Eteläkarjalan jäte huolto .kieltää edesvastuun uhalla ottamasta toisten tuomia roskia ,samalla kun viet itse jätelavalle ja maksat siitä .eli ei saa kierrätystä tapahtua . jopa Kamerat on asennettu kaatopaikalle . Vielä marraskuuhun saakka oli kunnan roskis ja sieltä sai ottaa toisille tarpeetonta huonekalua/astiaa /vaatetta ym. siis usein samalla kun vei omia tarpeettomia roskia. Kovin paljon puhutaan kierrätyksestä . mutta mitä tämä käytäntö sitten onkaan. miten muualla toimitaan ??? hesarissa oli kyllä jus juttu kuinka taideteoksia oli joku tehnyt kaatopaikan "romuista". mut täällä sakotetaan tai linnaan kai laittavat.
ROSKIS /VARAS .KUVATTU.
8
750
Vastaukset
- älj älojmn ääljmn ä
En tiedä, mikä laki tai direktiivi asian määrittelee. Kierrätys pitää tapahtua kierrätyksen kautta, ei kaatopaikan. On siinä tietty järkensäkin, kierrätykseen viedään sinne sopivaa kamaa, kaatopaikalle ties mitä.
Itselle kesällä oli yllätys kun tarvitsin rautaa. Käytettyä rautaa ei oikein saa ostetuksikaan mistään enää. Romukauppiaat ostaa kaiken romuraudan ja välittää sen sulattamoon, jossa siitä tehdään "uutta rautaa" ja myydään uutena kaupoissa. Ainoa keino löytää käytettyä rautaa on kai ostaa yksityisiltä, jos ehtii ennen romukauppiata. - Perustuu lakiin
Kyllä sillä jätehuoltofirmalla on ihan laillinen peruste kieltää tavaran roskiksesta ottaminen.
Lain mukaan tavara, kun se on jäteastiaan laitettu, on jätehuoltofirman omaisuutta.
Niin kuin edellinen sanoi, niin roskikset ja kierrätys ovat kaksi eri asiaa.- AP.,--??
Miten sitten eräillä paikkakunnilla ei ole laitonta kaatopaikan roskat.? ja toisekseen jos ei ole hyötyjäte asemaa erikseen . ja vielä kolmanneksi pääkaupungilla eräät elää roskisruualla .eikä ole laitonta. niin ja outoa että hesarissa oikeen esitellään miten taidetta on tehty KAATOPAIKAN ROMUISTA.
- Deku
AP.,--?? kirjoitti:
Miten sitten eräillä paikkakunnilla ei ole laitonta kaatopaikan roskat.? ja toisekseen jos ei ole hyötyjäte asemaa erikseen . ja vielä kolmanneksi pääkaupungilla eräät elää roskisruualla .eikä ole laitonta. niin ja outoa että hesarissa oikeen esitellään miten taidetta on tehty KAATOPAIKAN ROMUISTA.
Kun jäte (tuote) on laitettu roskikseen, se siirtyy roskafirman omaisuudeksi. Siit sitten tehdään uutta muovia, lasia, rautaa, ja poltetaan loput ja myydään sinulle takaisin. Kyse on siitä että se on jätelaitoksen omaisuutta.
Jos laitat vahingossa lompakkosi roskikseen, et periaatteessa saa sitä sieltä enää noutaa, sillä jätelaissa ei ole kahden viikon katumisaikaa, kuten postimyynnissä. - köyhyyttä
Deku kirjoitti:
Kun jäte (tuote) on laitettu roskikseen, se siirtyy roskafirman omaisuudeksi. Siit sitten tehdään uutta muovia, lasia, rautaa, ja poltetaan loput ja myydään sinulle takaisin. Kyse on siitä että se on jätelaitoksen omaisuutta.
Jos laitat vahingossa lompakkosi roskikseen, et periaatteessa saa sitä sieltä enää noutaa, sillä jätelaissa ei ole kahden viikon katumisaikaa, kuten postimyynnissä.Siis koskeeko tämä omakotitalon sekäjätteitäkin vai vain taloyhtiöiden lajiteltuja tai sekajäte roskia? Ihan älytöntä!
Kun miettii mistä on kyse... kierrätyksestä. Jos roskien pois heittämisestä ei aiheutuisi mitään haittaa niin kaikki menisi sekaan eikä ketään kiinnosta kuka penkoo. Mutta tottakai, kun ollaan ekologisia niin ei saa koskea itse ongelmaan, vaikka se on ongelma.
- eikierto.,
Ei se mitään olkoon vaan jätehuollon omaisuutta . nyt näkyy jo seuraukset. kaikki jäte lajittelemaatta metsään ja jonnekkin syrjäiselle roskis lootaan . niin teen minäkin. en ala maksamaan kahteen kertaan roskista enkä lajittele ilmaiseksi enään. siinähän jätehuolto sitten saa rikastua. kaikki palava tieten poltetaan kotona.
- Paskakin on rahaa
Tämä on sitä kapitalismia. Mitäs äänestitte kokoomusta ja muita oikeistopuolueita.
- ALOIT.,.
EN MUUTEN ÄÄNESTÄNYT , VAAN PERUSSUOMALAISIA JOS SE NYT MITENKÄÄN LIITTYY ASIAAN.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on626725- 666438
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1365314Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504223En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204029Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53570Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1323510Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1722965- 252839
- 342813