Sain kääpiöivän omenapuun.
Se kukkii parhaillaan.
Voinko viedä sen autolla jonnekin puutarhan lähelle missä olisi muita omenapuita.
Pölyttyisikö se muutamassa tunnissa.
Voisinko pölyttää sitä itse tupsuttelemalla vanupuikolla tms.
Pitäisikö siitepölyä noutaa muualta.
Omenapuun pölytys
8
5255
Vastaukset
- Myös yksin
Meillä on aiemmin ollut kolme omenapuuta. Kaksi näistä hävitimme yli kymmenen vuotta sitten niiden huonokuntoisuuden vuoksi. Tästä yhdestä yksinäisestä tulee silti omppuja joka vuosi. Pölyttyvätköhän kukat mehiläisten surratessa samassa puussa kukasta toiseen?
- yksi
taimiston ohjeiden mukaan on sekä itsepölytteisiä että sellaisia jotka tarvitsevat toisen lajin pölyttyäkseen. Tutki taimistosivuilta millainen oma puusi on. hanki sitten sille kaveri jos on tarvetta.
- Linnea
Olen kuullut, että yksinäinenkin omenapu tekee hedelmää, jos naapurustossa on omenapuita, joista se saa pölytyksen.
- aivan
pitää paikkkansa-yksikin omenapuu riittää jos niitä on myös naapurissa.
- Tarhuri
on jalostaa siihen pölyttäviä lisäoksia muista puista, ellet sitten varaa sille ihan omaa peräkärriä ja istuta siihen. Sillä sitten ajelet vaikka siirtolapuutarhoja ristiin rastiin. niin jo alkaa omenoita syntymään...
- Astuja
Millä tavalla saa omenapuut ruunattua. Meillä on vanhoja omenapuita, joista tulee joka syksy ihan hirveästi syömäkelvottomia omenoita. Niitä on joka paikat täynnä; roskikset, kompostit ja kompostorit. Puita ei kuitankaan voi kaataa, kun toimittavat näkösuojan virkaa naapureihin. Mikä avuksi?
- Issukka
Astuja kirjoitti:
Millä tavalla saa omenapuut ruunattua. Meillä on vanhoja omenapuita, joista tulee joka syksy ihan hirveästi syömäkelvottomia omenoita. Niitä on joka paikat täynnä; roskikset, kompostit ja kompostorit. Puita ei kuitankaan voi kaataa, kun toimittavat näkösuojan virkaa naapureihin. Mikä avuksi?
Ehkäpä puitasi ei ole myrkytetty tuholaisilta ja taudeilta!! Otapa yhteyttä lähitaimistoon asian tiimoilta, niin varmasti apu löytyy roskaomenien häviämiseen!!
- Yksinäinen
Issukka kirjoitti:
Ehkäpä puitasi ei ole myrkytetty tuholaisilta ja taudeilta!! Otapa yhteyttä lähitaimistoon asian tiimoilta, niin varmasti apu löytyy roskaomenien häviämiseen!!
Ainakin yksi raakile on tulossa joten siltä osin pölytys onnistui.
Pitäkää peukkuja ja että saan edes sen yhden "aataminomenan" syödäkseni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061