät puolet:
Hyvät:
- edullinen hintataso verrattuna muihin turistikohteisiin
- rajattomasti valinnanvaraa hotelleissa, baareissa ja ravintoloissa
- hyvät ja edulliset ostosmahdollisuudet
Huonot:
- rikollisuus lisääntynyt viime vuosina
- pattayan keskustan merivesi ei ole puhdasta eikä enää edes Jomtienilla
- pakokaasut keskustassa
- pattayan poliisi läpeensä korruptoitunut
- turistien kusetus mm. mopo- ja vesiskootterivuokraamoissa
- tyttöbaarit saattavat hämmentää ensikertalaista
- venäläisten turistien määrä- ....................
...no niitä nyt on kyllä phuketissakin .....
- Phuketissa paskavedet lasketaan mereen (pattaylla ei)
-Phuketissa kusettaa taksikuskit
-Mopo ja vesiskootteri vuokraajat kusettaa Phuketissa
-Phuketin sää on sateisempaa kuin Pattayalla
-Phuketissa paljon hyttysiä
-Phuketin hintataso törkeä vrt muu Thaimaa
- Phuket uusi rhodos (suomalaisten junttien paikka) - kyllä te olette
venäläisten mielestä iso miinus on suomalaiset?
- klösdkf,.-
kyllä te olette kirjoitti:
venäläisten mielestä iso miinus on suomalaiset?
ei ensinnäkään osaa mitään käytöstapoja.
Heistä eivät pidä myöskään thaimaalaiset. Kysytty on
Ylpeätä vanhaa kommarikansaa joista on tullut maailman omistajia kun nyt kerrankin pääsevät lähtemään ulkomaille.
Ah..oi niitä aikoja kun ryssät ei päässeet kuin suomeen bussimatkalle ja niistäkin ainoastaan ne jotka olivat puolueen jäseniä. - Eli vastaus
klösdkf,.- kirjoitti:
ei ensinnäkään osaa mitään käytöstapoja.
Heistä eivät pidä myöskään thaimaalaiset. Kysytty on
Ylpeätä vanhaa kommarikansaa joista on tullut maailman omistajia kun nyt kerrankin pääsevät lähtemään ulkomaille.
Ah..oi niitä aikoja kun ryssät ei päässeet kuin suomeen bussimatkalle ja niistäkin ainoastaan ne jotka olivat puolueen jäseniä.e4pel-,.e-eee 23.12.2010 11:42 :lle
-muuten erinomaisen samaa mieltä, paitsi kohdissa *pattayan keskustan merivesi ei ole puhdasta eikä enää edes Jomtienilla* - siinä, että Jomptienillä on hyvä ranta ja vesi (paitsi ei ehkä ihan siinä mutkassa mistä Jomptien Beach Road alkaa), ja *pakokaasut keskustassa* - eipä ole mua ainakaan häirinnyt koskaan.
.................... 23.12.2010 15:39 :lle
-myös erinomaisen samaa mieltä lähes täysin. Hyttyset eivät ole tosin mua vaivanneet, joitakin ne syövät näppylöille, joitakin taas eivät ollenkaan, outoako? Junteista en mene sanomaan, Phuketissa on omanlaisensa "kulttuuri", toiset pitävät toiset ei, Phuketissa Patong on pikkukaupunki, kun taas Pattaya on jo paljon suurempi, vaikkei nyt edes stadin kokoinen.
kyllä te olette23.12.2010 15:57 :lle
- täysin eri mieltä, venäläisillä ei ole kummempia mielipiteitä suomalaisista, kun taas...
klösdkf,.-23.12.2010 18:35 :lle
-täysin samaa mieltä, venäläisitä ei pidä kukaan siellä, eikä turisteina kyllä missään muuallakaan,
johtuisikohan se siitä mitä sanotaan ihmisistä jotka "äkkirikastuvat", pitää näyttää statusta, kun muu maailma ei välitä moisesta paskaakaan.
Sitten aloittajalle:
-Thaimaassa on seksiturismia, aivan samalla tavoin kuin on seksiturismia ihan melkein joka paikassa koko maailmassa. Jos menet maahan jossa seksiturismi on naisille suunnattua, sitä esiintyy yhtä paljon, mutta sitä piilotellaan paljon enemmän, tarjoajat eivät piilottele, mutta naiset kyllä. Jos menet maahan, jossa on miehille etupäässä suunnattua seksiturismia, se on lähes täysin avointa, siitä myös johtuu, että monet naiset vetävät herneen nenäänsä siitä, etupäässä juuri ne feministit tai sellaiset, joilla on omia ongelmia miesrintamallaan. Thainaiset ovat ujoja ja arkoja useimmiten, ja suurin osa heistä etsii länsimaalaisista "elämänsä rakkautta", joka voisi kertaheitolla muuttaa heidän elämänsä.
-Phuket on suhteellisen kallis, thaimaalaisen mittapuun mukaan, mutta meille vielä halvahko.
-Pattaya on halpa, suuremmassa paikassa on enemmän kilpailua kaikella alalla.
-molemmista paikoista pääsee mukavasti kiertelemään ympäriinsä, laajemmaltikin. - Huononpi suunta
KIITOS asiallisesta kirjoituksesta, miinuksia vaan kertyy enemmän kun plussaa,
Noista ajoista on ainakin huonosti käyttäytyvien venäläisturistien määrä
räjähdysmäisesti lisääntynyt , kuten myös rikollisuus. Vedet likaantuneet,
pakokaasu tilanne pahentunut.
- Tiiä häntä
Eipä ole kokemusta kuin Phuketista jossa olen muutaman kerran käynyt ja taas lähdössä ensi kuussa. Pattaya ei ole ikinä suuremmin kiinnostanut huonon maineensa takia.
Phuketissa varmaankin tuo Patong Beach on samantapainen kuin Pattaya, hirveästi tungosta, rannalla turhalti väkeä ja illalla täynnä seksibisnestä. Myös erinäköistä huijaria löytyy.
Mutta muut rannat on sitten hieman rauhallisempia, toki niiltäkin juottoloita löytyy ja myös tyttöjä, mutta ei mitenkään niin silmiinpistävästi ja häiritsevästi. Mutta fiksuinta on mennä Karonille, Kataan tai Kamalaan ja taksillä pääsee kymmenessä minuutissa Patongille jos hälinää haluaa.
Pitäisi varmaan joskus käydä siellä Pattayalla tutkimassa tilanne, mutta toisaalta Phuketissa on aina viihtynyt niin hyvin ettei ole ollut tarvetta. - ei kukaan
Niin, Phuketissa hinnat voivat olla korkeat turistipaikoissa, mutta Phuket Townissa on edullista ja sinne ei tuolta rannoilta ole hirveän pitkä, ehkä 20 minuuttia taksilla, paikallisbussilla hieman kauemmin. Kannattaa siellä käydä muutenkin.
Eli ei kannata ostaa turistikrääsää vaan käydä ostosreissulla kaupungilla paikallisten hinnoilla.- Muisteluita12345
onko sitä jo Thaimaassakin.
- Tip-Charlie
Muisteluita12345 kirjoitti:
onko sitä jo Thaimaassakin.
Phuket on alle 40v paikka, Pattaya yli ja jos näät maksalaatikko mainoksen, ni ei kai oo pakko ostaa? Phuket on parempi siinä mielessä, että jos haluat olla välillä rauhassa, se ei onnistu Pattayalla. Hintataso vähän kalliimpi, mut mukaan tulee laatuakin, eli up 2 u. Bangkokin touhu kannattaa nähdä, mut ylipäätään sama kuvio joka puolella taikkua. Pattaya muuten kun high seasonin aikaan täys vanhaa porukkaa, ja Venäläisissä on sama 80/20 jako kun Suomalaisissa, eli enemmistö idiootteja. Ja mitä kusetukseen tulee, ni eiköhän siä koto Suomessa suurin puhallus tapahdu iha valtion tekemänä, että pois sieltä ja kaikki hyvin...
