16. kerros Leppävaaran tornista. Aika upeat näköalat, kerrostaloasumista parhaimmillaan. Eihän ok-asukit mitään näköaloista ymmärrä, heillähän sitä ei ole!
Ylhäällä on mahtavat näköalat
Mahtavat näköalat
28610
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ymmäretään me kuitenkin mitä on asumisen vapaus ettei naapuri ole pihalla,ikkunassa vahdissa ja kertomassa talon tapahtumista yms....
pitkä viesti syntyi aiheesta. "kerrostalon hyvät puolet" :D
Lisäksi voidaan todeta, että on niitä omakotitalojakin, joissa näkymät on melkoiset. Keskiverto okt:ssa se on varmaan tällähetkellä luminen metsä, mutta kt:ssa se lienee betoninen seinä.
Leppävaaran torni on muutoin viimosen päälle rakennettu kerrostalo, paksut paikalla valetut välipohjat, paksut seinät, kokonaisuudessaan aivan huipputalo.
Jumps jumps ja töms töms
Ei ihan - noin korkeat talot täytyy rakentaa paksummilla ja kestävämmillä välipohjilla että pysyvät edes pystyssä.
Rakastan kerrostaloasumista. Ikkunasta näkee miten aamulla traktori menee ja luo lunta pois kaduilta ja pihalta. Ei ihan nappaisi olla okt-asuja kun lunta tulee yhä lisää vain, se ei tule loppumaan, koska uusi jääkausi on tekemässä tuloaan. Sullekin myös hymy hyytyy kun lisälaskuja tulee lämmityskuluista ensi vuonna kun jääkausi tekee tuloaan. Kerrostalo taas menee kaukolämmöllä, jonka hinta ei tule todennäköisesti muuttumaan paljoakaan.
Et ole tainnut sitten ihan vähään aikaa katsoa tai lukea uutisia? Kaukolämmössähän on energioista suurin korotuspaine.
En ole katsonut uutisia, mutta halpaahan se energia silti on, jos vertaa omakotitaloon, vaikka sitä korotettaisiinkin. Kerrostaloissahan on energialuokituksia A-F:ään, ja se että talo ei ole kovinkaan energiatehokas ei kuitenkaan tunnu vaikuttavan esim. yhtiövastikkeisiin mitenkään. Tiedän sen omasta kokemuksesta, kun muutin energiatehokkaaseen taloon.
kaukolämmön hinta on kaksinkertaistunut ja nyt siis on luvassa pahimmillaan jopa 25% korotukset. Sähkönhinta taas on vuoden -91 5,1s nousemassa nyt siis korotusten myötä sinne 10s hujakoille, joten kyllähän se kaukolämpö se kalliimpi vaihtoehto on. Miten muuten selität sen että joudut maksamaan olohuoneeni kokoisesta betonikuutiosta vastiketta melkein yhtä paljon kuin minä koko asumisestani n. 250m2 talossani. Ja minulla sisältyy hintaan siis kaikki asumiskulut lumityöt mukaanlukien.
Vastikkeeseenhan sisältyy monia asioita, en tiedä täsmälleen miten paljon lämmityskulut ovat tuosta, lienevät noin 30%:n luokkaa, mutta sanokaa jos tiedätte paremmin. Eli roskat, pihan kunnossapito, lumen poisto katolta ja pihalta, satunnaiset remontit, jos esim. vesihana tai WC poksahtaa, sekä isännöitsijän ja hallituksen palkkiot. Niissä taloyhtiöissä jossa on ilmanvaihtokone, senkin saa yleensä ilmaiseksi uusittua, jos se poksahtaa. Viime vuonna on pihallemme esim. hankittu lapsille parin tonnin edestä tavaraa, ja sen jälkeen on talon sisäinen laajakaistaverkko uusittu. Lisäksi on muita verokuluja. Tontin vuokrakuluihin menee myös osa yhtiövastikkeesta, jos on HITAS-asunto.
mitä kaikkea vastikkeeseen kuuluu koska satun istumaan kolmen eri taloyhtiön hallituksessa, ja usko pois kun sanon, vastike on aina kalliimpi kuin omakotitalon kustannukset. Vaikka omakotitaloasuja käyttäisi kaikkeen ulkoistettua työvoimaa, niin siltikään hinnat eivät ole niin korkeat kuin kerrostalossa, sillä omassa maksat vain omasi. Vastikkeesi saattaa tuntua pieneltä, mutta jos vertaat sitä omakotitalon neliöihin niin huomaat eron. Sulla on varmaan vastike vähintään kolme euroa/m2, joka tarkoittaa sitä että minulla olisi vastike silloin 750€/kk. Mutta koska todelliset kuluni ovat nykyään n. 250€ (ennen remontteja kulut olivat n. 400€/kk) niin mulla jää 500€/kk säästöön. Eli jos haluan ostaa lapsilleni parilla tonnilla tavaraa pihalle (tai vaikka sisälle koska meille mahtuu) niin voin näin toimia. Ja jos minun lapseni ei niitä tarvitse, niin voin jättää ostamatta eikä minun tarvitse maksaa siitä kenellekään. Tai jos haluan jonkun palkata ajamaan puolestani nurmikon tms. niin kyllä tuolla rahalla hankkii vaikka oman virolaisen/puolalaisen päivystämään tarpeitani 24/7. Älä hetkeäkään luule että saat ilmanvaihtokoneesi, vesihanasi tai edes käytävän valoa ilmaiseksi, sillä maksat niistä kaikista vastikkeessasi. Toki se tuntuu hienolta ettei se iso lasku siitä vesihanasta tule sinulle, mutta sen sijaan maksat niistä koko ajan, vaikkei kyseessä olisi edes sinun vesihanasi. Ja parastahan tässä kaikessa on vielä se hankkimishinta. Minä maksoin omastani remontteineen 320€/m2 (myönnän että mukana oli toki paljon tuuria ja taitoa), kun taas leppävaaran halvinkin asunto on lähes 3000€/m2.
Joillakin taloyhtiöllä on kuitenkin silti tuloja myös liiketiloista ja muista. Silloin yhtiövastike voi mennä huomattavan alhaiseksi. Vanhassa asunnossani oli juuri näin; 100 neliötä, ja yhtiövastike silti alle 200 €/kk, eli 200 neliön kämpästä olisi sitten alle tuo 400 €/kk, mikä varmasti on verrattavissa OKT-taloihin.
Mutta eipä tuo ole omakotitalossakaan mahdottomuus (esim alivuokralainen tai kellaritilan vuokraaminen varastoksi/työtilaksi). Erona on silti tosin omakotitalon isommat neliömäärät ja se, että tuolla 400€/kk me maksoimme siis kaiken asumiseen liittyvän 250m2 kämpässä. Sulla on puhe vain vastikkeesta. Mutta joka tapauksessa mennäksemme nyt siihen aloitukseesi (eli itse asiaan),
Ensin kehuit näköalalla - Sulle heitettiin vastaan metsä/järvimaisemat.
Sitten kehuit kuinka itse ei tarvitse tehdä lumitöitä - sait vastaukseksi että ei omakotitalossakaan tarvitse jollei itse halua, ja jos haluaa niin se on hyvin helppoa ja nopeaa.
Sen jälkeen sanoit omakotitaloasujan hymyn hyytyvän kasvavien lämmityskulujen myötä - Sulle kerrottiin että kaukolämpö onkin se nopeiten kallistunut ja lähitulevaisuudessa eniten kallistuva lämpömuoto
Sitten kehuit kuinka halpaa se asuminen onkaan kerrostalossa - Ja vastapallona saitkin tietää että loppupeleissä se kerrostaloasuminen onkin kalliimpaa jos asumiskuluja katsotaan neliöhinnalla.
