"Voisiko joku, jolle Puskan on pakko vastata, pyytää Puskaa vielä kerran kirjallisesti kertomaan siitä "asiantuntijoiden yksimielisyydestä" tyydyttyneiden rasvojen osuudesta sv-tautien synnyssä. Los Angles Times -lehdessä julkaistiin 20.12.2010 artikkeli, jossa Walter Willet kertoo selväsanaisesti ja suoraan, että runsas rasvojen saanti ei ole, eikä ole ollut amerikkalaisten ylipainon ja metabolisten sairauksien syy ja ongelma. Yhtä selväsanaisesti hän kertoo, että hiilihydraatit ovat se ongelma. Ongelman lähteiksi hän nimeää erikseen mm. perunan, valkoisen leivän, pastan ja valkoisen riisin. Walter Willet on wikipedian mukaan maailman toiseksi siteeratuin henkilö lääketieteessä. Hän on julkaissut yli 1000 tieteellistä artikkelia koskien ravintoa ja sairauksia. Eikä Willet ole edes ainoa tuossa artikkelissa haastateltu. Monta muutakin tunnettua nimeä siellä vilahtaa kertomassa rasvojen virheellisestä demonisoinnista ja liiallisten hiilihydraattien todellisesta vaarallisuudesta. Eikä tuo ole läheskään ensimmäinen artikkeli, jossa alan kuuluisat tiedemiehet yrittävät saada ääntänsä kuuluviin ja kertoa, että rasvoja on parjattu vuosikymmeniä turhaan ja länsimaalaisten nykyinen hiilihydraattien saanti on rajusti liiallista.
Viimeksi kun olen Puskan kuullut/nähnyt asiasta jotain lausuvan, niin hänen mukaansa mikään ei ole niin selvää kuin asiantuntijoiden yksimielisyys tyydyttyneiden rasvojen yhteydestä sydän- ja verisuonitauteihin. Jos Puska on edelleen tuota mieltä, niin eihän THL:n yhdelläkään suosituksella voi olla silloin minkäänlaista painoarvoa." http://sundqvist.blogspot.com/2010/12/harvardin-yliopisto-toteaa.html
Viimeksi kun olen Puskan kuullut/nähnyt asiasta jotain lausuvan, niin hänen mukaansa mikään ei ole niin selvää kuin asiantuntijoiden yksimielisyys tyydyttyneiden rasvojen yhteydestä sydän- ja verisuonitauteihin. Jos Puska on edelleen tuota mieltä, niin eihän THL:n yhdelläkään suosituksella voi olla silloin minkäänlaista painoarvoa." http://sundqvist.blogspot.com/2010/12/harvardin-yliopisto-toteaa.html
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Tutkielma esitteli myös australiaisen tutkimuksen, johon osallistui 1529 aikuista. 16-vuotisessa tutkimuksessa huomattiin, että eniten täysrasvaisia maitotuotteita syövien ihmisten sydänsairauksiin liittyvä kuolemanriski oli 69 prosenttia alhaisempi kuin niillä, jotka söivät maitotuotteita vähemmän."
http://www.iltasanomat.fi/terveys/Maidon juominen voi pelastaa henkesi/art-1288357846933.html
""...............
***Sivuilla oleva toistettava teksti***
Näe koko "metsä", eikä pelkästään yhtä "puuta"! Rasvasota, lihominen ja terveys koostuu peräti neljästä osa-alueesta, eikä lopullista parannusta terveydessä saavuteta ennenkuin otat kaikki neljä osa-aluetta huomioon:
1.Tyydyttyneen rasvan saannin lisääminen (20%) ja maitorasvan probioottibakteerien huomioiminen (n.30%):
- Koska piilorasvoista emme saa riittävästi tyydyttynyttä rasvaa solujen "rakennusaineeksi", niin pyri siihen että saat tyydyttyneen rasvan lehmän maidosta, voista ja juustoista siksi että lehmän maidon rasva sisältää pastöroinnin jälkeen kaksi tärkeintä probioottibakteeria; Lactobacillus asidophilus ja Bifidobacterium, jotka saat "kaupantekijäisiksi" tyydyttyneen rasvan lisäksi!
- Saat 4-5.stä lasillisesta (n.4r-%) raakamaitoa (=pastöroimaton ja homogenoimaton!) riittävästi tyydyttynyttä rasvaa + kaksi tärkeintä probioottibakteeria; L-a ja Bif,
- Huomioi tämä: Po bakteerit kuolevat silloin kun kuumennat maidon yli +50 C-astetta. Ainoastaan elävistä probioottibakteereista on hyötyä.
- Huomioi tämä: Em muodostaa puolet(50%) kokonaisuudesta!
2.Antibiootin ja Kv-homeantibioottin vaikutuksen huomioiminen (n.20%):
- Antibiootti-lääke tappaa po probioottibakteerit, joten vältä antibioottia! Tulehdusten parantaminen voidaan tehdä kolmella tärkeimmällä mh-bakteerilla "tehosessiona" (ks mm "Rankat bakteerikokeet"!)
- Mm Penisilliini-lääke tehdään homeantibiootista, jolloin KosteusVaurioHome-antibiootti aiheuttaa samat ongelmat kuin lääke-antibiootti! Ks "KVHT-altistuneen hoito".
3.Prebiootin saaminen limakalvoille (n.10%):
- Prebiootti on sulamaton kuitu, joka on probioottibakteerien elatus'alusta limakalvoilla.
- Saat prebioottia syömällä mm banaania, raakasipulia ja kokojyvä vehnää.
4.Hiilihydraattien saannin vähentäminen (n.20%):
- Olemme saaneet sokereita n. kuusi kertaa enemmän, kuin elimistömme sitä tarvitsee, joten vähennä reilusti sokerin saantia-mutta älä lopeta sokerin saantia kokonaan!
Huomioi tämä:
- Elimistön käyttämättä jääneistä sokereista maksa "tahkoaa" rasvaa, joka näkyy ylimääräisenä rasvana vyötäröllä. Ja mikäli käytät antibioottia, tai kvht-altistut, etkä ole syönyt po probioottia niin ylimääräinen sokeri näkyy hyllyvänä "ohuena" rasvahötynä!
..............""
jatkuu tuolla:
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Elamaa_yllapitavat_probiootti_bakteerit&homeantibiootti.html