Mistä läytäisin ohutta villalankaa? Tarkoitukseni on neuloa ns Haapsalun pitsihuiveja, mutta en ole löytänyt netissä myynnissä olevista lankakaupoista tarpeeksi ohutta villalankaa. USA:sta löytyy kyllä. En haluaisi sieltä saakka tilata, mutta jos ei kotimaasta löydy niin sitten tilaan. Viroonkaan ei nyt ole matkaa suunnitteilla, siellä ehkä olisi.
Ohuet villalangat?
Antiopa
123180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Joensuun Käsityövakasta. Sinne ainakin piti olla tulossa sopivan ohutta huivilankaa.
Moi, Oletko käynyt katsomassa käsityökeskuksissa
niissä ainakin on kansallispukukankaisiin tarkoitettua
ohutta villalankaa. Luulisin jotta Kauhajoella Tapion Tuvassa
vois myös olla niin ohutta lankaa.
langan pitäisi olla? Paljonko esim. metrejä 100 g kerässä?
Wetterhoffin Veera on kiva, ohu villalanka 100g/900m
http://shop.wetterhoff.fi/index.php?id=460&tuote_id=33&jarjestys=1&kohta=
Vielä ohuempi on heidän Tanhu- lankansa, mutta se on yksisäikeinen ja aikakin itse olen kokenut yksisäikeiset joskus hieman vaikeiksi kudottaviksi ja työkin tahtoo helpommin vetää vinoon kuin kerratuilla langoilla.
Yksisäikeisen' löytyisi myös ihanaa kotimaista, kaunista kainuunharmaasta tehtyä, lankaa, Utunan Uhtua 100g/700m
http://nitkutettua.blogspot.com/2009/04/haapsalu-sall.html
http://liinarees.blogspot.com/2010/08/haapsalu-salli-ulesloomisest.html
Kiitos kaikille hyvistä pitsihuivilanka vihjeistä. Löysin hyvät asiaa koskevat sivut :www.ullaneule.net
Tiedättekö ko. lankojen ostopaikkoja pääkäupunkiseudulla (asun Vantaalla) Tapion Lankakaupassa olisi Ornagi Filati Merino Oro -lakaa ja Grignasco Merinosilkki-lankaa:. Postimaksut vaan ovat niin kalliit.
Menita -lankaliikeessä on monipuolinen valikoima. Oulunkylässä Lankamaailmsta ostin jotain mohairlankaa, muita ohuita lankoja kyselin myyjältä. Valikoima oli hyvin vähäinen
TT-shop Porvoon vanhassa kaupungissa on hyvä lankauppa. Siellä on myös erilaisia ohuita lankoja. mm. silkki/merinovilla. Muutenkin Porvoon vanhakaupunki on kiva retkeilykohde. Siellä saa päivänsä kulumaan hyvin pienissä putiikeissa.
http://www.tekstiiliteollisuus.fi/fi/374
Menitasta saat ainakin tuota Grignascon merinosilkkiä, Tekstiiliteollisuuden langat (Teetee) on myös olleet heillä hyvin saatavilla, joskus on saanut wetterhoffinkin lankoja. Joskus itse tilasin wetterhoffilta lankoja, ei muistaakseni ainakaan silloin postikulut olleet kovin kauheat, tosin tilasin aika paljon lankaa (kudon myös kankaita).
Stockmannilla (keskustassa) on ollut joskus ohuitakin lankoja - heidän valikoimansa on tosin hyyyvin suppea ja vaihtelee paljon, mutta kannattaa käydä vilkaisemassa.
luettelo langoista
http://liinarees.blogspot.com/2010/02/jaapan-ja-eesti-kasikaes.html
Materjal: Ogre peenvillane 28/2, Midara Microt, Baruffa Cashwooli, Linate Smyrna Platinumi, tavalist Eesti maavillast, Titan Wooli Merinos Extrat
Tulin tuolle sivulle kun Kristiine Keskukseen on avattu Meribeli käsitöösalong http://www.kristiinekeskus.ee/?extra=rn&id=4c9745e4
http://www.1182.ee/baas/otsing.cgi?msona=k%E4sit%F6%F6%20tallinn
http://www.katajala.net/marjut/neuleet/hyotya/lankakauppoja.shtml
http://www.lankamaailmanordia.fi/
http://ittetehty.vuodatus.net/page/lankakaupat
Kun olen noita kankaita kutonut, niin muistelin että niihin löytyy tosi ohuitakin lankoja ja ainakin nyt kun etsiskelin, niin Vuorelmalla on 100g/1600m, (32/2 tex) villalankaa, siis ihan henkäyksenohutta. Värikartta on laaja.
http://kauppa.vuorelma.net/PublishedService?file=&pageID=3&action=view&groupID=520&OpenGroups=520
Mikkelin käsityökeskuksesta joskus menneisyydessä tilasin yhteen villakankaaseen langat. En muista tarkkaa paksuutta, mutta oli hermo-menee -ohutta :). Joku jo käsityökeskuksia taisi mainostaakin, mutta monilla on todella huonosti webissä löydettävissä valikoimaa ja Mikkelinkin yhteystietoja saa oikein tonkia, myyntituotteita ei löydä sitten millään. Pitäisi käydä paikan päällä kuikuilemassa. Hirveä sääli, koska moni asia jää tilaamatta kun ei tiedä, että sitä myynnissä onkaan. :(
Kyllä Suomesta löytyy villalankaa, kaikkia paksuuksia. :)
puhuin höpöjä.... siis Vuorelman kampavillalanka on 28/2 tex ja 36/2 Nm.... anteeksi. Mutta siis hyvin ohutta ja tuo 100g/1600m meni sentään ihan oikein.