Kotiverkon modeemi on TW-EA510 ja huomasin ettei se kysy salasanaa kun yhdistin kommunikaattorila WLAN:in. Mistä löytyisi 'ruksin' paikka jolla salasanan kyselyn saisi päälle joka kerta kun verkoon kirjautuu?
salasanan kysyminen
hamppis
10514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Millainen salasanan kysely siinä tarkalleen oli? Oliko esim. WEP-salauksen avainkoodi?
Olisikohan se sitten sen yhden kerran jälkeen tallentunut asetuksiin? Niinhän se on
mukavampi, ettei tarvitse enää uudestaan syöttää.
Sitä tarkoitin, sitä avainkoodia. Se ajatus tuli mieleeni myös että jos sillä koodilla kerran kirjautuu niin silloin kone muistaa sen koodin. Pitää vissiin hommata joku vieras kone ja testata tuo. Kiitokset.
Vaihda salaus Wpa2 ja samalla voit myös vaihtaa salasanan.
Puhelimet yleensä eivät muista noita salasanoja, vaan ne pitää tallentaa omina profiileina sinne. Mene osoitteeseen 192.168.1.254 (Muistaakseni telehellin osote?) ja katso wlan valikosta löytyykö sieltä mitään salausta. Jos ei niin laita wpa2 salaus.
Kyllä ne [verkko ja verkkoavain] puhelimeen tallentuvat jos on aikaisemmin verkkoa käyttänyt.
Itselläni kait on sitten aina ollut hieman vanhemmat puhelimet käytössä, jossa näin ei ole. Esimerkiksi Nokia 9300i (Ensimmäisiä wlan puhelimia?) ja jokin toinen, jonka mallia en nyt muista. Niissä piti luoda yhteysprofiilit erikseen, eikä salasana tallentunut yhdistämisen jälkeen
Minun edelliseen E71 puhelimeen tuli paljon ohjelmistopäivityksiä. Ne paransivat juuri wlania kännykässä.
Minkä tähden se tahtoo hanakloittaa omaa elämää? Kyllä se on parempi niin, että vehkeet yhdistää sen kummemmitta atk-pulinoitta omiin tai muuten luotettaviin verkkoihin heti, kun ne on kantomatkan tai piuhan päässä! Tätä kutsutaan automaattiseksi tietojenkäsittelyksi, jota varten ne koneet onkin tehty ja vehkeet. Langattomasti joku hakkeri voi pystyttää saman nimisen verkon siihen, mutta silloinpas ei automaattisesti yhdistä: hakkerin verkko kysyy salasanaa!
EIköhän kyse ollut siitä, että hän halusi tietää onko yhteydessä salaus käytössä, eikä poistaa automaattista yhdistämistä
Helpoiten saa tietää, kun poistaa yhteyksistään sen langattoman verkon, jonka salasanan käytössäolosta ei tiedä ja yhdistää uudestaan siihen langattomaan verkkoon. Toiseksi helpoiten, mutta nopeimmin saa selville klikkaamalla itsensä sen langattoman verkon hallintasivulle. Modeemissa on langallinen ja langaton reititin eli tarkoittaa se langattoman verkon hallintasivua. Mokkulassa saattaa olla vaan yks langaton reititin ja siinä näkymättömän piuhan (langattoman verkon salasana) paikat viidelle koneelle!