Lieneekö syytä huoleen?
sanon nyt heti aluksi, että aijon kyllä soittaa äitiys neuvolaan tarkempia ohjeita, mutta tänään se ei ole enää auki, jotenka:
kp 30 raskausviikkoja oli rv 3 6 tuli erittäin haalean haalea viiva,
halusin seurata että kiinnittyykö kunnolla kun viikkoja oli noinki vähä ja viiva niin heikko... joten tein testejä lisää
kp 31 viikkoja tasan 4
sain clearbluen testiin tuloksen raskaana 1-2vk (eli hedelmöittymisestä tuon verran)
kp 35 rv 4 4 (virtsa ollut rakossa noin 3 tuntia)
sain jo vahvemman plussan olo helpottui vähän vielä jännitti että mitenkä tässä oikeasti käy... joten tein tänään vielä uuden testin
kp36 rv 4 5 (virtsa ollut rakossa nippanappa 2,5 tuntia)
sain haaleamman viivan kuin eilen, huolestuin... nytkö menee kesken? :O
asiaahan vaivaa lisää myös se, että sain lääkekuurin joka saattaa aiheuttaa vatsakipuja tai siis ripulia (anteeksi karkea sana :D), ja ilmavaivoja ainakin tuli tästä lääkityksestä, eilen illalla sain ihmeellisen vatsakrampin joka oli todella kivulias... tämän jälkeen "rupsuttelin" koko illan ja se meni ohi... eli oletin että se johtui ilmavaivoista... mutta mutta
nyt kun tänään tuo viiva oli haaleampi... minua askarruttaa että jos onkin menossa kesken?
mielipiteitä kiitos, ja kertokaa te jotka olette useimmin testailleet raskauden aikana, voiko testiviivan vahvuus vaihdella, vaikka raskaus jatkuisikin normaalisti... onko syytä huoleen?
tosiaan tämä on pieni paikkakunta, ja nämä aukiolo ajat ovat täällä niin lyhkäsiä, jolloin voi soittaa, joten siksi kysyn nyt täällä!
toivottavasti vastaukset ovat asiallisia....
apua apua apua :'(
8
4070
Vastaukset 8
- huolehtiva alkuper.
todellakaan?
siis teen kyllä vielä yhden(viimeisen) testin huomisaamulla ennenkuin soitan neuvolaan, mutta tahtoisin vain tietää onko muilla kokemuksia, ja miten se päätyi?- Lennan
Tässä minun kokemukseni, joka ei paljon lohduta. Minä sain viime viikolla kp 27 rv3 6 digitestiin plussan "1-2viikkoa". Sitä ennen muilla testeillä oli tullut haamuja. Plussauspäivän iltana alkoi pienen pieni vuoto. Siitä lähtien viivat haalenivat ja eilen rv 4 6 tulos oli digillä nega.
- ap
Lennan kirjoitti:
Tässä minun kokemukseni, joka ei paljon lohduta. Minä sain viime viikolla kp 27 rv3 6 digitestiin plussan "1-2viikkoa". Sitä ennen muilla testeillä oli tullut haamuja. Plussauspäivän iltana alkoi pienen pieni vuoto. Siitä lähtien viivat haalenivat ja eilen rv 4 6 tulos oli digillä nega.
kyllä tuntuu vähän huolestuttavan, mutta yritän nyt vain tutkiskella olotilojani... jotain siellä tuntuu tapahtuvan/olevan koska painon tunne vatsalla tuntuu nyt, ja olen saanut yhä ravata vessassa tai tämä vessassa ravaaminen on itseasiassa eilen/tänään alkanu!
huh... toivotaan parasta, pelätään pahinta... - ap
Lennan kirjoitti:
Tässä minun kokemukseni, joka ei paljon lohduta. Minä sain viime viikolla kp 27 rv3 6 digitestiin plussan "1-2viikkoa". Sitä ennen muilla testeillä oli tullut haamuja. Plussauspäivän iltana alkoi pienen pieni vuoto. Siitä lähtien viivat haalenivat ja eilen rv 4 6 tulos oli digillä nega.
mulla ei noita vuotoja oo ollu...
lämmötki on edelleen koholla, voi toivon niin, että tämä on vain hölmöä raskaana olevan huolehtimista "turhasta"...
- tjdjtmd
stressaamista. Testasin joskus 3vk haalean ja parin pv päästä halusin varmentaa, vahvempi viiva. Ei kukaan osaa sanoa sulle miten on paitsi aika. Odota ja testaa.
- ap
anteeksi hölmöyteni, asiat on kunnossa, ja tämän AAMUN testi näytti jo aikalailla superplussaa :D
ja en oo ikinä ennen ollut oksentamisesta onnellinen... eka kerta tälle raskaudelle :)
tunnen vähä itteni tyhmäksi nyt, mutta ymmärtänette, olen aijemmin sanut ennen nuorimmaista lastani yhden keskenmenon, ja nyt sitä säikkyy pienintäki eroavaisuutta muihin raskauksiin. :)
Zemppiä teille kaikille ja kiitos vastanneille :)- +++++++++++++++
Ei noihin testeihin kannata tuijotella enää plussan jälkeen. mulla näytti ekas raskaudes välillä plussan jälkeen myös negaa ja viime raskaudessa vahvaa plussaa vielä senkin jälkeen kun oli mennyt kesken. Plussa on plussa ja keskenmeno on keskenmeno.
- .................
Miiksi ihmeessä teet noin monta testiä noin lyhyin välein? Ei tuo kuin stressiä, sama jos kuuntelee sydänääniä raskaana ollessaan tyyliin joka toinen tuntia ja huolestuu joka heitosta.. Ei siis pahalla :) Tuo raskaustestin viivan vahvuus kertoo istukkahormonin määrän.. Esimerkiksi jossain siellä rv 30 ei enää tuota hormonia ole lainkaan ja raskaustesti nega, jos sen tekee.. Samoin testit valehtelee joskus, syytä en osaa sanoa.. Esim.itselläni kolme negaa ja sitten lääkärissä plussa - viikolla 14.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va802057Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661259Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu271115- 1411038
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa134880- 97814
- 45727
- 62716
- 61676
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63672