Läimäys lapselle !

rapidos

Tuli mieleen tuosta koivunvitsa keskustelusta: Miten on, kun lapsen fyysinen kurittaminen on nykyänsä rikos niin miten käy kun oma vanhempi antaa selkäsaunan josta jääkin selvät jäljet ? Joku taho nostaa asiasta äläkän ja vanhempi joutuukin käräjille. Saa tuomion, yleensä sakot ja joutuu maksamaan pienet korvaukset omalle lapselleen jne. Mutta, mitäs sitten tapahtuu ?

EIhän väkivaltainen ihminen voi olla kasvattaja ? Otetaanko lapsi huostaan ?

Tuollaisella "tuomiolla" voidaan vanhempaa paimentaa lapsen aikuisikään asti.

Ja entäs jos tämä kurittaja onkin se etävanhempi. Näkeekö hän enää koskaan lasta ?

3

1053

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .............

      Järki hoi.. Tuossa tilanteessa sossut alkaa seurata tilannetta ja jos syytä on ottaa huostaan, niin tehdään. Ei kuitenkaan automaattisesti, vaan ensin tarjotaan apua..

      • ''''''''''''''''

        eiköhän tossa ole tarpeeksi syytä ottaa muksu huostaan.


      • hfdihvgd
        '''''''''''''''' kirjoitti:

        eiköhän tossa ole tarpeeksi syytä ottaa muksu huostaan.

        ruumiillinen kuritus tuli rikokseksi vuonna 1984, olen 1987 syntyny ja joskus kolmeveenä kerran saanu vitsasta. Meitä on pentuna tukistettu, mun monia ystäviä ja vanhempiamme on tukistettu. Onko heistä tullu jotenki omituisia, PÄINVASTOIN, nykyajan penikat on kamalia koulusurmaajakriminaaleja jotka voi oikeesti tosi huonosti.Kun vanhemmat eivät pärjää heidän kanssa. Ennen vanhaan on ollu kunnon kuri, mutta ompahan tullu ENEMMÄN kunnioittavia ja vanhanmallin elämäntyylisiä ihmisiä. Nyky elämäntyyli on eroja, pettämistä, toiselle paskaa tekemistä, murhaamista, kriminaaleja,masentuneita, köyhyyttä ja kaikkee pahaa. Kummasti ne kunnon kurissa eläneet lapset on jotenki tasapainoisia ja vanhan mallin tavalla eläjiä. tarkoitan sitä, että kun lapsia tehdään, yhdessä pysytään ilman mitään toisen satuttamista ja pettämistä. Tää on nykypäivää, naiset antaa itteensä kaikelle, eikä välitä omasta pyhyydestään ollenkaan. Kunnollisia naisia ei enää olekkaan ku nykymaailman nuoret on jo 10 vuotiaasta ylöspäin.
        Väkivalta ei ole keino, mutta ei ole myös vapaakasvatuskaan.Kun ei ole lapsena rajoja tai kunnon kuria, niin ovat riesa yhteiskunnalle, eikä ole tasapainoisia ihmisiä. Kummasti ne mielenterveysongelmatki lisääntyny viime vuosikymmenillä.
        Se, että mua on pienenä tukistettu, ni en ikinä ois voinu kuvitella että oisin jonnekki huostaa menny sen takia. Mun vanhemmat on ollu niin rakastavia ja huolehtivia, mutta heillä on myös ollu rajoja. Kaikki nämä rajat ja kuri, mitä meillä on ollu, on ollu rakkautta.he on halunnu kasvattaa meidät hyviksi kansalaisiksi. PAAPOMINEN ei ole lapsen kasvatuskeino. Kaikkia tuhanen pentuja et puheella saa kuriin. Näin se vaan on.

        Sit nykyajan vanhemmat on NIIN TYHMIÄ, että ne antaa uhmaiässä KAIKEN periksi.kunhan pääsevät siitä rääkymisestä ja uhmailusta eroon. mutta kappas vaan tätä uhmailua jatkuu sitten teini-iästä aikuisuuteen.ja ollaan niin pinnallista ja omahyvästä ja pitää kaikki saada mitä victoria secretin mallimaailmasta tarjotaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      23
      3000
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1477
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      75
      1052
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      140
      998
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      911
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      872
    7. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      848
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      842
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      826
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      135
      746
    Aihe