Tähän täytyy saada selko!

Kiinnostunut äiti

Onko niin,että "Jarru " on olemassa?

Eli kokonaisia miessukupolvia on myrkytetty?
Kyseessä on kaliumbromidi,eli "arominvahvenne", punaruskeaa jauhetta.

Mieleen nousee tämä "ikäluokkien olennainen pienentyminen"- lausuma ja yhteys varusmiespalveluksen välillä. Suurin osa miehistä käy sen. Vielä

2

762

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanaha puuronsyöjä

      jarru on intissä sitä puuroa (laimeaa ja mautonta vesipohjaista kaurapuuroa) jota joka ikinen aamu leireillä kylmässä, märässä ja armottomassa vintutuksessa työnnetään varusmiesten naaman eteen. Mausteena puuroon voi pistää armeijan tuttuja, herkullisia (kevyt-) voinappeja, tai sitten syödä ihan paljaaltaan. Ei siitä tosin herkkua saisi vaikka hunajalla maustaisi.

      että sitä on JARRU. ei siitä varmaan kukaan myrkytystä ole voinut saada, maitoa kun siihen mötkyyn ei uhrata.

    • Immanuekl

      Ihmiset loukkaavat toisiaan, tahallen tahattomasti. Mutta se ei tarkoita sitä, että Jumala olisi jotenkin ns. ahdasmielinen. Jumala rakastaa kaikkia ihmisiä vaikka se kuulostaakin kliseeltä, mutta ehkä juuri siksi se on niin helppo uskoa koska ihmiset ovat jo tuhansia vuosia huutaneet kaduilla ja toreilla JEESUS RAKASTAA SINUA! Ajatellen sitä siinä on silloin jotain. Minä en halua ketään painostaa luskomaan Jeesukseen vaan haluan sanoa, että anna Jeesukselle mahdollisuus muuttaa sinun elämäsi, Hän tekee sen varmasti. Haluan kertoa sinulle joka luet tätä oman elämäni muutoksen, jonka yksin Jeesus on saanut aikaan.
      Muistutan edelleen, että me kaikki olemme ihmisiä ja saatamme sanoa paljon asioita, joita emme tarkoita ja silloin satutamme läheisiämme, mutta Jeesuksen kun antaa ohjata niin Hän kyllä aina muistuttaa jos menemme väärään suuntaan.

      http://www.youtube.com/watch?v=QT2uPNn4D28

      Jos haluat kokeilla onko Jeesus ns. aito. Niin lue tämä rukous ja katso tapahtuuko mitään elämässäsi, mutta lue se sydämestäsi:

      "Herra Jeesus, olen syntinen ihminen ja tarvitsen sinulta apua. Uskon, että olet kärsinyt ristillä syntieni rangaistuksen ja otan vastaan lahjana anteeksiantamuksen.

      Ota elämäni johtoosi ja vaikuta minussa ja elämässäni niin kuin tahdot. Kiitos siitä, että annat minulle iankaikkisen elämän ja turvan ja avun jokapäiväiseen elämääni!"

      Jos haluat apua uskonelämääsi niin laita mailia:
      [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      72
      1106
    2. 64
      1062
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      61
      852
    4. 93
      827
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      43
      687
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      682
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      608
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      68
      582
    9. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      580
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      573
    Aihe