Laumisten lisäksi muita vahtiviettisiä sekä entisinä taistelukoirina käytettyjä rotuja (poikkeuksena alaskanmalamuutti) nyt kyseessä:
1. vastakkaiset: -briard vs sao miguelinfila
2. vastakkaiset: -puolanvinttikoira vs vanhaenglanninlammaskoira
3. vastakkaiset: -beauceron vs kiharakarvainennoutaja
4. vastakkaiset: -buhund vs pinseri
5. vastakkain: -hovawart vs rhodesiankoira
6. vastakkain: -appenzellinpaimenkoira vs karjalankarhukoira
7. vastakkain: -akita vs suursnautseri
8. vastakkain: -alaskanmalamuutti vs bullterrieri
9. vastakkain: -lapinporokoira vs katalonianpaimenkoira
10. vastakkain: -dogo argentino vs sarplaninac
11. vastakkain: -bordeauxindoggi vs maremma
12. vastakkain: -bouvier vs bokseri
13. vastakkain: -etelävenäjänpaimenkoira vs kaukkari
14. vastakkain: -komondor vs napolinmastiffi
15. vastakkain: -keskiaasianpaimenkoira vs bullmastiffi
16. vastakkain: -airedalenterrieri vs jämtlanninpystykorva
17. vastakkain: -amstaffi vs belgianpaimenkoira
18. vastakkain: -mustaterrieri vs rottweiler
19. vastakkain: -cane corso vs kuvasz
20. vastakkain: -snautseri vs vehnäterrieri
21. vastakkain: -mastiffi vs tosa
22. vastakkain: -mudi vs suomenpystykorva
23. vastakkain: -affenpinseri vs lancashire heeler
24. vastakkain: -espanjanmastiffi vs tanskandoggi
25. vastakkain: -hollanninpaimenkoira vs -saksanseisoja
Merkit ja -merkit ovat sitä varten, että voitte kertoa vastauksen vain niillä, ettei tarvitse kirjoittaa rodun koko nimeä.
Minä haluaisin tietää, mitkä noista roduista voittaisivat vastustajansa :-)
Kumpi voittaa toisen kaksintaistelussa
16
1272
Vastaukset
- "ALOITTAJA"
Saksanseisojan kohdalla täytyy lukea , mutta kirjoitin vahingossa -.
- veikkaus voittaa ain
En ymmärrä moisen listan tarkoitusperää, mutta laitetaan nyt sitten hieman vakioveikkausta kehiin;
1
2 ?
3 -
4 ?
5
6
7 -
8
9
10 -
11 -
12 -
13
14 -
15 -
16 -
17 -
18 -
19 -
20 -
21
22
23 ?
24 -
25 - - just just niin
1.
2. -
3. -
4. -
5.
6. -
7. -
8. -
9. -
10.
11.
12. -
13.
14. -
15. -
16.
17. -
18.
19.
20. -
21.
22. -
23.
24. -
25.- höhhöhhöö
väittäisin että komondor voittaa napolinmastiffin sen nopeuden ja peräänantamattomuuden takia. Napoli on silti hyvä vahtikoira.
- vastaisitteko :-)
höhhöhhöö kirjoitti:
väittäisin että komondor voittaa napolinmastiffin sen nopeuden ja peräänantamattomuuden takia. Napoli on silti hyvä vahtikoira.
Se selviäisi ilmeisesti siis vain kokeilemalla.
- oukjshsr
vastaisitteko :-) kirjoitti:
Se selviäisi ilmeisesti siis vain kokeilemalla.
1.
2. -
3. -
4. -
5.
6.
7. -
8. -
9. -
10.
11.
12.
13.
14. 15. -
16.
17. -
18.
19. -20. -
21.
22. -
23.
24. -
25. - lammasvitunsusi
oukjshsr kirjoitti:
1.
2. -
3. -
4. -
5.
6.
7. -
8. -
9. -
10.
11.
12.
13.
14. 15. -
16.
17. -
18.
19. -20. -
21.
22. -
23.
24. -
25.ei vittu ei tässä ole mitään järkeä kukaan ei voi tietää vastauksia noihin.kumpi tahansa noista roduista keskenään voi voittaa tai hävitä.se riippuu vain yksilöistä ja tilanteesta jne
- dog hater
...On hieno harrastus!! Nyt vaan kaikki laumisten harrastajat järkkäämään tappeluita, sopii niin hyvin teidän ja teidän koiranne luonnolle!! Ihannoitte väkivaltaa, niinkuin teidän koirannekin.
- kaikkee se netti....
no on siinä ollut järkee tehä tommonen lista ja vielä järkevämpää vastata.....hoh hoijaa..
- meidänisävetiturpaan
Onkohan hölmöin aloitus mitä suomi24 sivustolla on koskaan nähty? Minun isä on kovempi jätkä kuin sinun isä- keskustelut kuuluvat joidenkin nuoruuteen, mutta voisiko niitä puida mieluummin jossakin välituntikeskusteluissa? Laumanvartijakoirailua ei pidetä muutenkaan terveiden harrastuksena, eikä aloituksen kaltaiset ulostulot ainakaan paranna asiaa.
- E.S
siinä vaiheessa kun pitää ajatella miten käy jos koirat tappelevat on jotain päässä vialla ja pahasti!Koiria ei pitäisi missään tilanteessa päästä tappelemaan,omistajat yleensä tappelevat eivät koirat.itselläni oli keskari enkä päästänyt koskaan tappelemaan koirapuistossa.Terv:E.T
- dog owner hater
kertoo paljon koiraharrastajista, miten tällainen väkivaltaisuus on teissä ja koirissanne. Ulkoistetuissa ajatuksissanne ette mukamas pidä koiratappeluista, mutta todellisuudessa HAAVEILETTE niistä. Päänne sisällä fantasioitte siitä kuka olisi vahvin ja kuka jäisi verisenä maahan makaamaan.... Kuvittelette näitä kuvia mielessänne!
- fghfghfg
ihmisten tyhmyydellä ei todistettavasti ole rajoja. tää saattaa olla surkeinta, mitä mä oon koskaan lukenut.
- onko naurettavempaa
te olette ihmiset aivan sairaita. menkää hoitoon.
- anteeksii
Itse en koiratappeluita mitenkään kannata enkä todellakaan päästäisi koiria missään vaiheessa tappelemaan.
Mutta kovasti silti kiinnistaa... Kumpi vie, saksanpaimen koira vai rotikka? Mille "isommille" koirille saksanpaimenkoira pärjää? Mites rotikka? - mika37
no nuo rotikat aika nössöjä tappelemaan. oltiin helsingin koirapuistos, itsellä setteri ja kaverilla uros rotikka 55kg. kaverin koiralla tuli tappelu 60kg cane corson kanssa ja voin sanoa et ei ollut kyllä mitään jakoa rotweilerilla vaikka melki saman kokoisia. onnex saatiin kaverin kanssa pelastettua remu alakynnestä olis se varmaan kuollut. remu vielä itse aloitti rähinän, cane corso oli muuten puiston rauhallisin koira kunnes hermostu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3365351Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222707Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841885Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141581
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181543seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241464Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413