Valmet 502 alkoi koliseen...

Elikkä aamusella laitoin vallun käyntiin eikä mitään ongelmaa, mutta kun pääsin mettätietä jonku matkaa niin alko koliseen ja nestettä lensi jonkuverran korkista ulos... Nesteet kestää pakkasta -36... Ajoin kolinasta huolimatta takas kotia. Onko jotain tyyppiongelmaa näissä 502:ssa??
81578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Oliskohan kannentiiviste mennyt ,työntää nesteitä männänpäälle,voi olla tietysti laakeri vikakin mutta uskoisin että kannentiiviste tiensä päässä.

Äänestä

Olen nähnyt yhden 502 jossa oli jakopään rattaasta lähtenyt hampaat, syynä karkaisuvirhe, ei ole kuulemma varaosamyyjän mukaan ensimmäinen tapaus.
Toisaalta jakopään vika ei nosta lämpöjä, joten vika voi olla kannesakin, sinuna tarkastaisin koneremontin yhteydessä myös jakopään rattaat.

Äänestä
  • Muutamasta irronnu välihammaspyörän pultti. Karkaisuvirheitä noissa ei ole ollut.

    Äänestä

Ainakin omassa 602 vm 80 niin 5-7000h kohalla nesteet meni öljyjen kans sekasin.
Tyypi vikana on ollut kytkin-akselin karkaisu virhe (meni vuos sitte poikki)

Äänestä
  • 7000 Tuntia ajettu, 30 vuotta vanha traktori särkyy ja kyseessä tyyppivika? Ei kai nyt sentään.

    Äänestä

  • -02? kirjoitti:

    7000 Tuntia ajettu, 30 vuotta vanha traktori särkyy ja kyseessä tyyppivika? Ei kai nyt sentään.

    Valmet jos minulle puhut niin kyllä minä sen korjannu olen aikoja sitten mutta sanoinpahan vain että meni siin 6-7000H välissä nesteet ja öljyt sekasin. Eihän siinä olekkuin kansi auki ja kahtoa. vaihtaa samalla kampiakselin laakerit, männät ja tiivisteet

    Äänestä

No,minun 502 valmetissa ilmeni semmonen vika, kun alkoi nesteet välillä kylmetä, ja välillä vähän lämpimämpää, 2-ja 3 pytyn kohalta kansitiivisteeseen ilmennyt rantu, eikä tiivisteen vaihtamisella se ole kummentunut, vaan valmet korjaaja sanoi, että kansi auki, ja tarkistamme samalla putkien korkeuden, sen pitää olla tietyssä mittasuhteessa jokaisen putken, eikä jonku esim, korkeammalla, jne. No, katsomme kevään aikana millainen korjaus on edessä, mainitsen vielä että Valmettiimme on edellinen omistaja tehnyt koneremontin, ja olisiko jäänyt nuitten sylinterien putkien korkeuden tarkistus tekemäti. Eiköhän se siitä......Terveisin 502 1973

Äänestä
  • Valmet ukkeli tässä vielä. Unohtu sanoa, että Valmetisani on myös sellainen ilmiö, että se työntää nestettä ulos,korkista. Kun sen sammuttaa töitten jälkeen, on kohta on maassa nestettä, siis vuotanut korkista ulos. Että, siis lämpenee, ja kylmenee, ja työntää nestettä ulos. Eiköhän se putkien tasaamisella ja kannentiivisteen vaihtamisella onnistu, ja tarkistamme samalla ne o, renkaat putkista. Kyllä se siitä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vallu502 kirjoitti:

Elikkä aamusella laitoin vallun käyntiin eikä mitään ongelmaa, mutta kun pääsin mettätietä jonku matkaa niin alko koliseen ja nestettä lensi jonkuverran korkista ulos... Nesteet kestää pakkasta -36... Ajoin kolinasta huolimatta takas kotia. Onko jotain tyyppiongelmaa näissä 502:ssa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu