Kumpaa merkkiä tulisi käyttää url-osoitteessa välilyöntinä, plussaa vai alaviivaa?
a) ww.domain.fi/oma osoite.html
b) ww.domain.fi/oma_osoite.html
+ vai _ -merkki url-osoitteeseen?
3
348
Vastaukset
- Joku vaan
http://domain.fi/oma_osoite
Noin omasta mielestäni selkein, turhaa käyttää www ja html. Käyttämällä rewrite (.htaccess) saat html päätteen pois, jolloin http://domain.fi/oma_osoite pyytää palvelimelta oma_osoite.html sivua. www päätteen saa pakotettua pois myös rewriten avulla mikäli niin haluaa, jos niin ei tee niin sivut toimii www ja ilman.- webnovice
on siinä, että www sekä html ovat poissa? Noteeraavatko hakukoneet sivun paremmin, vai mikä on idea, eli onko www-alun ja html-lopun poistamisella oikeastikin jotain käytännön merkitystä?
- Joku vaan
webnovice kirjoitti:
on siinä, että www sekä html ovat poissa? Noteeraavatko hakukoneet sivun paremmin, vai mikä on idea, eli onko www-alun ja html-lopun poistamisella oikeastikin jotain käytännön merkitystä?
Niin URL kannattaa pitää mahdollisimman lyhkäsenä ja kuvaavana, eikä sotkea mitään turhuuksia, jolloin pika vilkaisulla URL:ista näkee mitä linkitetyllä sivulla on, ja myös linkittäminen, muistaminen jne... helpottuu kun ei tartte muistaa olikos loppu .html, .htm, .php tai jotain aivan muuta.
Sekä kannattaa huomata, että palvelinpuolen kielten kanssa loppuosan poistaminen tai muuttaminen parantaa hieman tietoturvaa, kun ei mainosteta että sivusto tehty PHP jne... Toki silloin pitää muokata palvelimen headereita ettei niistä käy asia ilmi, varsinkin tarkka versionumero kannattaa poistaa.
Nykyään monetkaan eivät kirjoita alkuun www, joten aivan turhaan sitä laittaa, ellei sille ole jotain syytä miksi sitä sivustollasi pitäisi käyttää. Mikäli haluaa käyttää www, niin tällöin se kannattaa pakottaa alkuun (esim .htaccess), siis http://domain.fi siirtää kävijän http://www.domain.fi tällöin esim keksien kanssa ei tule ongelmia, ja varmasti sillä on myös hakukoneden kannalta merkitystä, että eri sivustoilla linkit ovat samanlaisia. Kannattaa myös pitää huoli että http://domain.fi/linkit ohjaa kävijän http://www.domain.fi/linkit, eikä etusivulle tai anna virheilmoitusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1162985EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje291361- 1031227
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621017Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661007Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133978- 56875
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22703- 40698
Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta110642