Eli seuraavanlainen tilanne:
Taloyhtiöön hankittiin yhteinen liittymä jaettavaksi joidenkin asukkaiden kesken johon itsekin liityin liittymän edullisuuden vuoksi. Laitteista en tarkemmin tiedä, adsl-modeemi ja jonkinlainen reititin "pannuhuoneessa" on ja asentaja kävi vaihtamassa puhelinpistokkeen tilalle rj-45 liittimen.
Yhteys on toiminut hyvin ja hintaan nähden antaa tasaisesti hyvää nopeutta, noin 4-4,5 mbs, kyse kuitenkin jaetusta yhteydestä.
Hankin sittemmin oman reitittimen, Netgear N300, kotiverkkoa varten ja muuten homma toimii mutta huomasin että yhteyden nopeus laskee jopa alle puoleen kun oma reititin on pelissä mukana. Siis, tältä koneelta langallisesti suoraan esim. 4 mbs, reititin väliin ja nopeus putoaa alle puoleen tästä.
Olen yrittänyt eri asetuksilla tässä omassa reitittimessä mutta mikään ei tunnu auttavan, tuohon "taloyhtiön" laitteeseenhan en mitenkään voi vaikuttaa.
Normi nettisurffailussa nopeuden putoaminen ei vaikuta, videostreamin katselu ei vain onnistu kunnolla. Esim. Youtube tökkii pahasti, josta homman selvittely itse asiassa alkoikin. Jotenkin tuntuu että oma reititin ja taloyhtiön laitteet ei "keskustele" keskenään kunnolla.
Mistähän tämä voisi johtua, voisiko oman reitittimen asetuksilla vaikuttaa asiaan?
Reititin ja hitaus
5
817
Vastaukset
- nyt jotain
sen kotiverkkosi rakenteesta jota varten sen reittimen hankit.
Muuten osaa mitään sanoa...- Dileitti
yksinkertaisesti tuon reitittimen tarkoitus on se että pääsen kummallakin koneella (pöytäkone langallisesti ja läppäri langattomasti) nettiin tarvitsematta vekslata johtojen kanssa.
Ongelma on juuri siinä kun kytken esim. tämän koneen verkkokortilta piuhan suoraan seinään, nopeus on jotain mutta kytkiessäni seinästä johdon reitittimeen ja siitä koneeseen, nopeus putoaa. - nyt jotain
Dileitti kirjoitti:
yksinkertaisesti tuon reitittimen tarkoitus on se että pääsen kummallakin koneella (pöytäkone langallisesti ja läppäri langattomasti) nettiin tarvitsematta vekslata johtojen kanssa.
Ongelma on juuri siinä kun kytken esim. tämän koneen verkkokortilta piuhan suoraan seinään, nopeus on jotain mutta kytkiessäni seinästä johdon reitittimeen ja siitä koneeseen, nopeus putoaa.aikasemmin sinulla oli 1 kone ja nopeus X Mb/s.
Nyt on 2 konetta ja nopeus X/2 Mb/s.
Matematiikkaa, rakas Watson.
Vakavasti puhuen, käys läpi ne reitittimen asetukset että
miten se jakaa ne useammat yhteydet. - Dileitti
nyt jotain kirjoitti:
aikasemmin sinulla oli 1 kone ja nopeus X Mb/s.
Nyt on 2 konetta ja nopeus X/2 Mb/s.
Matematiikkaa, rakas Watson.
Vakavasti puhuen, käys läpi ne reitittimen asetukset että
miten se jakaa ne useammat yhteydet.kun en keksi mikä (tai useampi) asetus nopeuden voisi tipauttaa tuolla tavalla jos se nyt on kiinni reitittimen asetuksista. Oletusasetuksilla laite toimii muuten moitteetta, ainoastaan tämä ko. asia mättää.
Silläkään ei ole asiaan vaikutusta onko toista konetta kytketty ollenkaan (langattomasti tai langallisesti).
Itse laitteessa tuskin mitään vikaa on, tätä on kokeiltu toisella samanlaisella purkilla. - johtotehtävä
Dileitti kirjoitti:
kun en keksi mikä (tai useampi) asetus nopeuden voisi tipauttaa tuolla tavalla jos se nyt on kiinni reitittimen asetuksista. Oletusasetuksilla laite toimii muuten moitteetta, ainoastaan tämä ko. asia mättää.
Silläkään ei ole asiaan vaikutusta onko toista konetta kytketty ollenkaan (langattomasti tai langallisesti).
Itse laitteessa tuskin mitään vikaa on, tätä on kokeiltu toisella samanlaisella purkilla.Purkeissa ja niiden yhteensopivuuksissa on eroja. Kannattaa kysyä operaattorilta ohjeita asetuksista, tai sitten paremmin yhteensopivista purkeista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1942655Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki482587- 1652453
Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from702242Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276712105Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen412095Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä11718Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la721557- 1461447
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei241197