Heps! Omakotitalomme (rak. -67) seinät ovat ns. sandwich rakenteiset. Autotallista (kiinnitalossa ja sama seinärakenne) aion tehdä studiohuoneen, musisointia varten. Haluan sinne hieman äänieristystä ja samalla lämpöeristystä.
Seinärakenteen pitäisi mielestäni tällä hetkellä olla hengittävä eli 60mm betonia-100mm villaa-60mm betonia.
Mitä vaihtoehtoja teillä tähän olisi tarjota? ...ottaen huomioon sisältä ja ulkoa tulevan kosteuden.
Kiitokset!
Betonielementtitalon lisäeristys sisäpuolelta
7
546
Vastaukset
- Saituri eläkeläinen
Itse lähtisin johonkin suurempaan rautakauppaan ja katselisin noita uretaanityyppisiä eriste-elementtejä joissa on jokin ulkopinnoite valmiina ja ns pontti liitoksia varten. (Finnfoam on yksi merkki, mutta muitakin löytyy). Kiinnityspinnassa voisi olle vielä jonkinlainen uritus pientä tuulettumista varten ja ei muuta kuin pikakitillä kiinni seinään. Noissa tietysti kannattaa kysellä alan asiantuntijoilta, niin "ei tee markan seppä kympin virheitä).
Myyjillä on useinkin varsin hyvä tuotetuntemus eri tarpeita varten ja tehtaalta löytyy lisää.
Lattiaan laittaisin sitten tuollaisen Dry Step Termomaton jota käytetään kylmien parvekkeiden betonilattioille varsinaiseksi mattopinnaksi ja kestävyyttäkin löytyy (saa ainakin www.indot.fi sivun kautta).
Käyttävät mattoa myös veneissä ja matkailuvaunuissa.- eljii
> katselisin noita uretaanityyppisiä eriste-elementtejä
Minä en. Ovat kelvottomia kaiunvaimennukseen. Villaa sen olla pitää, mutta pinnassa pitää olla kosteussulku niin ohutta muovia, että ei vaikuta äänenabsorptioon
- Rakennusinsinööri
Kuvaamasi seinärakenteen ääneneristävyys on jo nyt sen verran hyvä, että et saa siihen kovin pienillä toimin merkittävää parannusta. Autotallin puolelle voit ainakin asuintilojen vastaiseen seinään laittaa 5 cm koolauksen ja pehmeää villaa ja päälle alkustiikkalevytyksen eli reiitettyä kipsilevyä kaikumista vähentämään. Muovikalvoa ei tarvita, koska vastassa on lämmin tila. Ulkoseinille tätä ei välttämättä kannata laittaa, koska sinnepäin ei varmaan tarvita ääneneristystäkään. Tosin 5 cm eristepaksuudellä tämän voi laittaa ilman muovia sinnekin, koska silloin betonielementin sisäkuori eli tiivis kerros on enintään noin kolmanneksen syvyydellä eristyskerroksessa. Polyuretaanilevyistä ei ole hyötyä ääneneristysmielessä, etkä saa levyihin käyttämääsi rahaa koskaan takaisin lämmönsäästössä.
- RRane70
Kiitokset!!!
Helpoin tapahan olisi liimata foami kiinni betoniin mutta mites tuon ulkoa tulevan kosteuden kanssa käy? ilmarakoakaan sinne ei silloin jäisi...ääni jatkaa kulkuaan betoniin.
Asuintilan vastaiseen seinän voisin kyllä koolata 50 mm ulos, villaa ilmaraolla ja akustiikkalevyt päälle.
Rak. inssi!!
"Tosin 5 cm eristepaksuudellä tämän voi laittaa ilman muovia sinnekin, koska silloin betonielementin sisäkuori eli tiivis kerros on enintään noin...."
jos tämä pitää paikkansa niin siinähän se!! RRane70 kirjoitti:
Kiitokset!!!
