Cipralex ja lihoaminen

Olen syönyt nyt 3vuotta erilaisia cipra-alkuisia lääkkeitä. Painoa on myös tullut lisää melkein 10kg. Kyse ei ole siitä, ettenkö liiku tai että söisin oloihini. Päinvastoin. Kärsin pahasta paniikkihäiriöstä ja liikunta ja oikea ruoka ovat avainsanoja joka päiväiseen hyvinvointiin.
Mite te muut olette kokoneet ko lääkkeen? En nyt tarkoita, että itse pilleri minua lihottaa vaan se, mitä se aiheuttaa, eli esim. aineenvaihdunnan hidastumista.
Onko teillä jotain niksejä tähän? Alkaa jotenkin tuntua, että haluan ajaa lääkkeen alas ja kokeilla elämää ilman, kun on lukenut niin paljon huonoa näistä lääkkeistä ja lumevaikutuksista :(
12468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

vaihda johonkin toiseen SSRI-lääkkeeseen? Cipra-alkuisia on citalpram ja tämä mainitsemasi essitalopram, kauppanim. Cipralex ja Essitalopram

Itselläni fluoxetin, Seronil, painoa tipahtanut vuoden aikana (oli mistä tippua) liki 25 kg

Äänestä
  • Johtuuko painon pudotus lisääntyneestä liikunnasta vai mistä.

    Äänestä

  • old_profile_28496 kirjoitti:

    Johtuuko painon pudotus lisääntyneestä liikunnasta vai mistä.

    sen sijaan fluoxetin on vähentänyt ruokahalua, käytetäänhän sitä mm. indikaatiolla BED hyvinkin tuloksellisellisesti.

    Ja ed. viestissäni on virhe, pitää olla tietysti citalopram.

    Äänestä

vajaa 10 vuotta ja yli 10kg. Nestettä kertyy ja muuta EN suosittele kellekkään. Ja nythän uutisissa ollut että aiheuttaa myös diabetesta nämä masis ja vastaavat lääkkeet.

Äänestä

kyllä vaikuttaa aineenvaihduntaan ja pahasti. SItten on vaikea saada taas hommaa toimiin normaalisti vaikka lopettaa lääkkeen. Aineenvaihdunta on pitkän aikaa sekasin siltikin.

Äänestä

Olen syönyt vuoden verran cipralex 5mg paniikkihäiriöön ja annostus ollut sama kokoajan. Oon ajatellut että mä kärsin nämä kertyneet kilot 8kg vuodessa, kun kärsin siitä helvetistä mitä oli ennen lääkkeen aloitusta. pelottaa että kohta joudutaan annostusta nostamaan ku meinaa tulla paniikkikohtauksia yms. pakko vaan liikkua paljon ja yrittää olla syömättä paljoa. pelkään niitä oireita mitä tulee ku annostusta nostetaan... (paniikkihäiriöiset reagoi herkemmin tohon kyseiseen lääkkeeseen siks pitää alottaa pienellä annostuksella ks lääke eli 5mg) on tuntunut ettei paino oikeen putoa vaikka harrastan paljon liikuntaa joka päivä mutta on se pudonnut,.. sit olen myös miettinyt että voiko se olla korvien välissä ku sairastuin tähä että aloin syömään huomaamatta suruuni enemmän kuin normaalisti. ainakin psykiatrian sairaanhoitaja kenen kanssa käyn lääkityksen lisäksi keskusteluja niin oli sitä että se olis vähä korvien välissä myös noi syömisjutut.. en tiiä. oon nyt kuntokuurilla ruokavalion jatkuvalla tarkailulla terveellisemmäks, pudottanut niistä lääkityksen aikana kertyneistä kiloista n 4kg.. painon pudotus vauhti on hitaampi mitä se vois olla. en tiiä onko nestettä kehossa vai mitä tää on mut syömistä en pysty enää pudottamaan yhtään. taitaa tulla kohta joku syömishäiriö tähän kaupan päälle,(entisenä anoreksiaa/bulimiaa sairastaneena tunnistan oireet jo etukäteen) kokoajan vahtaan painoani ja käyn taukoamatta vaa'alla kotona että onko paino pudonnut.
sit toinen juttu musta tuntuu että mul on kokoajan semmonen olo ku eläis jossain sumun keskellä 24/7 Verenpaineita tää lääke on laskenut. mul on usein huimausta,, raskasta tämä elämä nuorella työssäkäyvällä ihmisellä. toivon että joskus loppuu, en enää jaksa kohta...... kiitos cipralexin ei nukuta tänäkään yönä.

Äänestä

Itsellä, paino putos jotain noin 10kg parissa kuukaudessa, mutta oli vaan, semmonen olo, ettei voinu syödä oikeestaan mitään, kun keskityin töihin ja dokaamiseen kaíket päivät... ois kai voinu sen yltiöpäisen juomisen jättää juomatta, mutta, mutta.... Ja hassummaksi meni kun ssri vaihettiin ssni...

Äänestä

Olen nyt viitisen vuotta syönyt Cipralexia, kesällä 5 mg ja talvella 10 mg päivässä. Paino on noussut tänä aikana 10 kiloa ja lisäksi nilkat ovat alkaneet turvota. Mietinkin että onko Cipralex syy myös tuohion jalkojen turpoamiseen.

Äänestä
  • vaihdettiin mulle juuri samasta syystä. lihoin minäkin 10 kg, inhottava olo. Laihtuminen on ollut vaikeaa, mutta johtunee enemmän itsekurin puutteesta kun lääkkeestä.

    Äänestä

  • Pahoja Paniikkeja kirjoitti:

    vaihdettiin mulle juuri samasta syystä. lihoin minäkin 10 kg, inhottava olo. Laihtuminen on ollut vaikeaa, mutta johtunee enemmän itsekurin puutteesta kun lääkkeestä.

    Painoa tullut 8kg vuodessa,Cipralex 10mg/vrk.Ravintotottumukset ei oe muuttuneet jne.Ystävälläni sama juttu. Uskon,että lääkkeen takia näin nyt on...Miten tuo lääkityksen vaihtaminen tapahtuu? Seronil ilmeisesti hyvä lääke...ajetaanko cipra ensin alas ja sitten hidas nosto uudella lääkkeellä?

    Äänestä

  • Pilviäinen kirjoitti:

    Painoa tullut 8kg vuodessa,Cipralex 10mg/vrk.Ravintotottumukset ei oe muuttuneet jne.Ystävälläni sama juttu. Uskon,että lääkkeen takia näin nyt on...Miten tuo lääkityksen vaihtaminen tapahtuu? Seronil ilmeisesti hyvä lääke...ajetaanko cipra ensin alas ja sitten hidas nosto uudella lääkkeellä?

    Tästä monet jauhaa. Sitten on niitä jokka on sitä mieltä et mitäs mässäilet. No itellä kyl paino tippuu ihan itekseen kun ei käytä kyseistä lääkettä ja AIVAN samalla ruualla mennään. ELi siit voi päätellä että kyllä se lääke kerää nestettä ja hiastaa aineenvaihduntaa.

    Äänestä

  • koponen35 kirjoitti:

    Tästä monet jauhaa. Sitten on niitä jokka on sitä mieltä et mitäs mässäilet. No itellä kyl paino tippuu ihan itekseen kun ei käytä kyseistä lääkettä ja AIVAN samalla ruualla mennään. ELi siit voi päätellä että kyllä se lääke kerää nestettä ja hiastaa aineenvaihduntaa.

    "Kiva" kuulla että jollain muullakin näitä ongelmia.. mulla on ollut lääkkeistä monen monet käytössä ja niitä on vaihdeltu ja silti tämä painoasia on koko ajan ollut ongelma. Varmasti jokaisen keho reagoi omalla tavallaan ja minä nyt satun olemaan juuri se, jonka aineenvaihdunta on kuin etanalla ja siksi lihon vaikka järjellä ajateltuna siihen ei ole mitään syytä.
    Olen tosiaan miettinyt että lopetan lääkkeet. Nyt annos on 10mg mutta pahimmillaan se on ollut 80mg. Ja oireet ovat AINA samat ja kohtauksia lähes yhtä paljon, joten aika - nolla meininki?
    Syön myös alproxia kohtauksiin, niitäkin jo monta vuotta ja nekin sitten hidastavat sitä aineenvaihduntaan (kaikkia ruumiintoimintoja)

    Huoh on se kumma. Eikä kyse ole siitä että "olen mielummin laiha ja paniikkihäiriöinen kuin läski ja terve mieleltäni!" vaan siitä ettei ko. lääkkeet ole vaivaani saaneet kuriin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


shylttytossu kirjoitti:

Olen syönyt nyt 3vuotta erilaisia cipra-alkuisia lääkkeitä. Painoa on myös tullut lisää melkein 10kg. Kyse ei ole siitä, ettenkö liiku tai että söisin oloihini. Päinvastoin. Kärsin pahasta paniikkihäiriöstä ja liikunta ja oikea ruoka ovat avainsanoja joka päiväiseen hyvinvointiin.
Mite te muut olette kokoneet ko lääkkeen? En nyt tarkoita, että itse pilleri minua lihottaa vaan se, mitä se aiheuttaa, eli esim. aineenvaihdunnan hidastumista.
Onko teillä jotain niksejä tähän? Alkaa jotenkin tuntua, että haluan ajaa lääkkeen alas ja kokeilla elämää ilman, kun on lukenut niin paljon huonoa näistä lääkkeistä ja lumevaikutuksista :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu