Onkos kellään muulla ollu tällaista vai pitäiskö huolestua...kun mulla on rv 30 ja tullu jo jonkin aikaa maha sivulta kipeäksi kun esim kävelen lujempaa. No tämä ei huolestuta, tuntuu samalta kuin kylkipistos ei-raskaana ollessa kun juoksi liian lujaa. No nyt sit on parina viime viikkona maha alkanu tulla navan kohdalta kipeeksi niin että sattuu jos siihen hipaseekin. Supistustelua se ei mielestäni ole ja jännää on se että tosiaan navan koskeminen sattuu, siis silloin kun maha on kipeä siitä kohtaa. Näin kun kipua ei ole niin niin napaan ja mahaan voi ihan normaalisti koskea eikä satu. Kipu tuli ennen tosiaan rasituksen yhteydessä mut nyt on alkanu tulee ihan yhtäkkiä, kuten eilen istuessani sohvalla ja aukaistessani lasten lahjoja niin kun siitä nousin ylös niin oli taas maha niin kipeä että piti vähän kumaras kävellä ettei kiristä ja satu niin paljoa. Sitten kun menin maate ja lepäilin tovin niin kipu helpotti. Istukka on ihan tossa edessä niin siks aina tulee sit mieleen et onko siin jotain ku siitä kohtaa se tulee kipeeksi.
Kauhean vaikea selittää mut toivottavasti joku osais neuvoo. Neuvolassa vaan sano et varmaan jotain kasvukipua..nykyään vaan sattuu niin kovin sit ku se tulee ja sitä kestää niin kauan kunnes maate pääsen ja aina ei ees sillä mee ohi.
Kauhean vaikea selittää mut toivottavasti joku osais neuvoo. Neuvolassa vaan sano et varmaan jotain kasvukipua..nykyään vaan sattuu niin kovin sit ku se tulee ja sitä kestää niin kauan kunnes maate pääsen ja aina ei ees sillä mee ohi.
Vastaukset 1
Vanhimmat
jokatapauksessa supparilta..
mut kun on noin kivulias ni kantsis mennä lääkäriin..
mun mielipide!
vointeja noin muuten sinne :)