Eikö kaupunkien kannattaisi jo nyt myydä kerrostalojen vuokratontit pois. Onko vuokra muka niin suuri että kannattaa vain vuokrata. Miksi kapitalismi ei ulotu kaupunkeihin vaan kommunismin ajat vain jylläävät. kaupungit ja kunnat kyllä myyvät kaikki kiinteistöt pois (kiinteistän arvo nousee enemmän) mutta kerrostalojen vuokratonteista pidetään kynsin hampain kiinni.
Kerrostalo vuokratontilla
1
594
Vastaukset
Rakennusoikeuden arvo on kerrostalontonteissa Helsingissä 2.000-10.000 €/rakennusoikeusneliö, sijainnista riippuen. Eli halvimmillaan tontin ostaminen omaksi maksaisin 3-5 kertaa putkiremontin hinnan.
Esimerkkinä erä isohko yhtiö Itä-Helsingissä:
- tontin vuokra-aika umpeutuu vuonna 2015
- tontin pinta-ala 2,75 ha
- huoneistoja 284 kpl, joiden kokonaispinta-ala on 16.000 m2
- tontin nykyinen vuokra n. 23.000 €/vuosi
Eli osukkaat maksavat tonttivuokraa 1,44 €/asuinneliö/vuosi (= 0,12 €/m2/kk).
Kun vuokra-aika umpeutuu, niin vuokra varmaankin kuusinkertaistuu, eli uusi vuokra olisi noin 138.000 €/vuosi, ja osakkaiden maksu nousisi 8,64 euroon/asuinneliö/vuosi (= 0,72 €/m2/kk).
Jos yhtiö päättäisi ostaa tontin, niin sen markkina-arvo olisi n. 4.000.000 € (=2.500€/rakennusoikeusneliö). Lainanhoitokulut olisivat 20 vuoden laina-ajalla 316.800 €/vuosi (keskimääräinen korko 5 % sis. marginaali), mikä tarkoittaa 19,8 €/asuinneliö/vuosi (1,65 €/m2/kk).
Hoitovastike laskisi nykyisestä tuon tonttivuokran verran, eli olisi 3,6 €/m2/kk, joten osakas jolla on 65 m2 huoneisto maksaisi tontin oston jälkeen vastiketta 341,25 €/kk (nykyinen vastike 240,50 €/kk), ja vuokrankorotuksen jälkeinen vastike olisi 280,80 €/kk. Eli tontin ostaminen nostaisi asumiskustannuksia 1.209 €/vuosi, ja olisi vuokrankorotuksenkin jälkeen 725,40 €/vuosi kallimpaa kuin vuokrasopimuksen jatkaminen.
Kun putkiremppakin on tulossa viiden vuoden sisällä, niin en oikein usko että ostaminen olisi mielekästä, etenkin kun asuntojen arvo ei kohoaisi sen vuoksi, yhtiössä myydään nyt asuntoja n. 2.600 €/m2 keskihinnalla...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513755Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1182797Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko6422460Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei202097KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar862054Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo441751- 221713
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1431665Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?971516- 281486