Helpoin tapahan olisi liimata foami kiinni betoniin mutta mites tuon ulkoa tulevan kosteuden kanssa käy? ilmarakoakaan sinne ei silloin jäisi...ääni jatkaa kulkuaan betoniin.
Asuintilan vastaiseen seinän voisin kyllä koolata 50 mm ulos, villaa ilmaraolla ja akustiikkalevyt päälle.
Rak. inssi!!
"Tosin 5 cm eristepaksuudellä tämän voi laittaa ilman muovia sinnekin, koska silloin betonielementin sisäkuori eli tiivis kerros on enintään noin...."
jos tämä pitää paikkansa niin siinähän se!!... määräytyy periaatteessa äänen aallonpituuden neljäsosan mukaan. Koska diffuusissa äänikentässä ääni tulee myös viistosti, on tehoa vielä kahdeksasosa-aallonpituudella.
jos pistät 5 cm:n koolauksen päälle 5 cm villoja (pehmeä akustiikkalevy), lasket 10 cm:n mukaan. 340 Hz:n äänen aallonpituus on yksi metri ja sen kahdeksasosa 12,5 cm :-(
villojen valinta on haastavaa. Pehmeä villa on vajaatehoista, ääni kulkee siitä läpi. Mutta painavampi villa on kallista. Akustiikkalevy sitten hävyttömän kallista.- Saituri eläkeläinen
as77 kirjoitti:
... määräytyy periaatteessa äänen aallonpituuden neljäsosan mukaan. Koska diffuusissa äänikentässä ääni tulee myös viistosti, on tehoa vielä kahdeksasosa-aallonpituudella.
jos pistät 5 cm:n koolauksen päälle 5 cm villoja (pehmeä akustiikkalevy), lasket 10 cm:n mukaan. 340 Hz:n äänen aallonpituus on yksi metri ja sen kahdeksasosa 12,5 cm :-(
villojen valinta on haastavaa. Pehmeä villa on vajaatehoista, ääni kulkee siitä läpi. Mutta painavampi villa on kallista. Akustiikkalevy sitten hävyttömän kallista.Tuossa imettelen mitä akustiikalla ja eristyksellä haetaan. Löytyy umpisolumuovia olevia kevyitä eristeita mm Etolassa joissa on aaltomaista pintaa koko maton alueella ja eristää takuuvarmasti, eikä löydy yhtään suoraa pintaa. Jossakin lehdessä uutisoitiin juuri äskettäin jossakin Etelä-pohjanmaalla, Seinäjoen Lapuan paikkeilla, tehtävää jotakin tupasvillalevyä jossa on eristettä ja ja ilmeisesti akustistakin pintaa. Tulossa ehkä suurikin hitti.
Edellä puhutaan koolauksista, villoista ja kipsilevyistä joka lienee hyvin tavanomaista tekniikkaa. - sinnekkin
Saituri eläkeläinen kirjoitti:
Tuossa imettelen mitä akustiikalla ja eristyksellä haetaan. Löytyy umpisolumuovia olevia kevyitä eristeita mm Etolassa joissa on aaltomaista pintaa koko maton alueella ja eristää takuuvarmasti, eikä löydy yhtään suoraa pintaa. Jossakin lehdessä uutisoitiin juuri äskettäin jossakin Etelä-pohjanmaalla, Seinäjoen Lapuan paikkeilla, tehtävää jotakin tupasvillalevyä jossa on eristettä ja ja ilmeisesti akustistakin pintaa. Tulossa ehkä suurikin hitti.
Edellä puhutaan koolauksista, villoista ja kipsilevyistä joka lienee hyvin tavanomaista tekniikkaa.Tuollainen umpisolumuovi ei eristä ääntä käytännössä yhtään.
Lienet taas hieman sekoittanut asioita keskenään? Tässä puhuttiin eristämisestä ja sinä ilmeisesti kaikumisesta? Kyseisillä asioillahan ei ole tekemistä keskenään, vaikka molemmat liittyvätkin ääneen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161