Kerrostalo vuokratontilla

fackin kommarit

Eikö kaupunkien kannattaisi jo nyt myydä kerrostalojen vuokratontit pois. Onko vuokra muka niin suuri että kannattaa vain vuokrata. Miksi kapitalismi ei ulotu kaupunkeihin vaan kommunismin ajat vain jylläävät. kaupungit ja kunnat kyllä myyvät kaikki kiinteistöt pois (kiinteistän arvo nousee enemmän) mutta kerrostalojen vuokratonteista pidetään kynsin hampain kiinni.

1

625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rakennusoikeuden arvo on kerrostalontonteissa Helsingissä 2.000-10.000 €/rakennusoikeusneliö, sijainnista riippuen. Eli halvimmillaan tontin ostaminen omaksi maksaisin 3-5 kertaa putkiremontin hinnan.

      Esimerkkinä erä isohko yhtiö Itä-Helsingissä:

      - tontin vuokra-aika umpeutuu vuonna 2015
      - tontin pinta-ala 2,75 ha
      - huoneistoja 284 kpl, joiden kokonaispinta-ala on 16.000 m2
      - tontin nykyinen vuokra n. 23.000 €/vuosi

      Eli osukkaat maksavat tonttivuokraa 1,44 €/asuinneliö/vuosi (= 0,12 €/m2/kk).

      Kun vuokra-aika umpeutuu, niin vuokra varmaankin kuusinkertaistuu, eli uusi vuokra olisi noin 138.000 €/vuosi, ja osakkaiden maksu nousisi 8,64 euroon/asuinneliö/vuosi (= 0,72 €/m2/kk).

      Jos yhtiö päättäisi ostaa tontin, niin sen markkina-arvo olisi n. 4.000.000 € (=2.500€/rakennusoikeusneliö). Lainanhoitokulut olisivat 20 vuoden laina-ajalla 316.800 €/vuosi (keskimääräinen korko 5 % sis. marginaali), mikä tarkoittaa 19,8 €/asuinneliö/vuosi (1,65 €/m2/kk).

      Hoitovastike laskisi nykyisestä tuon tonttivuokran verran, eli olisi 3,6 €/m2/kk, joten osakas jolla on 65 m2 huoneisto maksaisi tontin oston jälkeen vastiketta 341,25 €/kk (nykyinen vastike 240,50 €/kk), ja vuokrankorotuksen jälkeinen vastike olisi 280,80 €/kk. Eli tontin ostaminen nostaisi asumiskustannuksia 1.209 €/vuosi, ja olisi vuokrankorotuksenkin jälkeen 725,40 €/vuosi kallimpaa kuin vuokrasopimuksen jatkaminen.

      Kun putkiremppakin on tulossa viiden vuoden sisällä, niin en oikein usko että ostaminen olisi mielekästä, etenkin kun asuntojen arvo ei kohoaisi sen vuoksi, yhtiössä myydään nyt asuntoja n. 2.600 €/m2 keskihinnalla...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2551
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1475
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1467
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      16
      930
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      110
      830
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      828
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe