Olipahan taas varsinainen show,kun kitkaspede yritti lievässä ylämäessä päästä kotterollaan liikennevaloista liikkeelle. Tunari polki kaasua pää punaisena, mutta mitään ei tapahtunut. Päätin sitten mennä sanomaan juntti-einarille, että ota se luistonesto pois päältä. No pääsihän kitkaspede sitten joten kuten etenemään.
Nastarenkailla ei moista näytöstä olisi nähty. Parin sadan metrin jono syntyy heti, kitkaspede hölmöilee. Varsinaisia puupäitä ja -käsiä.
Nastarenkailla ei moista näytöstä olisi nähty. Parin sadan metrin jono syntyy heti, kitkaspede hölmöilee. Varsinaisia puupäitä ja -käsiä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tiedä edes sitä, että auto jossa on luistonesto ei juurikaan sudi silloin, kun se on päällä. Selitäs muuten missä on niin liukas mäki tälläisellä kuivalla pakkaskelillä. Voisit edes jouluksi jättää nuo sadut keksimättä. Taitaa olla aika säälittävä elämä, kun kaikki aika menee koneen ääressä.
Mopoaautoilijana et näemmä tiedä, että luistoneston ollessa päällä ei sudi renkaat eikä kone ota kierroksia vaikka kuinka polkisi kun pitoa ei ole.
280 hv on persiin alla. Tiedän varsin hyvin miten luistonesto toimii. Onhan se paljon parempi olla ihmisapina, kuin apina.
Mitä se sun persiisi alla se hevosvoimamäärä tekee? Mopo"auto"?
Olipahan pirunmoinen ruuhka kun yks vanha parta 190 mersulla ja iänikuisen vanhoilla nastararenkailla, nokian NR09:llä ei päässyt liikkeelle. Siinä taas yks nastapelle, joka luuli että hänellä on huippurenkaat alla kun niissä vaan on nastat, ei tullut ollenkaan ajatelleeksi että hänen autonsa on melkoinen turvallisuusriski.
kuin kesällä, talvella nimenomaan ovat tiet jääkuorrutuksen vuoksi liukkaat jolloin kitkarenkailla eteneminen ylämäkeen on erittäin vaivalloista, joskus lähes mahdotonta.
Sen vuoksi suositellaan autoilijoita ostamaan oikeat talvirenkaat (nastarenkaat).
Rikokseen yllyttämisestä saa ankarat rangaistukset
On aika kumma, että en ole tätä liukkautta tänä(kään) talvena huomannut.
Lumikeleillä kitka näet pitää ja yhtään jääkeliä ei ole ollut.