Kinkku ei paistu

Voi voi 6 tuntia on ollut uunissa eikä lämpiä yhtään, mitä nyt teen. Talkkari sanoi että sen voi paistaa tiskikoneessa, lupas tulla tekemään asetukset, epäilen hiukan, huomenna on aatto ja valmista pitäis olla.
6412
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No nyt paistui! Laitoin sen tiskikoneeseen, kuumimaan ohjelman 5 kertaa pyörimään ilman pesuainetta, ja nyt on valmista!

Äänestä
  • Epäilen kertomuksen todenperäisyyttä. Tokikin äsken oli mediassa juttua kalkkunan kypsentämisestä tiskikoneessa, eli onhan se tietenkin aina mahdollista.

    Mutta, ei mikään kinkku kypsy vajaassa kahdessa tunnissa, mikä oli aloituksen ja kommentin välinen aika. Siinä ajassa harvempi tiskikone edes ehtii vetää viittä kuuminta ohjelmaa läpi. Sitäpaitsi viemäri menee tukkoon rasvasta hetkessä, jos kinkku on tiskarissa sellaisenaan, sen täytyy olla ilmatiiviisti pakattu...

    Oletko ihan varma, ettet kuitenkaan tehnyt salmiakkikossua, kapakoissa sitä tehtiin aikanaan nimenomaan tiskikoneissa. Siinäpä pastillit suli samalla kun tiskasi.

    Äänestä

  • Tahtoi kesän tuoksut näin aattona, laittoi kuivatun vastan esihuuhtelu ohjelmalla taiskariin ja kyllä tupa tuoksuu
    juhannukselta ja nyt sitten saunaaan. Erkille on yllätys aatoksi.............. posliini.

    Äänestä

  • Johanna XX kirjoitti:

    Tahtoi kesän tuoksut näin aattona, laittoi kuivatun vastan esihuuhtelu ohjelmalla taiskariin ja kyllä tupa tuoksuu
    juhannukselta ja nyt sitten saunaaan. Erkille on yllätys aatoksi.............. posliini.

    Muka minulla olisi joku muu.
    En muuten anna anteeksi

    Äänestä

  • juulia 11 kirjoitti:

    Muka minulla olisi joku muu.
    En muuten anna anteeksi

    Oleks nyt kypsä kinkku?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Marjatta 46 v kirjoitti:

Voi voi 6 tuntia on ollut uunissa eikä lämpiä yhtään, mitä nyt teen. Talkkari sanoi että sen voi paistaa tiskikoneessa, lupas tulla tekemään asetukset, epäilen hiukan, huomenna on aatto ja valmista pitäis olla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu