Mokkulan sopimus kestää vielä puolitoista vuotta. Miten sen halvimmin voisi jakaa kahdella koneella yhtäaikaa käytettäväksi? Ratkaisu saa olla langallinenkin, koneet ovat 2 metrin päässä toisistaan täällä kotona.
Miten mokkula jaetaan?
Mokkulakahtia
5305
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://tinyurl.com/24bawtv
Kun aloittelija saa vastaukset Googlesta, hän ei ymmärrä, mitkä neuvot on hyviä, mitkä huonoja. Ja osa vastauksista voi olla vanhoja, jotka eivät enään päde. Ehkä kysynkin suoraan:
Kaksi läppäriä kahden metrin etäisyydellä, molemmissa XP. Kun pistää toiseen mokkulan, ja yhdistää koneet ethernet-piuhalla, voiko aloittelija saada netin myös siihen toiseen koneeseen "kotiverkon" avulla, vai millä nimellä se siellä XP:ssä sitten onkaan? Vai onko se edes mahdollista, vaikka sitäkin Google-vastauksissa neuvotaan, vai neuvotaanko?
Vai onko ostettava 3G-reititin, hinnat 45-150 euroa?
On se mahdollista jakaa yhden koneen netti toiseen koneeseen, mutta aloittelija sössii helposti asiat niin, että systeemi ei enää ole turvallinen, vaikka saisikin sen toimimaan.
Siksi erillinen laite (esim. alla ehdotettu) olisi paras ratkaisu, eikä ole kamalan kallis.
tuossa 1 mahdollisuus:
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=11669&imageId=569880
:)
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=13081&imageId=60867