Kuuluuko pasuunan ääni ja millaisen?
Gällivare
9oo km.
1324024
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 132
Vanhimmat
muistaisvat Jeesusta jouluna, olis hyvä.
sulattele sinä vain kinkkujasi
kritiikki mitä täälläkin on ollut, on jotain kautta mahdollista saada "Vanhinten" tietoon. Asiat korjaantuu vain puhumalla. Jellivaarassa su oli enemmän uskosta ja nöyryydestä lähtevää, jossa Jeesus oli roolissa.
Tasaarvoisia uskossa mm inkeriläisten-muidenkin kanssa.
Kun lukee tätä palstaa, niin huomaa että ongelmia ehkä on? Nämähän on oikeat "nettikanssapuheet"
Kaiken kansan hyviä ja kelvottomia puheita , ja kaikkea niin kuin täällä sanotaan keskustellen
minusta kaikki kirjoittaa. Tuloksena se ei ole kovin ihmeenpi , mutta on siinä vähän eroa koska
meidän uskossa puhumalla on suuri merkitys , mutta kaikki tarkemmat ohjeet on lähetys kirjeissä
Eli kirjoitus on sittenkin se tärkein.
Niin erojakin on , meidän tavallisissa kanssa puheissa ei ei ole aidantakasia ollut koskaan ,täällä on
Eikä kaikki ole pelkästään hyvän tahtoisia , vaan toisista on tullut ärhäköitä painostajia , sillä ei
voi saada hyvää aikaiseksi , on näkyvissä että puuttuu NÖYRYYS.
... myös vastaanottava mieli tarvitaan. Sellaista ei ole niin kauan, kun "vain me pelastumme" - henki on voimissaan esikoislestadiolaisuudessa.
Kirjoitetaan , tai puhutaan että sellasta , ei kenenkään ole vaikeaa puhua isoon ääneen
mutta , olla nöyrä se vaatii jotain ymmärrättekö, että olen sanalle kuuliainen , enkä pakoita
sitä johonkin ruotuun , tai kiesaa jotakin hekilöä mistään välittämättä , Kaikella on aikansa
sanoo joku Jumalan mies , viisas mies oliko Syyrakki.?.
Mutta nyt illalla , oli yksi Norjan veli AH. joka puhui hyin ei ottanut tekstiäkään
ja latasi tulemaan täydeltä , hän puhui siitä pienestä Poika lapsesta yms. asioista
Päivällä oli saarnannut BRUUR E,
Teksti oli Hebr. 12 luku . ja syntiä saa anteeksi kaikki jotka haluaa , ja niitä on paljon
Saarna oli paljonparempi kuin odotin , niin vaatimato alku , ehkä juuri sentähden .
Mutta havaitsin että , meidän puheista on viety sinne tietoa , koskapa hän "minde"
siitä mainitsi joku kätyri on joka ei malta pitää tietoja täälä suomessa.
Semmoista palataan saarnanjälkeen
ja kyllä se myös noterattiin , siellä , ja taivaan isän luona.
että Ruotsin puolella olisi itse käyty täällä katsomassa.
kuulla selvää ja kirkasta Jumalan sanaa. Meille voimaksi ja autuudeksi.
Juhlat jatkuvat vielä pari päivää. Sen jälkeen siellä Tampereella jos Jumala suo.
on käytetty sellaisena , niitä on minusta voitu lukea netistä ,
tai se jakke mies välittää tietoja Ruotsiin.
nyt nostetaan. Toivottavasti kestää kehut ja ylistykset. Kaikki eivät ole sitä kestäneet. Tästä on hyviä esimerkkejä muutamien vuosien takaa. Kyllä nyt sopii saarnaan sellaisetkin sanat, että "Saamme kysyä neuvoa Lapinmaan kristillisyydestä ja Vanhimmilta", mutta miksi ei sopinut silloin, kun idolina oli eräs suomalaisguru, joka julkisesti soti Vanhimpia ja heidän ymmärryksiään vastaan? Ja tämän suunnan seuraajia oli Suomessa monta ns. saarnamiestenkin joukossa. Niin ajat muuttuvat ja me aikojen mukana, sanoi aikoinaan KN. Kuitenkin kehitys parempaan suuntaan on aina toivottua!
Mutta hän oli rakkauden saarnaaja , vaikka pieni mutka tuli , -64-65 paikkeilla
Silloin lähetysmiehistä vain 2 oli vahvoja , Vainikka ja Seppänen.
Nyt nämä uudemmat jutut on vähän toisenlaiset , kysymys on ollut valtakysymys
ja veikkaanpa että siinä -90 lopulla oli kysymys missä pitikään olla aitiseurakunta. tämä on
minun mielipide ei muitten.
Että kestäisi , taputukset ja muistaisi antaa kiitokes ensin Jumalalle , ja pahaiten lyhentämättömänä.
ennenkin. Kukaan asioista todella tietävä ei sitä kuitenkaan ota todesta. Itsekin kuulin kerran Lapissa GJ:n suusta tätä asiaa koskien sanat: "Ei tämä kristillisyys ja sen totuus ole koskaan ollut kahden ihmisen varassa; ei täällä Lapissa eikä Suomessa"!
Onneksi sanoit tuon omana mielipiteenäsi ja siinä sen voit myös pitää, kunhan et yleistä.
Kysymys kuuluu nyt: Onko oikeasti tapahtunut muutosta, vai onko toivottu hartaasti jo niin kauan, että se alkaa tapahtua toivojan päässä?
Vartiomiehet ovat kertoneet sodan ajalta kummallisia kertomuksia. Vartiopaikka tarkastettiin päivän aikana ja mieleen rekisteröitiin kaikki kohteet etumaastosta. Kun sitten yöllä mentiin vartioon, ensin oli se päivällä luotu kuva päässä, mutta vähitellen hiipi epäilys, jos se maasto ei olekkeen nyt ihan samanlainen ja niin alkoivat kivet ja puskat elää omaa elämäänsä ja ne selvästi liikkuivat.
ei kristillisyys ole ihmisten varassa.
KN oli mies paikallaan ja ihana paimen.
Ihan kuin SP olisi hänen kanssa tyyliltään saman oloiset.
Ei nää itteään kehu. Kyllä kunnia ja kiitos menee Jumalalle/Kristukselle joka on kaiken armostaan meille suonut.
Eikö Jumalan sana olekaan enää se mihin uskomme ja pelastumme, kun tarvitaan erilaisten gurujen ymmärrystä.
Jokainen Jeesukseen uskova sanoo kiitos ei ihmisopeille. Miksi sellaiislle ihmisopeille hurraat?
Rahaa ja työväkeä oli paljon Suomesta, kun heille rakennettiin rukoushuone. Ympäristö oli "vain me"- opille turvallisin mahdollinen.
Teutan piti tietää vastaukset joita sama henkilö on Suomessa antanut!?
Niin kauan kaikk toimii, kun sanot "vain me", "äitiseurakunta" ja "luottamus lapinvanhimpiin".
Jos sanot kuten Raamattu opettaa; usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, niin kanssa jakaantuu heti.
Sinä joka lausut Herran nimen pelastukseksesi, olet välittömästi niitä "muita".
Samahan se oli viime Jouluna. "Hyviä saarnoja" kertoivat ne jotka kuuntelivat jouluseuroja ruotsinlapista.
Kun puheet Turusta alkoivat, niin oli täysin toinen ääni kellossa. Jeesuksen sijasta ylistettiin tiettyjä ihmisiä, ja tietyn nimistä joukkoa.
Jos muutosta tulee, niin Jumalalle siitä kiitos, mutta muutamien saarnojen perusteella ei todellakaan voi tehdä vielä minkäänlaisia johtopäätöksiä.
Jagge miehiä tuskin tarvitaan. Eiköhän hänen lobbauksensa ole vähän epäonnistunut viime aikoina? Muutamat Ruotsissa luotetut saarnamiehet täältä suomesta sitä postia ilmeisesti kantavat.
Voisitko enää paremmin itseäsi paljastaakaan.
Jumalan sanan mukaan Jeesus on tie totuus ja elämä. Jos Jeesus ei ole tämän liikkeen ainoa totuus, niin silloin ollaan pahasti metsässä, pois tieltä.
Tahallasiko kaikki nämä unohdit?
Kyllä nämä otsikossa manitut arvot ovat tulleet esille, jo ennen Jeesusta.
Niin paljon liike ei ihan äkkiä muutu, että Jeesuksen nimi ja apostolinen uskontunnustus otettaisiin otsikossa mainittujen arvojen sijasta käyttöön.
Olemme sen jo nähneet mitä tapahtuu, kun YKSIN Jeesuksen nimeä lähdetään korottamaan esikoislestadiolaisuudessa.
Apostolisessa uskontunnustuksessa on mainittu kaikki uskomme kohdat, kun tunnustaudumme kristityiksi, Jeesuksen seuraajiksi. Sanomattakin on selvää, että kun kristinuskon uskontunnustus on jäänyt pois seuroistamme, niin Jeesuksen lauma harhailee sinne ja tänne, - saarnaajien ristiriitaisten mielipiteiden perässä.
Teuta puhui nyt kuullusta Jellivaaran kokouksesta ,
Niinkuin jo joku sanoi veto oli hyvä.
Että heillä ei olisi toimiä netissä ,,miten joutui 12 vanhinta nettiin ?? kysyn vain .
Kyllä siellä osataan vempeleiden käytö , sanottiin eilen että opettajat ja oppilaat j
otka ovat tarpessa käyttää internettiä . Saavat käyttää sitä nytkin LUVALLA.
Tunnetusti vanhimmissa on opettajia , lääkäri , joille intternet on jokapäiväistä .
Niin kuin meillekin , joka päivä me käymme tätä polemiikkia täällä , on se hyvä tai huno.
Mutta mahdollisuus on kyllä olemassa , Nuo 12 vanhinta on aivan satavarmasti heidän
itsensä nimittämät , vaikka ei kukaan ole niitä jo taivaassa olevia 24, vanhinta heidät
Jumala nimittänyt ja he palvelevat jo Jumalaa , eikä ole missään kirjoitettu että
uusia vanhimpia tarvittaisiin ,, voitte uskoa että ihmisen määräys on ala-arvoista .
Niinkuin ymmärrämme: Yksi pääsky ei tee kesää eikä pesää.
Minä olen tullut siihen tulokseen, että muutos alkaa parannuksen tekemisellä. Siis käännytään siitä pois, joka on ollut turmioksi ja on suuntauduttava Jeesukseen Kristukseen. Sitä ei voi tehdä pieniä sanamuotokorjauksia tekemällä. Se tapahtuu tunnistamisen ja tunnustamisen kautta anteeksi anoen.
Lestadiolaisuudessa ei ole yhtäkään vanhinta, todelliset 12 vanhinta jotka Raamatustasi näet, ovat jo taivaassa.
Mitä es.lestadiolaisuuteen tulee, niin neljä (kaikkien muiden puolesta) päättäjää on maksimiluku.
minä hän kirjoitin , ett'änetissä on , en ota tässä kantaa Raamattuun .
Ei JEESUS johtoinen, vaan - kristillisyys lapinluottamus äitiseurakunta - johtoinen. Tästä johtuen sisällä on kyllä lämmintä. Mitä Raamattu puhuu? Jeesus ei lähettänyt opetuslapsiaan sisälle lämimään, vaan ulos viemään uskosta osattomille ilosanomaa Jeesuksesta.
Muistan jo alle 10 vuoden ikäisenä lapsena, kun ihmettelin, -esimerkiksi kinkereillä -, että miksi siellä puhutaan niin paljon lähetystyöstä!? Kun nyt vanhempana olen erilaisissa tilausuuksissa ollut myös tekemisissä yhteiskristillisten piirien kanssa, ihmettelin aluksi miksi sieellä rukoillaan niin paljon. Olin silloin ja olen edelleen esikoislestadiolainen.
Nyt ymmärrän jo mistä silloin oli kysymys, ja on valitettavasti edelleenkin kysymys. Lestadiolaisuudessa mieli ja sydän keskittyvät liiaksi itseen. Kristus- uskon sijaan kieriskellään hyvin paljon häpeän ja itsesäälin "parannuksessa", joka ei tosiasiassa johda kiitosmieleen Jumalalle, ei johda vapauteen iloon ja rauhaan Jeesuksessa Kristuksessa. Vasta sen jälkeen ihminen saa kiitosmielen JUmalalle ja halun todistaa Kristuksesta muillekin, kun ihminen on käsittänyt sen rauhan ja syntien anteeksiannon joka tapahtuu uskon kautta Jeesuksessa Kristuksessa.
Meidät on sovitettu Jumalan kanssa YHDELLÄ uhrilla kertakaikkisesti. Niinkuin Raamattu sanoo meidät on tehty täydellisiksi Jumalan lahjoittamassa vanhurskaudessa. Kilvoitukseksi muodostuu nyt itsessään ja synneissään ("parannuksen") kieriskelemisen sijaan rakkauden palavana pitäminen lähimmäisiin.
Näin päin se menee. Esikoislestadiolaisuudessa ei ole ikinä ollut, eikä koskaan tule olemaan 12:ta vanhinta. Pite!
Älä siis kirjoittele sellaista mikä ei ole totta! Kiitos :-)
Mutta , ei kyllä missään sanota että heidän on meilta tultavaanteeksi pyytämään ,
Tällä tarkoitan sitä että he ovat tänä 12 vuotta pyytäneet anteeksi niilt kuin on
heidän kokouksissa ollut , ja niin he varmaan itsekin olettaa että he on kaikilta
anteeksi pyytäneet joka siellä on on ollut ja joka seusoissa olen havainnut .
Siinä on sitten toinen maku jos me emme voi antaa sitä heille anteeksi , jos muistan
oikein isonkirjan sanat se anteeksi antamattomuus tulee meidän synniksi jossakin vaiheessa
Minä en ole ajatellut kantaa enää nyre mieltä , menee se sitten suteen tai saveen.
Mutta mallisen oikeintuomitun asian kanssa ei ole mitään tekemistä .
Yksi pääsky ei tee kesää. :-)
Toisaalta huvittaa tuo teutan eilinen (lappi) hehkutus. :-) Saman päivän aikanahän kirjoittaa useammankin kerran vastaan omaa kirjoitustaan. Ristiriitaista, hyvin ristiriitaista, etten sanoisi peräti sairasta.
Todellinen parannus on juuri tuo jonka kuvasit, syntinen kääntyy pois omasta itsestään, katsomaan Kristusta
joka on sovittanut hänen syntinsä ja noussut ylös kuolleista kolmantena päivänä. Todellista parannusta ei tapahdu todellakaan sanakäänteitä muuttamalla, kuten kirjoitit. Lapsesta asti opitun vahvan uskonnollisen perinteen vaihtaminen uskoon Jeesukseen Kristukseen, ei todellakaan ole mikään helppo asia. Varsinkaan kun sen tapahsuttua omat koirat alkavat nopeasti "puremis leikkinsä": Mene pois täältä Jeesuksesi kanssa, sinä et kuulu meihin!!!
Asialla on siis ainakin kaksi puolta.
Jos ihminen on aito ja rehellinen, hän voi saada Pyhältä Hengeltä opetusta ja ymmärrys avautuu hiljalleen. Silloin saarnatkin voivat hiljalleen muuttua. Siinä on vain se erityinen asia, että suunta on suora kohti Kristusta.
Jos huomataan, että on menty vikaan eikä sitä rehellisesti tunnusteta, vaan yritetään tehdä vaivihkaa korjausliiketta, se ei ole rehellistä.
Jos huomaa olevansa keskellä metsää eksyksissä, kai luonnollista olisi avun huutaminen.
Anteeksipyynnön voi tehdä myös monella tavalla. Voi sanoa suoraan asian, josta haluaa tehdä parannusta. Sellainen kokovika tai olen ollut huono isä tai huono saarnaaja, on ylimalkainen eikä tee juurikaan kipeää.
Tässäkin viestissä sinä kerkesit jo haukkumaan kaksi kovasti . Ja lukemattoman määrän
piiloisesti , oleppa tarkempi tulevissa viesteissä . en paremmin sano.
Ja todellinen parannus voi tapahtua ainoastaan siten, että Jeesus kaikkivaltiaalla voimallaan muuttaa ihmisen sydämen.
Jeesus ei tarvitse tunnustustamme, hän tietää jo kaiken. ME ITSE tarvitsemme sen, että tunnustamme ensiksikin KOKO synntimme, - eli armon tarpeen.
Yksittäisiä syntejäkin on tärkeätä tunnustaa ja pyytää anteeksi, mutta tärkein on tunnustaa - SYNTI -, siis etten langenneen geenistöni vuoksi voi KOSKAAN omasta vaimastani enkä omasta tahdostani tulla Jumalan lapseksi.
