100 avant - mutta 2.3 - 2.6 V6 vai 2.8 V6

Jos farkkuAudissa on sekä automaatti & ilmastointi, niin onko tuo 2.3 liian pieni mylly liikuttamaan kiesiä mukavasti?
2.3 kone on kuulemani mukaan vahva ja vääntävä, mutta kun tuo automaatti ja ilmastointi vievät jonkin verran tehoja pois. Itse olen haikaillut 2.6 tai 2.8 koneen perään, mutta onko niissä jotain erityistä varottava?
2430
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Oli neljä Audia, nyt VW 2.8. Paras mylly tähän mennessä 2.2 eli uudemmassa 2.3, riittää tavalliseen ajoon. Jos haluat tehokkaan juopon, ota 2.8 ja nimenomaan 193hv versio. Vanha 174hv oli susi, nokkaremmit paukkui joten hätätilassa siitä leivottiin 2.6 muutamaksi vuodeksi. Seuraava auto on taas Audi, eläköön se pieni ero!

Äänestä

Jos haluat huolettomia kilometrejä niin tuo 2.3 5-kone on turvallinen valinta. Ei se mikään kauhee raketti ole mut pärjää. Ja helposti 500tkm avaamatta venttiilikoppaa.

V6 koneet antaa taas vähän enemmän voimaa, siinä tapauksessa ehdottomasti tuo 2.8 mut noitta riittää ongelmia. Öljyä menee ja vuotaa, kansien kanssa ongelmia jne. jne.

Jos itse olisin vastaavaa ostamassa niin 2.3 5-koneen ottaisin. Tai sitte S-mallin 2.3 turbolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä mylly? kirjoitti:

Jos farkkuAudissa on sekä automaatti & ilmastointi, niin onko tuo 2.3 liian pieni mylly liikuttamaan kiesiä mukavasti?
2.3 kone on kuulemani mukaan vahva ja vääntävä, mutta kun tuo automaatti ja ilmastointi vievät jonkin verran tehoja pois. Itse olen haikaillut 2.6 tai 2.8 koneen perään, mutta onko niissä jotain erityistä varottava?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu