Yks osa mun elämästä on syömishäiriö,eli anoreksia. Joskus mä saatan hotkia ihan mielettömästi kaikkee,mutta en koskaan oksenna. Oon aina inhonnu oksentamista,enkä nytkään siihen pysty. Sen sijaan mä "hotkimis" päivän jälkeen saatan olla n. viikon mehu-vesi tai pelkästään vesi dieetillä. Sen jälkeen alan syödä terveellisesti,eli pari porkkanaa tai leipää päivässä. Ja jälleen jonain päivänä hotkin,ja sama kierre jatkuu. Oon nyt 154/35.
Ironista kyllä,mä oon saanu parhaimmat "laihdutus vinkit" anoreksiasta kertovista kirjoista. Matkin siis muita.
Ironista kyllä,mä oon saanu parhaimmat "laihdutus vinkit" anoreksiasta kertovista kirjoista. Matkin siis muita.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ikävä kuulla tilanteestasi. Haluan sanoa sen verran, että olet aivan hakoteillä, jos mielestäsi pari porkkanaa tai leipää päivässä on terveellinen ruokavalio. Se on aivan liian vähän! Toivottavasti tiedostat sen.
Mulla taitaa olla aika sama juttu. Olen tarkka syömisistäni ja lasken kaloreita, en laita punaista lihaa suuhuni, ajattelen yhtenään ravintoarvoja ja pelkään liikoja hiilareita jne. Kuntoilen aivan hulluna, kovaa treeniä väh. tunti päivässä.
Joskus, pari kertaa kuussa syön ja herkuttelen tolkuttomasti kaikkea: karkkia, sipsejä, siideriä... Olisin varsinainen herkkusuu, jos sallisin sen itselleni! Itsekurilla/itseinholla en kuitenkaan sitä kovin usein salli. Oksentanut en ole koskaan tämän takia.
Herkutteluillan jälkee morkkis on aivan valtava. En uskalla mennä vaakaan pariin päivään, koska pelkään masentuvani (olen sairastunut vakavan masennuksen). Painoindeksini on 17.
Olen pari päivää ananaksilla, mehupaastolla tms. ja uskaltaudun vaakaan. Jos luvut ovat ne "mitkä pitäävätkin", saan rauhan sielulleni.