- jjjjjjjjjj
maksoi 20 min.matka ????? 300 thb ...no sillä hinnalla pattayalla 30 lavataksi matkaa.
jjjjjjjjjj kirjoitti:
maksoi 20 min.matka ????? 300 thb ...no sillä hinnalla pattayalla 30 lavataksi matkaa.
"maksoi 20 min.matka ????? 300 thb ...no sillä hinnalla pattayalla 30 lavataksi matkaa. "
Juu onhan se verraten kalliinpaa, mutta kuten tuolla ylhäällä jo mainittiinkin niin suomen hintatasoon verraten yhä edullista.
Makunsa on kullakin. Itse olisin halunnut viime reissulla koh changista bkk:n kautta phuketiin matkatessa poiketa pattayalle, jotta näkisin itse, onko se huonon maineensa veroinen paikka, mutta miehelle on kehkeytynyt niin huono mielikuva ko paikasta ettei suostunut tuohon kieppiin.
Meidän kaikkiin reissuihin kuullu phuket ja sieltä nimenomaan patong, vähintäänkin viikon verran, ellei enemmänkin. On vaan mukava olla tapahtumien keskipisteessä, ja joka päivälle pitää olla jotain uutta nähtävää (vaikka se olisi vain uusi leffa Carnivalin tai Jungceylonin leffateatterissa :D ).- 8678315691917
aaltotahti kirjoitti:
"maksoi 20 min.matka ????? 300 thb ...no sillä hinnalla pattayalla 30 lavataksi matkaa. "
Juu onhan se verraten kalliinpaa, mutta kuten tuolla ylhäällä jo mainittiinkin niin suomen hintatasoon verraten yhä edullista.
Makunsa on kullakin. Itse olisin halunnut viime reissulla koh changista bkk:n kautta phuketiin matkatessa poiketa pattayalle, jotta näkisin itse, onko se huonon maineensa veroinen paikka, mutta miehelle on kehkeytynyt niin huono mielikuva ko paikasta ettei suostunut tuohon kieppiin.
Meidän kaikkiin reissuihin kuullu phuket ja sieltä nimenomaan patong, vähintäänkin viikon verran, ellei enemmänkin. On vaan mukava olla tapahtumien keskipisteessä, ja joka päivälle pitää olla jotain uutta nähtävää (vaikka se olisi vain uusi leffa Carnivalin tai Jungceylonin leffateatterissa :D ).Miten joku voi istua lomansa lavataksissa? No siks kun se on halpaa, oh my Buddha!! Pattaya on hiuppu paikka teinille, joka amisviikset väpättäen nylkee taikku-mirriä, mut jos joku muukin aktiviteetti kiinnostaa, ni Phuket. Ja sitä on tarjolla sielläkin, YLLÄTYS!? Pattaya on pelkkä ulkoilmabordelli, tosin ihan viihtyisä jos sillä päällä on, mut kaikkeen kyllästyy...
- molempi parempi !
8678315691917 kirjoitti:
Miten joku voi istua lomansa lavataksissa? No siks kun se on halpaa, oh my Buddha!! Pattaya on hiuppu paikka teinille, joka amisviikset väpättäen nylkee taikku-mirriä, mut jos joku muukin aktiviteetti kiinnostaa, ni Phuket. Ja sitä on tarjolla sielläkin, YLLÄTYS!? Pattaya on pelkkä ulkoilmabordelli, tosin ihan viihtyisä jos sillä päällä on, mut kaikkeen kyllästyy...
Kuten tuolla aiempikin on todennut, tällaisilla mielipiteillä ei ole mitään tekemistä tavallisen matkailijan kohdevalintaan.
- molemmissa käynyt
8678315691917 kirjoitti:
Miten joku voi istua lomansa lavataksissa? No siks kun se on halpaa, oh my Buddha!! Pattaya on hiuppu paikka teinille, joka amisviikset väpättäen nylkee taikku-mirriä, mut jos joku muukin aktiviteetti kiinnostaa, ni Phuket. Ja sitä on tarjolla sielläkin, YLLÄTYS!? Pattaya on pelkkä ulkoilmabordelli, tosin ihan viihtyisä jos sillä päällä on, mut kaikkeen kyllästyy...
jengi kyselee edullisia lentoja phukettiin, maksaakseen 300 kertaa kalliimpia taksimatkoja. Pattayalla kuukaudessa menee takseihin jos 3 kertaa päivässä kulkee 900 paateroa maksimissaan. Phuketissa kuukaudessa 27000 bahtia, mutta onhan ne taksit edullisempaa kuin suomessa. Mikä ei ole?
900 bahtia nion 23 € ja 27000 bahtia 680 €
- TT35
Köyhille kaikki on kallista!
- mun mielipide
Aloittajalle sen verran että ei se selviä kuin käymällä. Näitä kommentteja kun tulee laidasta toiseen. yks tykkää yhdestä ja toiset toisesta. Kummassakin paikassa on hyvät että huonot puolensa. täydellistä paikkaa ei ole olemassakaan. mun eka matka oli phuketiin joka oli omalla tavallaan ihan ok. ajan myötä alkoi kyrpimään kun joka paikkaan piti mennä taxilla. busseja ei kulkenut. taxihinnat olivat korkeat, joten 2 vk lomalla meni aika sievoinen summa pelkkiin taxeihin. hotellissakaan tai sen nurkissa ei kuitenkaan viitsinyt olla koko ajan. sitten alkoi ärsyttämään sisäänheittäjät jotka ei antanut hetken rauhaa. Sitten tuli vatsatautikin vaikka kuinka yritti syödä valikoidusti. Vedet on siellä se mikä on parasta.
Pattayalla olin prheen kanssa ja ei se ennakkoluuloista huolimatta ollut sen kummempi paikka kuin muutkaan. Päivisin ihan rento paikka ja ei mitään tietoa mistään tyttöhommista. Illat ja yö on toinen asia. Mutta ei sekään normaalia ihmistä hetkauta. Toinen asia on jos luonteeltaan on ahdasmielinen tai muuten yks-suuntautuvainen.
Sisäänheittäjiä siellä ei pahemmin ollut ja paikasta A pääsi hyvin paikkaan B, ilman taxarien päällekäymistä. Nähtävää on paljon enempi kuin phuketissa ja ostosmahdollisuudet ovat ihan eri luokkaa kuin phuketissa.
Täälläkin haukutaan paljon sitä tyttöjen määrää. En voi kuin ihmetellä että mitä pahaa on kauniissa naisissa. jos ei tykkää kauniista naisista niin silloinhan se on jotenkin poikkeavaa. Jokainen normaali poika/mies katselee ennemmin kauniita naisia kuin esim museoita tai nähtävyyksiä. Mutta jos tykkää katsella maisemiä niin mikäs siinä, voihan sitäkin tehdä.
Ei ne naiset siellä päälle käy ja sinne ei tarvitse mennä, missä niitä on. Se tyttötarjonta on keskittynyt lopuksi aika pienelle alueelle ja sekin sitten vasta pimeän tullen.
Eli, käy katsomassa kumpikin paikka niin olet jonkin verran kokeneempi.
PS. Kävin tässä vuos sitten phuketissa uudestaan ja hirvitti aika paljon se hintojen nousu. Pari viikkoa vois mennä mutta pidempi aika kävisi jo kukkaron päälle.- phuketin vedet
Phuket Gazettessa joka on phuketissa ilmestyvä englanninkielinen sanomalehti on ollut jo pitkään tarinoita Patong Beachin ja Kata beach saastumisesta. Vesi on Phuketissa kirkasta mutta niinhän on kirkasta myös kraanoista tuleva vesi. Phuketiisa avoviemärit laskevat jätevedet suoraan mereen, toisin kuin Pattayalla jossa toimii vedenpåuhdistamo. Phuketissa Karon beachilla ja Patong beachillä monet turistit ovat saaneet erillaisia tulehduksia uituaan meressä.
- pattayan vedet
phuketin vedet kirjoitti:
Phuket Gazettessa joka on phuketissa ilmestyvä englanninkielinen sanomalehti on ollut jo pitkään tarinoita Patong Beachin ja Kata beach saastumisesta. Vesi on Phuketissa kirkasta mutta niinhän on kirkasta myös kraanoista tuleva vesi. Phuketiisa avoviemärit laskevat jätevedet suoraan mereen, toisin kuin Pattayalla jossa toimii vedenpåuhdistamo. Phuketissa Karon beachilla ja Patong beachillä monet turistit ovat saaneet erillaisia tulehduksia uituaan meressä.
Siis yksi tarina joka sekin johtui Patongin uusien viemäreiden rakennustöistä ja joka asia on jo hoidettu kuntoon. Älkää nyt sitä samaa levyä samasta jutusta soittako koko ajan.
Pitänee alkaa kaivaan juttua ja filmiä pattayan rantojen paskaisuudesta ja vaaroista. Niitä meinaan riittää muutamaksi viikoksi julkaista. Tuosta vaikka alkupaloiksi yksi kuinka porukka ui ja ottaa aurinkoa Pattayalla paskaviemäreiden suuaukon vieressä.
http://www.youtube.com/watch?v=zKH0imFqZs0 - nyt mä repeän
pattayan vedet kirjoitti:
Siis yksi tarina joka sekin johtui Patongin uusien viemäreiden rakennustöistä ja joka asia on jo hoidettu kuntoon. Älkää nyt sitä samaa levyä samasta jutusta soittako koko ajan.
Pitänee alkaa kaivaan juttua ja filmiä pattayan rantojen paskaisuudesta ja vaaroista. Niitä meinaan riittää muutamaksi viikoksi julkaista. Tuosta vaikka alkupaloiksi yksi kuinka porukka ui ja ottaa aurinkoa Pattayalla paskaviemäreiden suuaukon vieressä.
http://www.youtube.com/watch?v=zKH0imFqZs0Videossa nimenomaan tulee puhdistettua vettä Pattayan vedenpuhdistamolta. Kaikki Pattaylla käyneet tietää tuon. Todella surkea provo yritys taas joltakin joka ei tiedä yhtään mitään.
- repesin enemmän
nyt mä repeän kirjoitti:
Videossa nimenomaan tulee puhdistettua vettä Pattayan vedenpuhdistamolta. Kaikki Pattaylla käyneet tietää tuon. Todella surkea provo yritys taas joltakin joka ei tiedä yhtään mitään.
Tuoko puhdasta vettä jossa mukava uida.. sitä varmaan voi juodakin.. :D Paras vitsi jonka olen koskaan kuullut. :D :D
- selvis viimein
nyt mä repeän kirjoitti:
Videossa nimenomaan tulee puhdistettua vettä Pattayan vedenpuhdistamolta. Kaikki Pattaylla käyneet tietää tuon. Todella surkea provo yritys taas joltakin joka ei tiedä yhtään mitään.
No nyt ymmärrän miksi pattijoen kansa väittää merivettä siellä puhtaaksi. Meillä on muilla vähän eri kriteerit puhtaalle uimavedelle ja siitä se ero.
- bbhhyyy9
Hah hah mikä vitsi, Pattayalla on kyllä niin likainen vesi että ei siihen kukaan vapaehtoisesti mene uimaan, googlaa aiheesta vähän niin näet karun totuuden, newer Pattaya.
- bbhhyyy9lle vinkki
Googlaa itse pollution phuket. Ole hyvä. Totuus valkenee ehä sinullekin jos osaat englantia.
- 28x...
Kyl se on pojat niin ettei kannata aliarvioida yhteisten palstojemme keskustelijoiden lukeneisuutta. Jos ruoskalla sivaltaa voi tulla kolme takaisin.
- Voitto
Ei kestänyt pattayafanin pää kun kerrotaan kylmä totuus saastaisesta pattayasta. No ei siinä mitään, pidä vaan ihan vapaasti pää siellä syvällä hiekassa ja kuvittele edelleenkin lomailevasi maailman parhaassa rantalomakohteessa. Navanalusen ja viinalasin väliin rajoittuvalla kännihuuruisella kokemuksella ja kriteereillä se sitä varmaan onkin.
Mutta kovin ihmeellistä on, että näitä ihan asiallisia, pattayan karun totuuden kertovia viestejä ja linkkejä katoaa täältä palstalta jatkuvasti. (toisaalta ihmetyttää että tuollaiset eo. uhkailut silti sallitaan?)
Mutta kuten olemme nähneet, tämän päivän valveutuneet netinkäyttäjät osaavat kyllä hakea totuuden internetin ihmeellisestä maailmasta. Eli se siitä, tuosta ja tästä. - hah hah
Voitto kirjoitti:
Ei kestänyt pattayafanin pää kun kerrotaan kylmä totuus saastaisesta pattayasta. No ei siinä mitään, pidä vaan ihan vapaasti pää siellä syvällä hiekassa ja kuvittele edelleenkin lomailevasi maailman parhaassa rantalomakohteessa. Navanalusen ja viinalasin väliin rajoittuvalla kännihuuruisella kokemuksella ja kriteereillä se sitä varmaan onkin.
Mutta kovin ihmeellistä on, että näitä ihan asiallisia, pattayan karun totuuden kertovia viestejä ja linkkejä katoaa täältä palstalta jatkuvasti. (toisaalta ihmetyttää että tuollaiset eo. uhkailut silti sallitaan?)
Mutta kuten olemme nähneet, tämän päivän valveutuneet netinkäyttäjät osaavat kyllä hakea totuuden internetin ihmeellisestä maailmasta. Eli se siitä, tuosta ja tästä.kirjoittaa mies joka ei tiedä Pattaysta mitään eikä siitä kuinka vedenpuhdistamot toimii.
- Phuketin vedet
Voitto kirjoitti:
Ei kestänyt pattayafanin pää kun kerrotaan kylmä totuus saastaisesta pattayasta. No ei siinä mitään, pidä vaan ihan vapaasti pää siellä syvällä hiekassa ja kuvittele edelleenkin lomailevasi maailman parhaassa rantalomakohteessa. Navanalusen ja viinalasin väliin rajoittuvalla kännihuuruisella kokemuksella ja kriteereillä se sitä varmaan onkin.
Mutta kovin ihmeellistä on, että näitä ihan asiallisia, pattayan karun totuuden kertovia viestejä ja linkkejä katoaa täältä palstalta jatkuvasti. (toisaalta ihmetyttää että tuollaiset eo. uhkailut silti sallitaan?)
Mutta kuten olemme nähneet, tämän päivän valveutuneet netinkäyttäjät osaavat kyllä hakea totuuden internetin ihmeellisestä maailmasta. Eli se siitä, tuosta ja tästä.Hyvä jos nyt tehdään jotain Phuketin meriveden puhdistukselle. Mutta miksi vasta nyt ? Ei ne paskat mitä patongin rannoille on vuosien saatossa päästetty päivässä häviä, siihen menee vuosia aikaa.
Pattayalla veden puhdistamo ollut jo vuosia. Veden väri ei muuten kerro onko se likaista vai ei. Joisitko itse thaimaassa kirkasta kraanavettä. ?
- Phuket on paras
Laitetaas täältä ääni Phuketin puolesta ja tässä yksi hyvä syy
http://www.youtube.com/watch?v=nvH1ZHRY-oU- ja täs kolomas
Phuket on paras kirjoitti:
ja täs toinen
http://www.youtube.com/watch?v=JasRrHStMw8Tässä totuus patongin rannasta
http://www.google.fi/imgres?sa=X&biw=1024&bih=654&tbm=isch&tbnid=wKzja0jYjkzkUM:&imgrefurl=http://www.phuket-fever.com/patong-beach-pollution.htm&docid=eFHa66RvmF6fiM&imgurl=http://www.phuket-fever.com/Patong Beach Pollution.JPG&w=653&h=417&ei=lguCUuTxEMuY4wSfkYC4BQ&zoom=1&iact=rc&dur=163&page=1&tbnh=138&tbnw=206&start=0&ndsp=20&ved=1t:429,r:0,s:0,i:80&tx=102&ty=63 - ikävä kyllä
ja täs kolomas kirjoitti:
Tässä totuus patongin rannasta
http://www.google.fi/imgres?sa=X&biw=1024&bih=654&tbm=isch&tbnid=wKzja0jYjkzkUM:&imgrefurl=http://www.phuket-fever.com/patong-beach-pollution.htm&docid=eFHa66RvmF6fiM&imgurl=http://www.phuket-fever.com/Patong Beach Pollution.JPG&w=653&h=417&ei=lguCUuTxEMuY4wSfkYC4BQ&zoom=1&iact=rc&dur=163&page=1&tbnh=138&tbnw=206&start=0&ndsp=20&ved=1t:429,r:0,s:0,i:80&tx=102&ty=63Näkee että et ole koskaan käynyt, etkä tiedä mitään Phuketista kun spämmäät Patongista. Phuketin saarella on kuitenkin 27 nimettyä päärantaa ja ympäristön saarilla lukematon määrä lisää, joten puhdasvetistä valinnanvaraa löytyy. Jotkut näistä on rankattu maailman kauneimpien rantojen joukkoon.
Toisin kuin Pattaya, joka on ikävä kyllä rankattu numero 2. arvovaltaisen CNN Travelin listalla, jossa on listattu 7 maailman huonointa rantalomakohdetta. Itse en sitä ihan noin surkeana pitänyt mutta turha kait väittää ammattilaisia vastaankaan.
http://travel.cnn.com/explorations/escape/7-beaches-to-avoid-776302 - Unohda unelmoijat
ikävä kyllä kirjoitti:
Näkee että et ole koskaan käynyt, etkä tiedä mitään Phuketista kun spämmäät Patongista. Phuketin saarella on kuitenkin 27 nimettyä päärantaa ja ympäristön saarilla lukematon määrä lisää, joten puhdasvetistä valinnanvaraa löytyy. Jotkut näistä on rankattu maailman kauneimpien rantojen joukkoon.
Toisin kuin Pattaya, joka on ikävä kyllä rankattu numero 2. arvovaltaisen CNN Travelin listalla, jossa on listattu 7 maailman huonointa rantalomakohdetta. Itse en sitä ihan noin surkeana pitänyt mutta turha kait väittää ammattilaisia vastaankaan.
http://travel.cnn.com/explorations/escape/7-beaches-to-avoid-776302Älä murehdi, eräs Pattaya-fani erehtyi muutamalla neliökilometrillä suositun Pattayan baarin koosta. Nämä luuserit eivät ole käyneet edes Pattayalla, ei tuollaista 'pientä' erehdystä baarin koossa noin vain selitetä. Lukevat muilta palstoilta nämä kaverit tarinoita, ja niillä yrittävät elvistellä täällä.
- maunitsio
ompas tyhmää väittelyä. kannattaa käydä molemissa. molemmissa omat hyvät puolet.
- buriman
Kyl se on niin et pattayalla en oo ikinä uinut vaikka siellä viihdynkin vapaa-ajallani! :) esim. thaigolf... oli hyvä ja muuten vaan palloilu vei mukavasti aikaa ja rahaa silloin ku halus opas/oppaita viihdyttää ja juoda vettä :)
- 28x...
Joo minustakin tuntuu hieman turhauttavalta vouhkata näistä merivesien puhtauksista vuosikaudet. Filminpätkät ei vakuuta, ovat useinkin tarkoitushakuisia
ja usein aivan muista paikoista mitä väitetään. Kuinka moni aikuinen niissä merissä ui siitä massamäärästä? Muistan aina oikein hämmästyneeni jos joku lähti ulapalle silleen niinku oikeesti uimaan.
Thaigolf on kivaa; siinä vain täytyy muistaa laittaa maila reikään ja pitää pallot ulkopuolella.
Näissä ketjuissa minäkin usein unohdan että mikä oli aloittajan kysymys eikä kai se aina nyt niin tärkeätä olekaan.
Nyt kelasin ylös ja tarkastin ja vastaan: jos pelimies astuu areenalle niin aina on kivaa oli paikka aivan mikä hyvänsä!
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201777
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481109Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441000Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37790Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760