TYHJÄKSI tuleminen on kynnyskysymys. Sen syntiinlankeemuksessa saatu ylpeys yrittää estää viimeiseen asti. Niin kauan kun ihmisessä löytyy "kilvoittelijaa", vaikka vähäisessäkin määrin, niin Jumalan KAIKKI VOITTVA JA KAIKKI TÄYTTÄVÄ armo voi kokonaan täyttää ihmisen sydäntä. Niin kaukan kun armo ei kelpaa kokonaisena, se "ON AINA PIÄNESTÄ KIINNI" juu !!!
Päinvastoin!!! Paljastin rakkauden tähden tuon hämmästyttävän ja hämmentävän ristiriitaisuutesi joka tulee kaikessa ilmi mitä kirjoitat.
Aikuisina ihmisinä meidät tulee suhtatua lapista tuleviin puheisiin terveesti. Jos Kristuksen tähti loistaa kirkkaana saarnapuheista, niin kiitos siitä Jumalalle. Mistään esikoislestadiolaisuuden muuttumisesta ei ole kuitenkaan kysymys.
Sinä päivänä liike on muuttunut, kun arvostetummalta puhujaltamme tunnustetaan julkisesti että ME EMME OMISTA KRISTUSTA, vaan Jumalan sana on totta joka sanoo: Jokainen joka uskoo Kristukseen ja häneen kastetaan Isän Pojan ja Pyhän Hengen nimeen, - pelastuu.
Silloin liike on palautunut Raamatun opetusten pohjalle, ja alkuperäiseen apostoliseen uskontunnuktukseen. Myös alkuperäiseen luterilaiseen tunnustukseen, jonka voimme lukea tunnustuskirjoista.
Tätä odotellessa voisitko veli teuta jo rauhoittua ja keskittyä aikuisen lailla - tosiasioihin.
Esikoislestadiolainen biisi on: "Et koskaan sä muuttua saa." Piste!!!
No tuohan ei tietenkään pidä todellisuudessa paikkaansa, mutta usko siihen on vahva kuin ...
Olisitko hyvä ja antaisit meidän ihan itse keskustella , keskustelumme ,
minä lopetan sitten kun löytyy tarpeeksi minta vierasta sanan saattajaa kuin sinä ,
Puheesi on sarkastinen veto että siinä oli rakkautta mukana , ei kannata venkoilla .
kyllä sut jo tunnetaan , sinun rakkaus on sarkastin kautta , tuottaa toisille pahaa .
oliko muuta , jos ei uhota koko juttu .
miten se nyt niin ihmeellistä olisi Kyllä minäkin panin silloin mieleen , tiattyjä asioita
minä oli 1955 , 10 v. syksyllä kesällä oli lapinseurat ja miehet taisi olla Eerikson ja GJ.
tuollaisiinasioihin minäkin huomion kiinnitin ja muihin , mutta kun jotain kysyin sain
sellaisen vastauksen että minä kuulen vielä ja saan tehdä omia mielipiteitä .
Ja nyt näyttää että, koht tietyn nm. taholta , en saisi kulla niitäkään.
Josta en ole kirjoittanut sanaakaan tässä ketjussa ;kyllä minä tiedän että asioiden
esitys on kyseessä , ja kun jäi sellainen kalvamaan että sinäsanoit esikoislestaadiota
jotakin häämmentävää , meille päin ,kaivoin koko ketjun läpi viestini , en yhtään tavannut .
sinunviestissäsi oli ainoa .
Tätä odotellessa ? mitä sinä odotat ? minä odotan sitä että orvelo saa lähtö passit .
Nyt kirjoitan sun sanat Esikoislestadiolainen biisi ...
että tästä kuulemme vielä , muista se voi kauheeta.
Tuuliviiri, milloin mistäkin edullisin tuuli puhaltaa, niin sinne SP viirinsä kääntää. Takinkääntäjä parhaasta päästä!
On hän kuitenkin ollut puheissaan meidänkin paikkakunnalla oikea mielinen ja rehti.
Että en voi alkaa mitenkään nostamaan sinun kanssa lippua ylemmäs jos tanko loppuu .
Että kuinka kipeetä sen on tehtävä , minusta sekin on henkilökohtainen asia , toinen
kokee että ilman suurta surua ei voi saada mitään aikaiseksi , toiselle henkilölle tekee
Pyhä Henki suuren surun juuri tästä asiasta , Hän saa sen suruntunteen ylhäältä siksi
kai toinen henkilö , myös ajattelee koska tuokin huusio niin paljon täytyy minukin
Skrootata , parkua, , Luther sanoo: kun käyt Rippiisän luokse , älä ajattele mitä sinun
tulee kertoa , Pyhä Henki ilmoittaa sen , vaan kuuntele enemmän sanaa jota rippi-isä
sinulle sanoo , ja USKOT sen .
Puhuit tuossa metsästä , teen kysymyksen . Kuinka kaus koira voi mennä metsään..
Vain puoleen väliin , koska sen jälkeen se tulee jo pois päin .
"Kun ei tahdo löytyä ensimmäistä sanaa, mistä puhuisin", myös tämä on varsin usen käytetty klisee.
Kun kaveri saa suunsa auki, niin syyttelevä ja tuomitseva puhe tulee suunnilleen suorana huutona. :-)
Synneillä mässäävältä on unohtunut vallan että Jeesus on jo sovittanut syntivelkamme, ja me olemme Jeesuksen veren kautta sovitetut Jumalan kanssa. Tuota uskoa saarnaajan piti vahvistaa, USKOKAA Jeesuksen nimessä ja veressä.
Muistuu mieleen edesmenneen E Halmeen rukous saarnansa alussa. Rukoilkaa Jumalalta että minä puhuisin tästä luetusta tekstistä, ja myös pysyisin siinä tekstissä.
Jeesus on Jumalan lasten ruoka ja juoma. Rukoushuoneessa istuvat tietävät suunnilleen 100%:sti mikä on es.lest. perinne, sitä ei tarvitse viikottain kertailla.
Sana Jeesuksen täydellisestä sovituksesta Jumalan kanssa, on sen sijaan niin tärkeä viesti, että sitä on kerrattava jopa kymmeniä kertoja päivässä, joka päivä, KOTONAKIN. Vihollinen ei ole jouten.
Sain pari päivää sitten ystävältä tekstiviestin jossa kysyttiin, olenko minä (siis hän) taas naulitsemassa Jeesusta uudelleen ristille? Milenterveysongelmistakin kärsivä lähimmäiseni (vetää kaikki syytökset päälleen ja ahdituu aivan valtavasti). - Oli kuunnellut puhelimesta saarnoja. Kerroin ilosanoman että Jeesus on kuollut puolestasi ja sinun syntisi on sovitettu, Jeesus on noussut ylös kuolleista.
Oman vanhurskauden kanssa ei koskaan pidä ryhtyä leikittelemään, pahimmillaan herkkä ihminen on päätynyt jopa itsemurhaan tällaisten syytösten alla, joita ymmärtämättömät julistajat ovat heidän päälleen kaataneet.
Emme ole enää kenenkään orjia, muistakaa tämä kaikki te, jotka Jeesuksessa Kristuksessa olette ja elätte.
Gal. 5:1 Vapauteen Kristus vapautti meidät. Pysykää siis lujina, älkääkä antako uudestaan sitoa itseänne orjuuden ikeeseen.
Gal. 5:2 Katso, minä, Paavali, sanon teille, että jos ympärileikkautatte itsenne, niin Kristus ei ole oleva teille miksikään hyödyksi.
Gal. 5:3 Ja minä todistan taas jokaiselle ihmiselle, joka ympärileikkauttaa itsensä, että hän on velvollinen täyttämään kaiken lain.
Gal. 5:4 Te olette joutuneet pois Kristuksesta, te, jotka tahdotte lain kautta tulla vanhurskaiksi; te olette langenneet pois armosta.
Kerro sit tulos , katsotaan kuka lukee ja mitä .
Älä kuitenkaan eksy , surffaus puuhissa .
Hyvää yötä teuta.
lestat keskittyy ulkonaiseen,,, omavanhurskauteen yms,, synti se ja se,,
Anta mennä kukhan ei estä sinnuu!!!
Hyvää päivää vaan teuta. Et ymmärtänyt ilmeisesti mitään edellisestä viestistä. En toki sitä odottanutkaan että sinä ymmärtäisit, mutta joku muu saattaa ymmärtää, siksi kirjoitin.
Ei tässä puhuta mitään vuosiluvuista eikä GJ:stä, eikä teutastakaan, vaan siitä kuinka hämmästyttävän tuntematon Jeesuksen lähetyskäsky on esikoislestadiolaisten piirissä. Sisälähetystä toki on, mutta ulkolähetys on muutaman yksityisen henkilön aktiivisuuden varassa pääosiltaan.
vain Kristus-kalliolle rakennettu pysyy. Kaikki muu ihmisten varaan rakennettu on lahkolaisuutta, hiekalle rakennettua, ja sortuu.
... maata ja myös taivasta. Myös armottomuus toisia Jumalan lapsia kohtaan ja väärä varmuus on hiekalle rakannettu linna. Jumalan pelastussuunnitelma on hänen armonsa ja rakkautensa varassa, ei ihmisten oikeassa olemisessa ja erehtymättömyydessä. Kaikki ihmiset ovat syntiä tehneet ja ovat siksi vailla Herran kirkkautta. On vain yksi tie joka vie taivaaseen, Jeesus Kristus.
Oletko sama rääväsuinen henkilö, joka nimittelet Jeesuksen todistajaa apostoli Paavalia peeveliksi ja pilkkaat Jeesuksen sovintoverta. - Mikäli olet tämä sama henkilö, niin sinulla ei ole mitään käsitystä Kristus kalliosta.
Joh 3:16 kertoo lyhyesti mitä evankeliumi on, se ei ole Jumalan sanan ja Jumalan sanaa välittävien Sakramenttien, ja Jeesuksen todistajien pilkkaamista.
... jos Jeesus saa syntyä eläväksi ihmisen sydämessä. Jeesus puhdistaa astian ensiksi sisältä, luulot ja uskomukset omasta pyhyydestä katoavat, ihminen alkaa kasvamaan Jumalan armossa ja Kristuksen tuntemisessa.
Syntien ulkoistaminen johtuu pinnallisesta syntikäsityksestä. Luullaan ja uskotaan että ihminen tulee syntiseksi vasta tehtyään joitakin tekoja jotka ovat syntiä. Synti on kuitenkin paljon syvemmällä, se on geeneissä asti. Ihminen ajattelee syntisesti, monesti hän ajattelee niinkin syntisesti että hän alkaa luulemaan olevansa pyhä, tai uskoo ainakin pyhittyvänsä kun kartaa tiettyjä nimeltä tietämiään syntejä. Ihmisen liha ei pyhity, sen tekee Jeesus Kristus synnyttyään eläväksi ihmisen sydämessä USKON KAUTTA. Ihminen syntyy uudesti HENGESTÄ, hänet puetaan uskon kautta KRISTUKSEN VANHURSKAUDELLA, lahjaksi ilman omia töitä.
Tä'mä on JUMALAN teko meissä, - ei ihmisen tekoa.
Huomioinut lainkaan kaikkea , enkä täsäkään huomioi kaikkea mutta ehkä lisää ,
Meillä joillakin on sellainen Kummallinen tyyli että jokapaikkaan on haettava joku
hieno sana , vaikkei se niin hyvin siihen sopisikaan , nytkin oli tuo isehallinto esillä
annan kuitenkin vinkin mikä mahtoi olla yhteys , kun puhutaan AUTOTOMIA (Kreikaksi:
auto- = itse , Tome'=leikkaus , tommein = leikata se on itsetypistys .
Sitä on harrastettu Norbottenissa ,kuin muuallakin nytkö haluat sitä Suomeenkin .
autotomia (< kreik.), eläinten itsetypistys.
Eikä tuota ole kasottu vielä koskaanihmiseen tehtykään , mutta minusta se sopi hyvin
tälläiseen tilanteeseen , paremmin kuin autoritäärinen joka on liian julma ainakin jos
huomioon oli tullut autoritäärinen valtio.
Erilaisia näkemyksiä ei missään tapauksessa suvaita. Yhteinen ymmärrys sanellaan ylhäältä päin ruotsinlapista, jos siihen et yhdy (siis luota) niin sinä olet niitä "muita" et "meitä". Olet itsekin tietoinen kaikista näistä asioista ja pakkosäädöksistä ja olet silloin tällöin itsekin niitävastaan jyrkästi, miksi mussutat nyt taas koko ajan vastaan? Tässähän se mielesi ja ymmärryksesi vakava ristiriitaisuus taas hyvin näkyy. Aamulla ei taatusti tiedä millainen mies vuoteesta nousee, eikä illansuussa tiedä millainen mies maata menee. Olen täysin ennalta arvaamaton persoona. No minkän sinä sille itse mahdat, ymmärtäisit vain poistua internetistä.
SP = Santerin Poika ?
höpiskö. Ei toi rakenna rauhaa. Sen sijaan prässätkää housunne juhlakuntoon ja pankaa paita pyykkiin, että on puhdasta ja siistiä päälle pantavaa kun kesä tulee. Kai teille on jo selvinnyt, että saadaan Lapin Äitiseurakunnalta pitkä lähetys Suomen Siioniin ensi kesän aikana. Ette kai tekään halua paskasissa kledjuissa esiintyä seurapaikoilla, kun vieraat Taivaasta tulevat meitä tervehtelemään ja ruokkimaan Jeesuksen karitsoita opilla ja viisaudella? Oletteko valmiit vastaan ottamaan Jumalan Poikia Lapinmaan Äitiseurakunnasta? Nyt ei olis aikaa riitelyihin jonnin joutavista asioista.
ei olisi jo ollut Lapinmaan serakunnissa , josta puhuin vai miksi pitäisi jo prässätä
puvun housut ostin pari vuotta sitten uuden mustan tuvun sen voi hyvin laittaa koska
mustat on heidänkin värit , en paremmin sano. Mutta että taivaasta sanot sen juhlallisesti
joo kyllä huomasin ensikesänä he taas tulee , ontietenkin vielä Gällin Rukoushuone lainja
jonkin verran maksamatta , ei riittänyt vaikka se rakennettiin heille , pitää ainetkin maksaa.
ei tarkoita vaan erästä T:re ,laista saarnaajaa .
googlessa on 12 , käyppä joskus katsomassa , niin ei kinata
Raamattu ei kyllä puhu mistään tällaisesta. Jääkööt siis omaan arvoonsa.
Ennekuin he tulee ja silloinkin ehditään jos ollaan tarkkana .
Parempi olisi lukea Paavalia odotellessa , ja vaikka kaikki 16 lukua
Roomalaisista , ja 6 luku uudestaan.
On kuvattu uskoviemn joukko , ja ja sen lisäksi oman ajan uskovat . Kristitty ei kykene kestävyyteen
elämän kaidan tien kilvoituksessa , Matt.7:14 . ja Jumalan tahdon tekemisessa , jos hän rupeaa kantamaan
SYYTTÄVÄN OMANTUNNON TAAKKOJA panematta niitä pois syntien tunnustamimisen ja Jeesuksen
veren vapauttavan puhdistuksen kautta , tai jos "TÄMÄN MAAILMAN HUOLI JA RIKKAUDEN VIETTELYS JA
MUUT HIMOT PÄÄSEVÄT VALTAAN ."hänen eläessään . Mark. 4:19 eikä hän nöyrry sellaieen parannukseen
ja saa armon tuomaa vapautusta . Uskovalla voi olla muitakin huolia . Niiden painoita vapaudutaan
noudattamalla sanoja Fil. 4:6, Myös toisten uskovien esirukous -tuki voi olla ratkaiseva , autatte meitä.
Kilvoitus "silmät luotuina uskon alkajaan täyttäjään JEESUKSEEN. "on Hänen ristinuhrinsa ja verensä armoon turvaamista , Hänen apunsa, voimansa ja johdatuksensa Rukoilemista eläen kaikessa Hänen armonsa varassa.
Kuten JEESUS kärsi ristin sensijaan että olisi ennen kärsimystään palannut kirkkauden valtakuntaan , tehden sen ihmisten pelastukseksi ,niin Hänen seuraajiensakin on oltava valmiina kärsimään maailman
vihan "ristiä" ja näkemään vaivaa toisten pelastukseksi Jeesus joka on kärsinyt ja ollut kiusattuna enemmän kuin kukaan Hänen seuraajansa , voi ja tahtoo auttaa omiaan kaikessa näissä. "VERILLE ASTI TEHNEET VASTARINTAA , TAISELLESSANNE SYNTIÄ VASTAAN .kis. Jeesuksen sanoja , mitä seuraa, jos uskova suostuu synnin kiusauksiin . Siksai on muistettava , että kiusauksen kestäminen tuo siunauksen .
Jumalalalla on lapsistaan kaksi "päähuolta" ETTÄ HE EIVÄT TEKISI SYNTIÄ ja syntiin/vikaan jouduttuaan .
LAIMINLÖISI PARANNUSTAAN JA ANTEEKSIANTAMUSTA /PUHDISTUKSEN ETSIMISTÄ .JEESUKSEN VERESSÄ,
niin joutuen Hänestä eroon koska uskovatkin "lihansa" vuoksi monesti ovat hitaita parannukseen synnissä .
JUMALAN täytyy KRISTUKSEN ( panemalla heidät kärsimään tekojensa seurauksia tai antamalla heille vaikeuksia ja kärsimyksiä ) avulla muitaheitä siihen ... vaikeuksia ja kärsimyksiä voittaakseen .
ETTÄ HE TULISIVAT OSALLISIKSI HÄNEN PYHYYDESTÄÄN , JA ETTÄ HEISSÄ KASVAISI "VANHURSKAUDEN -
RAUHANHELMÄÄ" . JUMALA tietää , että maallinen menestys ja hyvinvointi voi olla uskoville turmiollista , penseyteen ja suruttomuuteen vaivuttavaa . Heille on tärkeää luonteen ja vaelluksen puolesta pyhittyminen , niin että Kristus saisi "muotoa " heissä . eETTÄ HE HUOLETISIVAT TOISTEN PELASTUKSESTA ,
siitä, ETTEI KUKAAN JÄISI OSATTOMAKSI JUMALAN ARMOSTA . Tämä on Rakkauden korkein ilmenemismuoto ja hedelmä .
12:15. " KATKERUUDEN JUURI " voi olla kaunainen paha . Jeesus kärsi ihmisiltä äärimmäistä pahaa , ristin-
kuoleman , mutta rukioli sen toimeenpanijoille anteeksiantamusta , Samoin teki Stefanus , kun häntä kivitettiin . Anteeksiantamattomalla ja katkeralla mielellä ihminen sulkee itsensä JUMALAN anteeksiantamattomuuden ulkopuolelle .
tuolta Helsingin puolesta.
saako noita saarnoja mp3 tiedostoina mistään??
Tiatoksi vain.
Tänään 27/12 päiväsaarna , Saarnaaja oli HG. Teksti meni ohi . mutta saarna käsitteli
kristitynvaellusta aina kehdosta hutaan , petrannut esim. Helsingin seuroista.
Hän myös phui internetistä mutta se kekittyi Feisbookiin . koskematta muihin
sellaisiin asioihin hän puhui nykyään perheistä jotka hajoaa ja pieniä muuttajia on
pikku reppunsakanssa , kahden viikon päästä uuden parin toinen osapuoli ei
haluakkkaan olla lasten kanssa minkäänlaisissa tekemisissä, ja taas on muutto.
Kaikkien kristittyiden yhteinen Herran Pyhä Ehtoollinen , alkaa nyt kohta väliajlla .
H P E on siellä ollut jo muutaman vuoden.
saarnat jajkuu ,
Oli lyhyt LLL:n saarna joka luki P.Nuutinen 16:16 seoli selvä Bolcoi (mieen sekirjoitetaan)
saarna oli pikkunätti ja loppui 19:15 liikutuksia , ja sitten alkaa HPE Jellivaaralaisittain
yhtään ollut vielä saanut ehtoollista , eikö sitä olisi voinut jonkin verran kuulla.
käsittämätöntä mutta niin se vain oli . Tänään se kyllä on sitä oli jo siirretty
jonkin verran , eli väliajalta ilaseorojen jälkeen . Iltaseurat oli aikaistettu ,
kaipa se siitä .
Ja teksti oli Laupiaasta samarialaisesta
Häntä saamme vielä kuulla vuosia , kun hän tuli saarnastouliin , hän sanoi että kutsuttiinko häntä
hän oli ymmällään ,
on suorapuheinen ja varmasti rehti niin kuin saarnaajan pitääkin.
Puhuja oli nuorempi Wettainen , hän oli uusi lähetys mies tulikokeessa .
Hoiti homman kunnilla , kiitos Jumalalle , tulkit ei antaneet teksti paikkaa .
mutta se oli joku Paavlin kirje.
Nuorten ilta ,,eilen oli ehtoollinen , 26/12 oli nurten ilta , kyllä toimintaa on.
Jatketaan keskustelua sen jälkeen kunhan esikoislestasiolaisuus on osoittanut laupeutensa hyvissä töissä ja rakkaudessa. Heidän sijassaan en kehtaisi puhua tuollaisia. Muissa Jeesusta seuraavissa seurakunnissa rahoitetaan paljon laupeudentyötä, lestadiolaisuudessa hyvin vähän laupeutta ja sekin harvojen aktiivien toimesta. Näitäkin ihmisiä jotka laupeutta tekevät, vainotaan ja kontrolloidaan aivan sairaasti liikkeen pirissä.
Kun kirjoitin tuota vähän pelkäsin , että niin siinä käy , etkai sinä määrittele laupeutta kuin
islamilainen , että miekalla kääntäjä o paras islamilainen , tälläisiä asioita telee mieleen .
Kuka sinä olet esittämään vaatimuksia , mihinkään suuntaan , Raamatun paikassa oli kysymys
kahdesta penninkistä , ei koko maailman avun keräyksistä , pitäisi pysyä niissä sanoissa
joita on sattunut kuulemaan , jos sitten ei ole mitään kuullut , ei pidä vastakaan .
Mitään auttavaa puhelinta ei ole esikoislestadiolaisuudessa järjestetty, eikä ole kassaa köyhien auttamiseen.
Vertaa vaikkapa Hurstin toimintaan.
Esikoislestadiolaisten pitää alkaa nyös tekemään laupeudentöitä, riippumatta siitä onko omaa väkeä vai muita Jumalan luomia kysymyksessä, pelkkä puhuminen ja hätää kärsivien halveksunta ja hylkääminen ei tee asiaa olenkaan uskottavaksi.
Tutki eri uskontokuntien toimintaa ja vertaa niitä rehellisesti oman yhteisösi toimintaan, että viisastuisit ede hieman näissäkin asioissa.
Mikä hä siinä on niin ihmeellistä , heillä on todella suuri joulu ateria hakaniemen torilla joka vuosi .
mutta ei siellä niin hirven suuriporukka ollut nytkään n. 5000 ruokailijaa .Jää reilusti alle Gällin kun
lasketaan ruokailukerrat ja päivät yhteen , täällä on jokapaikassa Suurien serojen yhteydessä saman verran syojiä , ja LAHTI voittaa tuon kilvan ylivoimaisesti 27'000ateriaa oli viime juhannuksenakin vaikka
ei meitä ole yhteensäkään kuin 13'500 kristittyä, Es/Lestoja .
No jos puuttuu alkoholiparntoloja , on se kumma , mutta se ei ole oikea tie , vaan se on oikea tie että
meidän ei tarvits käyttää parantoloja , että Jeesus saa sinun mieltä ja sydäntä koskettaa täällä.
En tiedä auttavasta puhelimesta , mutta minulla vakuutus Pyhässäkolminaisuudessa .
Kyllä meillä on järjestö luotu köyhien auttamiseksi nimeä en muista , kun tuo Ylätuvan isäntä
on toimeen tuloa järjestellyt ,( Lammi on pieni seurakunta sinnekkin perustettiin jo 2007 lopulla
Se voi olla hankalaa saada sellaista ketjua aikaiseksi että meidän joukkoon kuulumaton saisi apua
Paitsi tietenkin uskon asioissa , ja sitähän tuo Jeesujsen vertaus tahtoo sanoa . josta tämä
keskustelukin pulpahti esiin , mutta siinä kerrotaan se vertaus niin herkästi , pikku seikkoja myöten.
Saarnaa Pärsteri.
En tarkkan ottaen tiedä mikä teksti , ehkä noita oli jo lukumääräisesti paljon .
kuntulin kapasta ,oli hatun jako jo ollut ja viimeinen virsi käynnissä.
Mutta siinä on ihmeellistä, kuten edellisessä viestissäni jo kirjoitin Mutta ethän säö osaa lukea), että es.lestadiolaisuudessa VAIN PUHUTAAN laupeudesta ruotsinlappia myöten, mutta ei tehdä sitä.
Mitä nyt vähän oman joukon piirissä tehdään, ja sekinvain lapinluottamuksen omaaville henkilöille.
Älä sinä teuta käy kiertelemään faktisesti todistettavissa olevia tosiasioita ja selittelemään niitä pois, häpäiset vain oman yhteisösi tuollaisella toiminnalla. Ei lähimmäisistään välinpitämättömyyden synnissä ole mitään puolusteltavaa tekipäsitä lestadiolainen taikka joku muu. Ymmärtäisit nyt viimeinkin vaieta näistä aiheista, keskity Kristukseen kun kerran hänet Herraksesi olet tunnustanut. Jätetään esikoilsestadiolaiset perinteet omaan arvoonsa, täällä koko maailmaan leviävässä julkisessa keskustelussa.
Sinua on saarnaajienkin toimesta täällä varoitettu liikkeeseemme kuuluvien yksityisten ihmisten asioiden levittelemisestä. Jellivaaran saarnoja ei ole mitään syytä levitellä tänne, julkisesti räävittäviksi.
Miten voi verrata Hurstin juhlan rukailua jellivaaran tai jonkun muun paikkakunnan "isojen seurojen" ruokailuun?
Onko sama asia jos kutsuisin kotiini syömään kadulta nälkäiset kun se että kutsun hyvät ystäväni syömään luokseni?
Mitä ajattelet asiasta?
Olen lukenut lehtijutun Hurstin toiminnasta ja siinä oli kylläkin mainittu myös laupeuden työn yhteydessä tehtävästä evankeliumin levittämisestä.
Alko holi parantolat ja huume klinikat nm. voi.voiv Klo 11.20
siitä minä luin sen asian voitko katsoa.
Päin vastoin , omasta mielestä minä en ollut alkuun panija täsaä asiassa , ja eräs kirjoitti ennen minua
sellaista asiaa , jo ei voi hyväksyä tosta vaan . Eikä vieläkään , Tajuatko kuinka isoista summista saatetaan puhua , meitä kourallinen Maailmaväestöön verrattuna .
Olen ajatellut että joskus tulee mitta täyteen ja se on lähellä
Sinun piti jo jättää asia silleen Teillä oli niin rivo Tampereen ketju silloin että se mitä
minä silloin sanoin saa olla siellä , enkä toistaseksi anteeksipyydää ainakaan sinuikta
koska jos se tutkitaan läpikotaisin on siellä eräskin tehnyt ja sanonut aika paljon .
an paremmin sano. ..ja vielä muisti minut , mutta unohti itsensä.
Eikä hän ole ainoa henkilä tällä palstalla joka on yrittänyt selitellä pois esikoislestadiolaisen liikkeen suurimpia kipukohtia. Tuossa vaiheessa viisas vaikenisi ehdottomasti, eikä lähtisi puolustelemaan selviä virheitä hengellisen kotinsa toiminnassa. Hurstit ovat tietääkseni helluntaiseurakunnasta, Heikin veli on lähetyssaarnaajana kyseisessä liikkeessä. Toisaalta Porin Matti pappi on tuttu jo Hurstin edesmenneen Veikko isän isälle. Matti kertoi televisiossa että tuo Vekon isä oli aikanaan sanonut Matille poikiensa pelastetun kadotuksesta. Siinä vaiheessa Veikko joi viinaa kuin pesusieni, kaikki perheen elännon ja hakkasi lapsiaan. Vekon isä oli uskossa ja hän uskoi rukousten ja Jumalan lupauksen tuovan Veikonkin kotiin takaisin, ja niin siinä kävi.
Kuinka tärkeätä onkaan kantaa rukouksissa Jumalan eteen Jeesuksen nimessä niitä läheisiä ja ystäviä jotka eivät juuri nyt ole uskossa.
Ensimmäinen ihme olisi se, että tehtäisiin parannus väärästä seurakuntaopista ja tehtäisiin yhteistyötä kaikkien Kristuksen seurakuntien jäsenten kanssa yli koko maapallon. Poika toi Jeesukselle viisi leipää ja kaksi kalaa, niillä ruokittiin tuhansia ihmisiä ja jäi vielä tähteeksikin. Mikä se sellainen usko on, joka ei usko JUmalan siunauksiin, - se on epäuskoa? Jumalalle on kaikki mahdollista, mutta vaatii nöyryyttä pyytää häneltä apua.
Tämä teksti on aivan toista . minä uskon kullä että joka puolella ihmisiä tulee
autuaaksi ja uskovainen ihmine tulee , ei kummenpaa siitä kai johtuu että siellä perillä on niin
paljon ihmisiä , ja siellä on niitäkin joita en ollenkaan odottanut, en paremmin sano.
tunnen henkilökohtaisesti monia lestadiolaiseen seurakuntaan kuuluvia, jotka tekevät yhteistyötä muihin seurakuntiin kuuluvien uskovien kanssa kertoakseen Jeesuksesta sellaisille jotka eivät vielä Häntä tunne. Olisi tietenkin suuri muutos jos paimenten asemassa olevat saarnaajat hyväksyisivät asian. Heitä on joitakin, mutta enemmistö on ilmeisesti vastaan ja painostavat näitä muutamia "harhautuneita". Se on suuri voitto vihollisellemme, että aikaa käytetään keskinäiseen riitelyyn ja toisten tuomitsemiseen perusteilla, jotka eivät tule raamatusta vaan jostain muusta, esimerkiksi omista perinnäistavoista. Tuohon käytetyt resurssit on kaikki pois evankeliumin julistamisesta. Siinä on tärkeä rukousaihe, että Jeesuksen omat voisivat tehdä työtä yhdessä.
Yhteistyön tarve on erityisen suuri juuri nyt kun ev. lut. kirkkomme vajoaa yhä syvemmälle johtajiensa ohjaamana. Mikä on lestadiolaisuuden suunta? Vajoaako se yhä syvemmälle, mutta vastakkaiseen suuntaan?
En ymmärtänyt . Tai jos sanon mitä siitä ymmärsin (venäjä )
Muuten olin samaa mieltä viestistäsi , mutta eilen joku saarnaaja sanoi ei pidä
hirveesti huutaa hallelujaa , siksi minäkin pienellä etu kirjaimella.
on se omavanhurskauden oppi joka johtaa ihmiset kadotukseen
-kun elät saarnaajien tai vanhimpien opetuksen mukaan pelastut
-Jeesus ei ole kovinkaan monen saarnan keskipisteenä
-ihmisistä lähtevät paimenkirjeet, joilla ei ole mitään tekemistä raamatun kanssa (esim. Nilivaaran kirje)
hallelujaan sanomisesta on joissain piireissä saattanut tulla tapa, mutta onhan sitä joillakin ihmisillä anteeksipyytäminenkin seurojen jälkeen
Katsoin wikipediasta hallelujaa ja tuli seuraavat viitteet ilmestyskirjaan: (en tiedä mikä käännös)
Ilmestyskirja:
19:1 Sen jälkeen minä kuulin ikäänkuin kansan paljouden suuren äänen taivaassa sanovan: "Halleluja! Pelastus ja kunnia ja voima on Jumalan, meidän Jumalamme.
19:3 Ja he sanoivat toistamiseen: "Halleluja!" Ja hänen savunsa nousee aina ja iankaikkisesti. >> Jakeen lisätiedot
19:4 Ja ne kaksikymmentä neljä vanhinta ja neljä olentoa lankesivat maahan ja kumartaen rukoilivat Jumalaa, joka valtaistuimella istuu, ja sanoivat: "Amen, halleluja!"
19:6 Ja minä kuulin ikäänkuin kansan paljouden äänen ja ikäänkuin paljojen vetten pauhinan ja ikäänkuin suuren ukkosenjylinän sanovan: "Halleluja! Sillä Herra, meidän Jumalamme, Kaikkivaltias, on ottanut hallituksen.
Nuo asiat on tapahtuva silloin kun herätys jonka Kristus tekee ja Tuomion , jälkeen
he ovat siirtymässä taivaan valtakuntaan . noin kun sanoit ja noin kun kirjoitin minä
USKON sen kaiken tapahtuvan. , ja siksi sanon ,, HALLELUJAA 100X100
En ole niputtamassa esikoislestadiolaisia kristittyjä, Jeesuksen seuraajia on esikoislestadiolaisuudessa hyvin paljon. Kirjoitin esikoilestadiolaisen, muiden seurakuntalaisten yläpuolella hääräävän pelokkaan "äiti- konklaavin" ehdottomista kannoista.
Rukousaihe tämä ehdottomasti on, emmehän me voi itseämme tai toisiamme muuttaa, siihen kykenee vain Jeesus.
Ev.lut kirkostakaan emme voi puhua yhtenä pian uppoavana könttinä, siellä on todella paljon uskossa eläviä kristittyjä, verovaroin tuettavista kallispalkkaisista ateistipapeista huolimatta. Kirkosta lähtevät jossakin vaihessa tunnustavat kristityt pois se on selvä asia. Tunnustavat kristityt perustavat luterilaisen tunnustuksen alla toimivan kirkon. Ateisteille jää oma kirkkonsa temmellyskentäksi, kunnes valtioyhteys puretaan ja rahat loppuvat. Homojen ja ateistien varoilla ei pitkälle pötkitä kirkossa.
Hallelujaa tarkoittaa suomeksi ylistystä Pyhälle ´Kolmiyhteiselle Jumalalle.
Kun mies lapista noin rehellisesti tunnustaa että Jumala ei kannata ylistää kovin suuriäänisesti, niin jokaisen valvovan kristityn pitäisi hyvin jo tunnistaa herra omavanhurskaus perkeleen ääni. Ihanaa että viimeinkin tunnustavat herransa näin julkisesti. Nyt ei kristittyjen tarvitse enää luulla mitään.
'
Hallelujaa kiitos Jeesus sinun sanasta ja sinun rakkaudestasi meitä syntisiä kohtaan. Herätä Rakas Jeesus unestaan nuo jotka omassa vanhurskaudessa muhivat tyytyväisinä kuin porsaat pahnoillaan.
Jumalan kiittäminen ei men koskaan hukkaan, olipa kiittäjä kuka hyvänsä. Jumala on totisesti kaiken kiitoksen ansainnut, vaikka sen kivet huutaisivat. Kyllä sen huudon kuitenkin huutavat lähinnä Jeesuksessa pelastetut.
Amerikkailaisista savukonejutuista ajattelen että lieneekö sydän mukana silloin kun helvetillinen psykedeelionen huumaava musiikki pauhaa ja savukone tuottaa lavalle savua. Se kuva on suoraan Danten helvetti maalauksesta.
Minun linjani on aina sama, eikä horju, Kristus on Herra Daavidin kaupungissa. Jokainen joka uskoo ja Kristukseen kastetaan tulee autuaaksi, juuri niin kun Raamattu sanoo.
Nyt teutakin sanoo oikein, aameen, mutta tunnin päästä hän voi jo olla täysin vastakkaista mieltä, se sinussa on juuri hyvin hämmentävää, tällaiselle tasaisesti toimivalle terveelle persoonalle. Jumalalle kiitos Terveestä persoonasta, hän se meitä johtaa ja antaa meille persoonammekin, en sillä sano.
Mutta hyvin hämmentynyt olen epävakaudestasi, koska minun lähipiirissäni en ole koskaan sellaista kohdannut.
Toki monien ammattiauttajien luennolla olen paljon saanut oppia epävakaan persoonan ennalta arvaamattomuudesta ja kotrolloimattomuudesta, silti se hämmentää kun sellaista tutussa ihmisessä kohtaa.
Olen pahoillani!
jos ei sarkastiseti sitä asiaa heti eteen veisi , niinkuitenkin se tulee
esille ja sitä ja sen kanssa täytyy elää muuten , se ei ylistä Pyhälle
Kolmiyhtiselle Jumalalle Hallelujaa.
Mutta katso taaksesi , siellä on historia ja vaikka se näyttää sinusta ruusuiselta ,
se ei ole minusta sitä , kun yksi paha sana pilaa tuhat hyvää. oletko miettinyt
millaista täällä peräsinässä on olla , KUULETKO.
Tästä ei kannata enempää keskustella sinulla ei ole kykyä kohdata itsesi varjopuolia ollenkaaan. Että heippa vaan.
Meillä kristityillä on paljon tärkeämpääkin tekemistä kun toimia seilorina kaikenlaisissa ihmisoppien aallokoissa.
vai uskot jeesukseen?
Jos lue tuon Jeesus pe . viestin niin hän sanoo ensimmäinen ihme olisi se että tehtäisiin parannus väärästä seurakuntopita , ja minusta sitä ei ole tehty ,,, sinä sanot että ensimmäinen ihme on jo toetutunut kuka
on oikeassa vai eikö kukaan ,,, tällä seurakunta opilla on menty GJ. jälkeen n.25 vuotta Vai oletko kuulluut parenpaa , GJ. kuoli helmikuussa 1982, eli .28 vuotta sitten , siinä meni joku vuosi ennenkuin
nuoremmat pääsi vayhtiin se reurakuntaoppi kuin silloin saatiin , on ollut monivivahteinen ettehän voi
kieltää ,,, tästä asiasta muistaa Jeesus pe kirjoittaa ja hyvä niin . koska näitä juhailpoja aina näyttää
syntyvän jotka on jo unhottaneet oikean totuuden . Jos oli vielä syntynytkään silloin ? Toista on me
vanhat hyvin muistamme 55. vuotta taakse näissä asioissa ja varsinkin näissä on varaa .kuuntelen.
Gunnarilla oli aikanaan täysi työ pitää nämä iisaksonilaiset Pietiläiset kurissa. Larssonit ovat kilttejä ihmisiä, heiltä valta oli helppo riistää. Se mikä esikoislestadiolaisuudesta puuttuu nyt, on elintärkeä kristinopin tuntemus. "Kun apu on aina ruotsinlapista tullut"- hajaannuksissa syntynyt klisee mahdollistaa tämän ruotsinlapista joihdetun yksinvaltaisen iisaksonilaisten tuhotyön. Ei niin, että kaikki siellä asuvat suinkaan olisivat iisaksonilaisia, muutama suurisuinen vänkylä sopivalla paikalla, riittää harhauttamaan kristinoppia ja Pyhää Raasmattua tuntemattomat ihmiset pois Kristuksesta. Luottamus Kristukseen käännetään luottamukseksi esikoislestadiolaisuuteen, äitiseurakuntaan, lapin luottamukseen, ja yhteiseen ymmärrykseen, jotka kaikki ovat Raamatun vastaisia asioita.
Jeesus on tie, hän on päällikkö omassa seurakunnassaan. Ja kaikken seurakuntien PITÄÄ olla JOHTAJIA MYÖTEN alamaisina Kristukselle.
Hallelujaa kiitos Jeesus!!!! Suosittelen uskoa Jeesukseen sinullekin, jos meinaat taivaaseen päästä!
Heitä kutsutaan iisaksonilaisiksi esikuvansa August Iisaksonin mukaan. Aikanaan Gunnar J jo varoitti tekemästä saarnaajaa siitä suvusta. Saman suvun äijä oli taas meuhkannut näissä Joulukokouksissa.
Sillä tavballa tilanne on entisistä ajoista muuttunut, että osa es.lestadiolaisista uskoo OIKEAAN raamatulliseen seurakuntaoppiin. Virallinen johto on sekä seurakuntaopissa että koko kristinopissa muuttumiskyvytön (suolapatsaaksi jähmettynyt lakihenkinen). Vastasivat töykeästi eräälle saarnaajistamme: "Etkö sinä tiedä että Lutherilla on kaksi tietä!" Järjetön ja täysin paikkansa pitämätön vastaus!!!
Noin päällepäin että kaikki on kuin on neuvottukin , ei pitipäisisttehty saarnaajaa , vaan
siellä on ensin käyty Maistraatissa : siellä on unhotettu pietiläinen ja tilalle on laitettu
Päärsetter, varmaan sieltä sitten on kuultu paljon hyvää. MM. 2009 LAHDESSA hän asetti
Kasteenkin ihmistyöksi, hoh hoh. ja mitä muuta olikaan , en paremmin sano.
Valvominen tarkoittaa sitä, että Jumalan sanan ihmisen sisimmässä elää voimallisena. Kuinka Jumalan sana voi elää ihmisen sisimmässä voimallisena, jos hän ei ole juurtunut vahvasti Jumalan sanan perustalle? Ellei ihminen päivittäin lue Raamattua ja tutki Jumalan sanaa ja rukoile, niin kuinka hän voisi juurtua sanaan?
Jos ihmisen käsitys Jumalan sanasta perustuu vain sunnuntaisin kuultuihin joidenkin toisten ihmisten tulkintoihin, esimerkiksi saarnaajien, niin ei sana silloin elä sydämessä.
Kun ja jos saarnaaja jota ihminen uskoo sokeasti, laittaakin Jeesus ruuan joukkoon lantaa
omasta langenneesta minuudestaan, niin sanaan juurtumaton menee helposti puhujan perässä metsään.
"Tuttu nuotti, ja tuttu mies korokkeella, - oikein meni."
Kysyn: Mistät tiedät jos Jumalan sanan ei ole elävänä ja voimallisena sydämessäsi?
Lainaus nimimerkiltä Jeesuksen...
"Ensimmäinen ihme olisi se, että tehtäisiin parannus väärästä seurakuntaopista ja tehtäisiin yhteistyötä kaikkien Kristuksen seurakuntien jäsenten kanssa yli koko maapallon"
Sanoin että näin toimii jotkut lestadiolaiseen seurakuntaan lukeutuvat ihmiset. He eivät yhdy yleiseen käsitykseen seurakuntaopista eli ovat muuttaneet käsitystään aiheesta. Liikkeen virallinen kanta onkin jo kokonaan toinen asia.
Että asia taitaa olla niin , että sitä ensimmäistäkään ihmettä ole vielä tapahtunut ,
jota Es/Lestoissa pitäisi jo olla tapahtunut , mutta meillä on muutama lähtys mies ,
jotka on suomalaisia ja on rehellisiä , uskovaisia , oikeita , en nyt sano paremmin.
Juusus sanoi : Ette te minua löytäneet , vaan minä löysin teidät.
Joko sinut on löydetty. ?
Hallelujaa kiitos Jeesus
Jeeus löysi sinut , sata varmäa ,minut
noin laskien joku vuoi ennen , mutta hän haki minuit
synnin tieltä 62/63 vuoden vaihteessa , jolloin olin 16-17.
vutta vanha ,(todella olin syntynyt kristittyyn kotiin .
siksi kuitenkin henkilökohtasinen usko tarvitaan .
Jumala on armossaan varjellut minut lankeamasta. Kiitos Jeesus!
ja näköjään sinäkin olet kuulluut , mutta minkäänlaisia apuja ei tarvita ?
Että raju on omanarvon tunto , jolla sinä ajat asiaasi , jos henkilöö toimii omasta
mielestään tasaisesti , hän ei nosta omaa häntää , eikä krieku omaa tunnettaan
vaan hän toimii niin että heikompikin saa Jumalan armon ja rauhan , ei pahalla
muttei niin hyvälläkään , jos minä olen epävakaa , pitää sinun toimia niin että
se voidaan muuttaa ,,,
Ethän sinä voi ,komennella minua kuin orjaasi joka panee toivonsa , samaan Jumalan , joka
on kummankin yläpuolella . Eihän hän saavu kutsumaan ihmisiä henkilökohtaisen ominaisuuksien,
perusteella vaan niitä , jotka Henki on valmistanut . Tämä niistä persoonan ominaisuuksista.
on leuhkaa ylpeilyä.
Et sokeana vain huomaa omia lankeemuksiasi.
Ei yhdenyhtäkään joka ei olisi pois poikennut! Vai mitä?
aikaa jolloin olisit uudestisyntynyt.
Kerro vielä MISSÄ ja MITEN se vaikutti sinun elämääsi?
Jossain vaiheessa tarjosit sitä vaihtoehtoa, ettei luonnollistakaan syntymistä ihminen itse tiedä.
Pyhä raamattu ei kuitenkaan sitä todista että luonnollinen ja hengellinen syntyminen olisi verrattavissa keskenään.
Mistä sinä tiedät mitä Pyhä Raamattu ei todista? Ethän sinä tunne Raamattua lainkaan.
ALAPPA TODISTAMAAN NYT OMASTA USKOSTASI jos sellainen on.
Minun asiani ovat kunnossa, kiitos Jeesuksen.
arvostelemaan, kuka tuntee ja mitä raamatusta.
Kun sinulla on käsitys toisen ihmisen uudestisyntymisestä, niin tottahan sinun pitäisi omat kokemuksesi tietää ja kertoa.
Raamatusta voi kuka tahansa kopioida tänne vaikka kuinka. Eriasia on kuitenkin henkilökohtainen kokemus ja uudestisyntyminen.
Olet raukka kun et uskalla kertoa rehellisesti totuutta, ettet ole vielä kokenut uudestisyntymistä, se on sinulla vielä edessä jos Jumala sen suo. Miksi uskallan näin sanoa, siksi kun et ole pystynyt kertomaan omakohtaisia kokemuksiasi. Vaikka väität että olet ne kertonut monet kerrat, ikävä kyllä valehtelet. Ihmisellä jolla on valheen henki ei peri taivaan valtakuntaa jos Jumala ei anna katumusta ja murhetta synnistä.
Älä sinä neuvo muita Jumalan sanan tuntemisessa, vaan pyydä päästä ahtaasta portista sisälle.
Siellä aletaan hiipimän toiseen suuntaan , sitä minä en todella ymmärrä ,
se on ollut joka kerta samanlaista , sos minä voisin ymmärtää , siitä varmaan
tulisi sanomista puolin ja toisin . Sanasi että tästä eikannata enempää keskustella
Että minulla ei ole kykyä , mistä sinä sen tiedät jo etukäteen , vai koskettelinko
hermoja , joita ei pitäisi , vai miten semeni , sanot että teillä kristityillä on paljon
tähdellisempää tekimistä kuin toimia kirtityn asian ajana , kuinka niin ei minulla
Minä katson että ne asiat ovat kaikkien tärkeinpiä , ja uskonasiat myös.
Aikuinen mies ilkee toisessa viestissä kehua ettei ole langennut.
Voi yksinkertaista sokeaa, FARISEALAISUUTTA.
Sinun viesteistäsi näkyy heti alkuun mikä olet miehiä.
Kiitos tarjouksesta pidä hyvänäsi. Kristus on minun elämäni ja Jumala rakas isäni taivaassa. En tarvitse oman vahurskauden perkeleen neuvoja. Kuten jo sanoin, rukoile Jeesusta elämäsi Herraksi sinäkin, niin ei tarvitse katua.
kuinka yksinkertainen olet.
Et tunne henkilöitä lainkaan, olivatpa he miten oppineita tai kokeneita uskon asioissa.
Olet ollut valmis arvostelemaan heidän raamatun tuntemusta ja toivottanut joitakin helvettiin ja todennut perkeleen lapseksi.
Kaikki nämä todistaa sinun omasta tilastasi. Vaikka kuinka omanvanhurskauden voimalla höpötät jeesus pelastaa. Se on totta mutta sinun kohdalla asia on vielä kesken. Toivottavasti Jumala sen sinulle suo ennenkuin lähtö tästä ajasta tulee.
Sellainen ja sellaista elämää jossa voi toista nälvästä aina välillä .
Mitähän pahaa on rivik. tehnyt , kun ei ole saanut vastauksia
joita on pyytänyt, ja mitä voitat niskojen nakkelulla , sillälailla.
Jeesus elää ja hallitsee! Hallelujaa kiitos Jeesus!!!
Sinä olit jo siellä kuin RKP
... esikoislestadiolaisen liikkeen Raamatun vastaisia käytäntöjä ja opetuksia.
Ristiriitaiseksi asian tekee se, että toisinaan hän näyttää olevan monista ongelmista perillä.
Koskaan ei varmasti tiedä mikä moodi kulloinkin on päällä, kun hänen päivänsä kirjoittajana alkaa.
Huvttavaa on että hän katsoo voivansa kaikesta edellä mainitusta tasapainottomuudestaan huolimatta osoitella asiallisia tasapainoisia kirjoittajia sormellaan, - kaiken päivää.
Esikoislestadiolaisessa teologiassa on selvästi osoitettavia virheitä, kun opetusta verrataan Pyhän Raamatun ja Lutherin opetuksiin. Luterilaisiksi me olemme kuitenkin tunnustautuneet tähän saakka, eikä Lestadius ole mitään uutta oppia tuonut maailmaan. Kristuksen oppi julitettiin esiolevaisena jo ensimmäiselle ihmisparille heti syntiinlankeemuksen jälkeen. Ja Jeesus perusti seurakuntansa noin 2000 vuotta sitten. Uutta seurakuntaa ei kukaan voi ikinä sen jälkeen perustaa.