Tosiasia on että kerrostaloasuminen on yleensä helpompaa kuin omakotitaloasuminen, joskin se johtuu yleensä asukkaan omasta valinnasta, sillä monista meistä on kiva puuhata koska siinä saa hyötyliikuntaa. Mitä itse teet sen ajan, katsot telkkaria tai olet netissä? Toinen tosiasia on se, että kaikki eivät tykkää katsella betonikolosseja ikkunastaan tai elää kaupungin melskeessä. Jos sinä siitä tykkäät niin hyvä sulle, mutta älä esitä perättömiä väitteitä jos et asiasta mitään tiedä.
Muutenkin koko palstan asetelma on niin vääristynyt, sillä asuntojen hinnoistahan täällä pitäisi puhua eikä siitä mikä on ihmiselle se ainoa ja oikea asumismuoto. Toinen tykkää äidistä ja toinen ei tykkää edes sen tyttärestä. Ensi kerralla kun teet palstalle aloituksen niin tee se tyyliin "Kylläpä on mahtava näköala täältä 16 kerroksesta. Tämä on kyllä minulle paras asumismuoto vaikkei se kaikille sovikaan. Mitä luulette asuntoni hinnalle käyvän ajan saatossa, sillä itse voisin maksaa jo pelkästään tästä näköalasta." Silloin kaikille käy selväksi että A) olet tyytyväinen valintaasi B) olet kiinnostunut asuntosi hinnasta, joten olet siis oikealla palstalla C) et hauku muita asumismuotonsa tähden
Toki silti tulee varmasti pään aukomista monelta keskenkasvuiselta kakaralta joita tällä palstalla on, mutta et ainakaan joudu väittelemään kenenkään kanssa joka asioista jotain tietää
En muuten ollut tämän ketjun aloittaja. Tosiaankin kaikille ei sovi samat asumismuodot. Jos nyt ajattelet vähääkään, niin esim. Helsingissä asuu paljon sinkkuja, ja mitä he tekisivät 250 m^2:n omakotitalolla?
Niin, kuten kebab ravintola kivijalassa. Heräätkö aina hiestä märkänä kun kadulla joku kaasuttaa poispäin?
PS. Älä yritä rapun kautta ulos jos haisee savu.
Olisin antanut sata plussaa jos olis pystyny...
Ehei, minun entisen talon liikerakennus on siisti toimistorakennus talon toisessa päässä, josta tulee paljon vuokratuloja. Se ei häiritse millään lailla, eikä sinne ravaa mitään porukkaa koko ajan, koska on jonkinlainen suunnittelutoimisto.
Muuten laajakaistayhteyteni maksaa tällä hetkellä vain 8 €/kk, vaikka onkin aika huipputasoa, se on jaettu yhteys (joten halpa), mutta kuitenkin 100 Mbps runkoverkkoyhteydellä koko taloon. Kaikkihan tarvitsevat laajakaistayhteyden tänä päivänä, ja se tulee kalliimmaksi ainakin omakotitaloon.
Kun viimeksi viimeviikolla sen ruman talon ohi ajoin, niin tulin ajatelleeksi että siinä tornitalossa viimeiseksi haluisin asua. Siinäpähän asut kun sillipurkissa ja kiikaroit ulos, kun mulla on oma piha ja ihanan rauhallinen miljöö vieressä loistavine maisemineen. Mun ei tartte kivuta kotiini, vaan kun astun autosta niin olen jo kotona. Aikaisemmin asuin kerrostalossa ja onneksi pääsin rahoihini ja muuttamaan ihmisille tarkoitettuun asumismuotoon. Eihän kerrostalossa saa edes grillata hiiligrillillä tai tehdä mitään muutakaan, siellä pitää vaan nöhjöttää hiljaa ja yrittää olla häiritsemästä naapureita.
Omakotitalo Näsijärven rannalla, järvinäköala talon jokaisesta ikkunasta. Mahtaako sinulla edes olla ikkunaa vessassa?
tulipalo on kiva ihailla maisemia samalla kun odottaa helikopterin saapumista.
Minulla on kaksikerroksinen omakotitalo rinteessä ja kyllä tästä keittiön ikkunasta on aika hienot näköalat. Näen tästä "kylän" yli horisonttiin. Ei minua ihan turhaan tituleerata asuinalueemme kuninkaaksi.
Tietämättömille: Leppävaaran torni ei ole mikään neukkukuutio, välipohjat paksut paikalla valetut, samoin runko kokonaan paikalla valettu ,olikohan viidenteen kerrokseen asti, seiniä myöten. Huoneistojen väliset seinätkin normaalia paksummat.
Talossa sprinkrelijärjestelmä, joka huoneessa ja palosuojatut poistumisraput. Leppävaaran torni on korkealuokkaisesti rakennettu kerrostalo. Aivan A-luokaa ja näkymät..
Jos huoneet on suorakaiteen muutoisia ja jossain seinän takana asuu joku joka ei kuulu perheeseesi, niin silloin se on neukkukuutio. Piste.
Minulle on aivan yhdentekevää miten se on rakennettu - kerrostalo ei ikinä tule vastaamaan korkealuokkaisesti rakennettua omakotitaloani asumisviihtyvyydeltään. Oma tupa, oma lupa, näin se on.
rakenteet ovat epäilemättä alhaalla normaalia paksumpia mutta eivät suinkaan kasarmilaisten asumisviihtyvyyden vuoksi.
Rakenteet määräytyy noin korkealle rakennukselle pakollisen 120:n paloluokan mukaan.
Lienee kuitenkin ihan suotavaa että tulipalon sattuessa kasarmikaan ei romahtaisi eikä sinne määräänsä enempää kuolisi ihmisiä?
Ja kyllä. Leppävaarankin torni on neukkukuutio, jos kaksi ns. "kotia" on erotettu toisistaan betonisella väliseinällä.
Huh, puistattaa ajatuskin. Meillä onneksi kaavan määräämä minimi lähimpään naapuriin tuo 8000mm.
2h k s , 50,5 m², 249 000 €
Kerrostalo, Espoo, Leppävaara, Valurinkuja 2
Neliöhinta: 4 930,69 € / m2
Hoitovastike: 193,52 € / kk (3,76 € / m2 / kk)
Vesimaksu: 15,00 € / hlö / kk
Laatu maksaa, hyvät herrat ja naiset. Unelmakerrostaloasunnot ovat kalliita, koska ovat haluttuja ja laadukkaampia kuin omakotitalot. Hinnat vain korostavat sitä että kerrostaloasuminen on monien mieleen, ja ihmiset ovat halukkaita maksamaan isoja summia siitä.
Kuka nyt johonkin puiseen homeläävään haluaisi majoittua kehä 3:n ulkopuolelle lumihelvettiin? Siinä sinulla täytyy olla auto, ja kaivaa itsesi esiin kaivinkoneella, jotta pääset edes ihmisten ilmoille, ja sekös maksaa. Omakotitalojen hinnat ovat kuitenkin halvempia kuin kerrostaloasunnot vaikka ollaan ihan Helsingin lähellä, koska ei niitä kukaan halua.
Mikä tuossakin kohteessa on sitä laatua?
Sijaintihan tuossa maksaa ja minusta tuollainen sijainti on perseestä.
Jos valtakunnan uutisiin on uskominen, tänä talvena se lumihelvetti näyttäisi kyllä olevan juurikin siellä kehä 3:n sisäpuolella... Parempi onkin että siellä etelässä ei käytettäisi talvella omaa autoa ollenkaan, kun tuntuu se tiellä pysyminen olevan kovin vaikeaa jo pienemmälläkin lumisateella.
Missä siellä on luvallinen pysäköintipaikka kaivinkoneelle? Varallisuuteni kun ei mahdu yhteen parkkiruutuun ja häkkivarastoon.