Älkää kyselkö miksi kysyn tällaista tai kommentteja tyyliin "Oletko hullu?" Mutta mikä on paras reitti päästä Afganistaniin oikeasti sotimaan ja tappamaan ihmisiä? Tiedän toki, ettei esim. rauhanturvaajien virkaan kuulu suoranaisesti mikään ihmisten tappaminen, mutta kysytään nyt kuitenkin.
Afganistaniin tappamaan
3
798
Vastaukset
- Manne Kalasnikov
Ehdottaisin menemään ensin johonkin Afganistanin naapurivaltioon. Tämän jälkeen esim, lampaantalja tai vastaava niskaan ja rajan yli. Joku pässi saattaa tietenkin matkalla pökätä takaapäin, mutta on se varmaan sen arvoista. ( Ei itsellä kylläkään henk, koht, kokemusta). Taljan pois ottamisen jälkeen juokset vain mutkille ja kyllä se siitä.
- Sitkeä sissi
Paras reitti mennä Afganistaniin tappamaan on ottaa lento Pakistaniin, Islamabadiin. Lähtö Helsingistä ja välilaskut Frankfurtissa ja Abu Dhabissa, hinta 529 ekkeä, pelkkä menolento. Pakistan on ehdottomasti paras reitti, sillä Pakistanin tiedustelupalvelu pelaa ihan omaa peliään, eikä välttämättä katso karsaasti maahan saapuvia mujaheddiineja. Pakistanissa myös pärjää kohtuullisesti englannilla.
Islamabadista otat bussin ja painelet sillä luoteeseen Afganistanin rajan tuntumaan Malakandin provinssiin. Jos pääset Sakhakotiin asti, niin hyvä. Voi olla, että Pakistanin armeija koittaa blokata pääsyä rajaseudulle, mutta väärennä itsellesi joku toimittajakortti ja ota kamera mukaan, toimittajana esiintyminen auttaa usein ja pelastaa pulasta. Rahakin auttaa monessa ongelmassa.
Malakandissa menet moskeijaan ja katselet vähän ympärillesi. Kun oikean asenteen ihmisiä löytyy, kerrot olevasi uskottomasta muslimiksi kääntynyt eurooppalainen ja olet tullut mujaheddiiniksi jihadiin. Vilauta mukanasi olevaa koraania, että uskovat ja aina kun jotain kysytään, vastaat "Ins Allah". Kun mukhtar kutsuu sinut kotiinsa koetellakseen uskoasi, muista kiittää teestä ja leivästä mukhtaria ("shukran") ja miksei kaikkiavaltiastakin ("al hamtulillah"). Jos olet vakuuttava, sinut lopulta otetaan koulutettavaksi Al Qaidan koulutusleirille vuoristoon. Jos et ole, sinut tapetaan. Jos olet käynyt Suomessa armeijan ja muistat siitä jotain, olet todennäköisesti parin viikon päästä itse kouluttaja.
Pienen koulutussession jälkeen sinulle varmasti järjestyy tehtäviä, joko Afganistanin puolella tai Pakistanissa. Ottakaa aina hyökätessänne huomioon ilmavaara. Ne säikyt runkkarit tilaavat aina paikalle A-10:jä tai Apacheja, joten valitkaa hyökkäyspaikaksi sellainen, missä on hyvä ilmasuoja tai riittävästi siviilejä ympärillä, etteivät kehtaa pommittaa. Muista huutaa: "Allah u akhbar" aina kun saat yhden jenkin tai ISAF-hemmon tapettua.
Ihmisiähän ne afgaanitkin vaan ovat, samoin talibanit, joten ei niitä kannata suotta säikkyä, mutta ole kohtelias ja rehellinen, ettei vieraanvaraisuus lopu. Siellä on muitakin pohjoismaalaisia ja varmasti erinäisiä käännynnäisiä valkoisiakin, joten et tunne oloasi aivan orvoksi. Pieni peruskurssi islamilaisesta kulttuurista on kuitenkin paikallaan ennen lähtöä.
Hauskaa matkaa!
- daw4add
Afgoissa toimii useampikin kansainvälinen (taitavat kuitenkin vaatia englanninkielentaitoa ja aikaisempaa sotilaskoulutusta?) turvallisuusalanyritys. Palkka ei ole lainkaan hullumpi (eräästä katsellusta dokkarista muistelisin summaa 250 dollaria / pvä) ja tarjoavat toki muonituksen, punkan, koulutusta ja varusteet. Varusteet tietysti eivät ihan mitään kansallisten sotavoimien tasoa ole ja ajoneuvot näyttivät siltä että niillä tulee aivan varmasti lähtö, jos joku kalauttaa, mutta muuten ihan todelliselta toiminnalta näytti.
Ja oikeastihan näille firmoille taidetaan antaa enemmänkin vartiointi- ja saattotehtäviä, mutta tuskin sen lähemmäs "sotimista" tulet pääsemään, jollet sitten varusta itse itseäsi ja tee mitä tykkäät.
Tongi ja koita onneas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku315079Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova701961HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1141841Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel291814Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v71767- 1111700
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p235994- 71921
Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.44907Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen54853