Ramattu pitää paneskelua ja lasten siittämistä syntinä. Sen sijaan, että lestaatiolaiset tekevät paljon lapsia ja siten kiduttavat vaimojaan, eikö pitäisi pidättäytyä siitoksen synnistä?
Toisaalta, loppuisiko koko ihmiskunta? Ei, sillä vain pieni osa meistä on lestaatuisuskovia.
Toisaalta, loppuisiko koko ihmiskunta? Ei, sillä vain pieni osa meistä on lestaatuisuskovia.
Vastaukset 7
Vanhimmat
EI, vaikka onkin varsin kivaa puuhaa.
Et tunne lainkaan näemmä Jumalan sanaa etkä Hänen tahtoaan, ja siksi kai moinen väärinkösitys. Etkä sinä ole muuten ainoa joka näin luulee.
Se että me olemme siinneet synnissä, johtuu esi-isämme Aadamin, ja esi- äitimme Eevan lankeemuksesta. Kerron mistä on kyse:
Olemme syntisiä kuolemaamme asti, lihamme ei tee parannusta koskaan, siinä synti pysyy ja siinä se asuu. Me olemme vimeiseen hengenvetoon asti synnin ja kuoleman lain alaiset.
Mutta me jotka Kristuksessa Jeesuksessa olemme, olemme lunastetut synnin ja kuoleman lain alta, JUMALALLE KELVOLLISIKSI, lihassamme asuvasta synistä huolimatta.
Sillä Kristus lunasti synnin ja kuoleman lain alaiset, ja synnytti näin hengelliset (mutta ei lihalliset) lapset Jumalalle Hengen kautta.
Me Jotka Kristuksessa olemme ja elämme, olemme hengelliset ihmiset, Lunastetut sielun hengen ja ruumiimme puolesta Jumalan omiksi Jeesuksessa Kristuksessa. Syntinen on pyhä, väärä on vanhurskas ja saastainen on puhdas Jumalan edessä, ollessaan Jeesuksessa Kristuksessa
Mutta lihamme puolesta me olemme siis synnin ja kuoleman lain alaiset, kuolemaamme asti.
Ja kahdesta syntisestä ei sikiä mitään sellaista mikä olisi pyhää tai synnitöntä. Olemme siis siinneet synnissä.
**********************************************
***TÄSTÄ edellä mainistusta ON KYSYMYS***
**********************************************
Vaikka sen monet uskoviksi itseään kursuvat, mutta hengellisesti kuitenkin sokeat ihmiset kieltävätkin perisynnin asuvan meissä, mutta siitä se johtuu, että me olemme siinneet ja syntyneet synnissä.
Ei lainkaan siitä että sujupuoliyhdyntä on kivaa.
Jumala on asettanut avioliiton jossa voimme vapaasti harjoittaa sukupuoliyhdyntää ja nautia siitä hedelmästä täysin siemauksin vapaasti.
Ymmärrän nyt paljon enemmän. Nautintoa saa harjoittaa muutenkin, kuin lisääntymismerkityksessä. Ehkäisystäkin on paljon kirjoitettu, mutta en ole jaksanut kaikkia lukea. Miksi lestaadiolaisilla on keskim. perheitä paljon enemmän tenavia?
>> Ei siittäminen syntiä ole. >>
>> Ja kahdesta syntisestä ei sikiä mitään sellaista mikä olisi pyhää tai synnitöntä. Olemme siis siinneet synnissä. >>
On kertynyt tuota ikää. 'Siittäminen' on jäänyt nuoremmille ja on realistista uskoa että 'aika entinen ei koskaan enää palaa'.
Konjakki kahvin kera ja hyvä sikari silloin tällöin maistuvat kuitenkin vielä vanhemmallekkin ihmiselle.
Nautiskelu on mukavaa.
Mahtaako tilkka konjakkia olla pahempi synti kuin ahkera sukupuoliyhteys raskaana olevan vaimon kanssa ?
Nimimerkki nuin (lestadiolaismies?) tuossa mainosti siitosorina olemisen autuutta. Kannattaisi kuitenkin ottaa huomioon myös onko naisella kivaa. No joo, tiedän että hihhuliuskonnoissa naisella ei ole mitään asemaa.
Uskontojen ulkopuolellakin naisella ei välttämättä ole enää niin kivaa vaikka lapsia ei olisi kuin pari-kolme. Siis tällä seksistä nauttimisen saralla.
Mutta katsokaa nimimerkki nuin kirjoitusta, siihenhän kiteytyy koko lestadiolaisuskonnon aate.
muista pysyä omassa porstuassa,etkö käyny'nä männeellä viikolla Römppäsen Iitan ikkunaan kopistamassa ja kinuamassa viereen maate.Ties mitä
oli mielessä.
Sainpas sinut kiinni!!! :) Jäipä keskem yksi juttu tuolla jo toiselle sivulle kerenneessä viestiketjussa! Muistatkos tämän: "Tajuatteko mitä 'uskontonne' tekee..."?
Eli käypäs nyt kirjoittamassa se oma mielipiteesi naisen ja lapsen asemasta!
Kiitos!
Intit siellä ku mikä ja kysyit vastakysymyksiä mutta et sitte itse viitsi vastata. :)
Odotan viestiäsi! :))))
Minun kirjoituksessani ei ollut mitään aatetta, mutta sinun kirjoituksessasi oli sitäkin enemmän.
Mistä tuo syntyvyyden rajoitus ym. seikat tuohon tulivat? Sinulta moukka!!!
Minä en ole sellaisista mitään puhunut.