Kone sammuu

Minulla on ollut tietokone noin puolitoistavuotta ja nyt kone ruvennut sammuilemaa. Tietoturva on vanhentunut. Ja aina kun kone on sammunut on on akkuvalo mennyt punaiseksi ja tietokone tosi kuuma. Kun kone on sammunut olen kokeillut käynnistää saman tien ja kaksi minuuttia niin sammunut. Tietokone on sammunut noin kolmen tunnin päästä avauksesta. Onko syynä ylikuumentuminen, virus vai joku muu?
6208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

päivitä se tietoturva tai vahda virustorjuntaa, tai sit vaiha käyttistä ( vaikka ubuntuun).

Äänestä
  • Joo Ubuntun kanssa voi käyttää vanhoja AMD-prossujakin ilman cooleria.

    Äänestä

Ylikuumentuuhan se, mutta toivottavasti vain pölyisyyden eikä laitevian tai haittaohjelman takia. Ensiavuksi puhalla paineilmapullolla jäähdytysilman ulostulosäleiköstä sisään ja sitten ime pölynimurilla jäähdytysilman sisäänmenoaukoista irrottaaksesi tehokkaasti pinttyneet pölykerrokset ja villakoirat. Tehokas puhdistus ja perushuolto tosin edellyttäisi laitteen purkamista ja mm. prosessorien ja jäähdytyselementtien lämpöteippien vaihtamista laadukkaaseen hopeatahnaan.

Järjestelmäkuorman keventäminen, kuten edellinen vastaaja huomautti, auttaa myös mutta toisaalta: laadukkaan koneen, läppärinkin, pitäisi pystyä toimimaan 100 % kuormituksella vaikka kuukausia putkeen ilman ylikuumenemisia tai lisäjäähdytyksen tarvetta.

Äänestä
  • linuksin kahelit iskee kimppuun heti kun tulee jotakin häikkää. Luulen että ne vaan ihan piruuttaan paiskoo provoja kaikille kun vaan tulee mahollisuus. Pöly sen tosiaan kuumentaa ja sillä sipuli. Tietty läppäri pitää olla kovalla alustalla, että tuuletin saa happea.

    Äänestä

Ongelma on akussa, joten ei mikään ylikuumentuminen syynä.

Äänestä

tietoturva sinulla on ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Acer Aspire 7530 kirjoitti:

Minulla on ollut tietokone noin puolitoistavuotta ja nyt kone ruvennut sammuilemaa. Tietoturva on vanhentunut. Ja aina kun kone on sammunut on on akkuvalo mennyt punaiseksi ja tietokone tosi kuuma. Kun kone on sammunut olen kokeillut käynnistää saman tien ja kaksi minuuttia niin sammunut. Tietokone on sammunut noin kolmen tunnin päästä avauksesta. Onko syynä ylikuumentuminen, virus vai joku muu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu