astmaa vai allergiaa vai mitä

pölkkypää2443779

Moi.

Mulla on ollut pari vuotta hengenahdistusta; tunne, että keuhkot eivät täyty kokonaan. Toisinaan pahempia jaksoja jolloin kaikki rintalihakset on puhkumisesta ja olkien nostelusta kipeänä. Hengitys ei koskaan vingu, ei rahise, ei ole minkäänlaista ylimääräistä yskää. Yöt aina rauhallisinta aikaa. Ainoastaan flunssassa tulee rauhallinen tunne, että keuhkot viimein täyttyvät hyvin. Itse olen epäillyt syyksi syömättömyyttä. Yleensä pahin olo tulee syömisen jälkeen, varsinkin jos syö liikaa.

Pari vuotta sitten menin asiani kanssa lääkärille ja hän määräsi pef-tutkimuksia ja sain astmalääkkeet lievään astmaan. Ne eivät kuitenkaan auta. Avaava lääke ei helpota ahdistusta ja molempien lääkkeiden ottamisen jälkeen (huuhtelen suun aina!) saan kakoa limaa kurkusta. Allergiatestejä minulle ei ole tehty, itse epäilen, että minulla saattaisi olla jotain vilja-allergioita. Sain viimein lähetteen allergiatesteihin, mutta luultavasti ne sielä testaavat vain jotain eläin- ja siitepölyallergioita. Jokin aikaa sitten sain lääkkeet myös paniikkihäiriöoireiluun, mutta menin lääkkeestä entistä kovempaan paniikkiin (propral).

Mahan kanssa on ollut paljon ongelmia; vääntelyä, ummetusta ja löysää vatsaa vuoron perään, välillä pahojakin ilmavaivoja. Joskus koin saavani soijamaidon juomisen jälkeen hengenahdistusta mutta en ole varma johtuiko se siitä. Voiko soija-allergia oireilla tällä tavoin? Mannapuuron olen huomannut aiheuttavan ilmavaivoja ja kalapuikoista menee maha kuralle. Kuitenkaan esim. makaroni ei välttämättä aiheuta yhtään mitään, joten olen ymmälläni että mistä tuo voisi johtua.

Hengenahdistuksen ja paniikkioireiden lisäksi olen kokoajan väsynyt, minulla on usein huimausta ja viime aikoina on tuntunut niinkuin kuulo ja näkö olisi huonontunut. Päänahka kutiaa ja hilseilee rasvaisina möykkyinä. Näppyjä nousee rinnan ja selän alueelle toisinaan paljonkin eikä mitään tietoa että mistä johtuu. Myös kurkku on kipeä usein ja imusolmukkeet ovat olleet pitkään turvoksissa. Poskiontelontulehduksia on ollut. Hengenahdistus on taustalla jatkuvasti.

Kysyisin siis, miten muilla on astmalääkkeet auttanut, onko pitänyt vaihtaa lääkettä tai muuta? Onko mitään tutkimuksia millä voisi varmasti selvittää että onko vai eikö ole astmaa? Olen käyttänyt yli puoli vuotta päivittäin hoitavaa ja avaavaa tarvittaessa. Tuntuu että ahdistaa paljon herkemmin lääkkeen käytön aikana. Entä kuulostaako muut oireet kenestäkään tutulta, voiko esimerkiksi joku allergia oireilla noin? Mitä allergioiatestejä minun kannattaisi vaatia?

Mietin myös että voiko astman kaltainen oirelu ollakin pelkkää paniikkihäiriötä? Onko kukaan paniikkihäiriöinen kärsinyt jatkuvasta hengenahdistuksesta? En oikein tiedä mitä tässä tekisi kun arvauskeskuksessa käydessä tuntuu, että itse joutuu onkimaan tietoonsa omat tautidiagnoosinsa eikä lääkärit tee mitään, jahkailevat vain. Pitäisikö mennä yksityiselle?

Entäpä kun tuttuni sanoi, että kannattaisi käydä välillä teettämässä oikein kunnollinen verikoe missä testattaisiin kaikki mahdollinen, miten tällaiseen voi päästä? Pitääkö pyytää lääkäriltä lähete?

Sekava teksti enkä oikein tiedä että mille osastolle tämä kuuluisi mutta toivottavasti joku osaisi vastata...

1

755

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • astmaatikko45

      saa määrätä astmaatikolle......vähän OT

      Mene allergologille tai keuhkotautien erikoislääkärille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      30
      2846
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1837
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1810
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1424
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      73
      1340
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1255
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1248
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      77
      1169
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1028
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      97
      1007
    Aihe