Eli seuraavanlainen tilanne:
Taloyhtiöön hankittiin yhteinen liittymä jaettavaksi joidenkin asukkaiden kesken johon itsekin liityin liittymän edullisuuden vuoksi. Laitteista en tarkemmin tiedä, adsl-modeemi ja jonkinlainen reititin "pannuhuoneessa" on ja asentaja kävi vaihtamassa puhelinpistokkeen tilalle rj-45 liittimen.
Yhteys on toiminut hyvin ja hintaan nähden antaa tasaisesti hyvää nopeutta, noin 4-4,5 mbs, kyse kuitenkin jaetusta yhteydestä.
Hankin sittemmin oman reitittimen, Netgear N300, kotiverkkoa varten ja muuten homma toimii mutta huomasin että yhteyden nopeus laskee jopa alle puoleen kun oma reititin on pelissä mukana. Siis, tältä koneelta langallisesti suoraan esim. 4 mbs, reititin väliin ja nopeus putoaa alle puoleen tästä.
Olen yrittänyt eri asetuksilla tässä omassa reitittimessä mutta mikään ei tunnu auttavan, tuohon "taloyhtiön" laitteeseenhan en mitenkään voi vaikuttaa.
Normi nettisurffailussa nopeuden putoaminen ei vaikuta, videostreamin katselu ei vain onnistu kunnolla. Esim. Youtube tökkii pahasti, josta homman selvittely itse asiassa alkoikin. Jotenkin tuntuu että oma reititin ja taloyhtiön laitteet ei "keskustele" keskenään kunnolla.
Mistähän tämä voisi johtua, voisiko oman reitittimen asetuksilla vaikuttaa asiaan?
Reititin ja hitaus
5
750
Vastaukset
- nyt jotain
sen kotiverkkosi rakenteesta jota varten sen reittimen hankit.
Muuten osaa mitään sanoa...- Dileitti
yksinkertaisesti tuon reitittimen tarkoitus on se että pääsen kummallakin koneella (pöytäkone langallisesti ja läppäri langattomasti) nettiin tarvitsematta vekslata johtojen kanssa.
Ongelma on juuri siinä kun kytken esim. tämän koneen verkkokortilta piuhan suoraan seinään, nopeus on jotain mutta kytkiessäni seinästä johdon reitittimeen ja siitä koneeseen, nopeus putoaa. - nyt jotain
Dileitti kirjoitti:
yksinkertaisesti tuon reitittimen tarkoitus on se että pääsen kummallakin koneella (pöytäkone langallisesti ja läppäri langattomasti) nettiin tarvitsematta vekslata johtojen kanssa.
Ongelma on juuri siinä kun kytken esim. tämän koneen verkkokortilta piuhan suoraan seinään, nopeus on jotain mutta kytkiessäni seinästä johdon reitittimeen ja siitä koneeseen, nopeus putoaa.aikasemmin sinulla oli 1 kone ja nopeus X Mb/s.
Nyt on 2 konetta ja nopeus X/2 Mb/s.
Matematiikkaa, rakas Watson.
Vakavasti puhuen, käys läpi ne reitittimen asetukset että
miten se jakaa ne useammat yhteydet. - Dileitti
nyt jotain kirjoitti:
aikasemmin sinulla oli 1 kone ja nopeus X Mb/s.
Nyt on 2 konetta ja nopeus X/2 Mb/s.
Matematiikkaa, rakas Watson.
Vakavasti puhuen, käys läpi ne reitittimen asetukset että
miten se jakaa ne useammat yhteydet.kun en keksi mikä (tai useampi) asetus nopeuden voisi tipauttaa tuolla tavalla jos se nyt on kiinni reitittimen asetuksista. Oletusasetuksilla laite toimii muuten moitteetta, ainoastaan tämä ko. asia mättää.
Silläkään ei ole asiaan vaikutusta onko toista konetta kytketty ollenkaan (langattomasti tai langallisesti).
Itse laitteessa tuskin mitään vikaa on, tätä on kokeiltu toisella samanlaisella purkilla. - johtotehtävä
Dileitti kirjoitti:
kun en keksi mikä (tai useampi) asetus nopeuden voisi tipauttaa tuolla tavalla jos se nyt on kiinni reitittimen asetuksista. Oletusasetuksilla laite toimii muuten moitteetta, ainoastaan tämä ko. asia mättää.
Silläkään ei ole asiaan vaikutusta onko toista konetta kytketty ollenkaan (langattomasti tai langallisesti).
Itse laitteessa tuskin mitään vikaa on, tätä on kokeiltu toisella samanlaisella purkilla.Purkeissa ja niiden yhteensopivuuksissa on eroja. Kannattaa kysyä operaattorilta ohjeita asetuksista, tai sitten paremmin yhteensopivista purkeista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2435771Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k304234Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,212440Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E3022241Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast481461Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611319Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.1381248Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1331237- 351014
- 171944