Koiran kuorsaus

Scarlet.

Itselläni on kolme vuotias sekarotuinen uroskoira. Rotuina on Suomen ajokoira ja Karjalankarhukoira. Koiran kuono on pitkä ja suora, hän muistuttaa muutenkin hyvin paljon ajokoiraa. Olen kuullut, että näillä ns. "ruttunenäisillä" roduilla kuorsaus johtuu juuri kuonon muodosta ja usein myös hengitysvaikeuksista.

Onko mahdollista, että omalla koirallani on hengitysvaikeuksia, kun välillä kuorsaa yhtä komeasti kuin aikuinen mies. Kuorsausta ilmenee vaan kun koira nukkuu tasaisella alustalla kyljellään. Koira ei kuorsaa jos nukkuu jossain muussa asenossa tai, jos pään alla on tyyny kun makaa kylellään.

Kyselisin, että voiko kuorsaus olla koiralle haitallista ja onko sitä mahdollista saada loppumaan? Kuorsaus on siis niin kovaäänistä, että se häiritsee omia yöuniani, joten joudun aina käskemään koiran olohuoneeseen nukkumaan kun alottaa kunnon "konsertin"

4

568

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Junnuri

      Luulempa, että koiran kuorsaaminen on aika yleistä. Itselläni on jackrusseli, joka kuorsaa välillä kuin tukkirekka! yleensä kuorsaamista tapahtuu kun koira on ollut todella väsynyt, kun on käynyt nukkumaan. Tiedä sitten mistä johtuu!

      • luomuhurtta

        koira ja isäntä kilpaa. Joskus nappaan tyynyn ja painun toiseen huoneeseen! Parhaat äänet lähtee kun koira on selällään. Se siis tosissaan nukkuu tassut kattoa kohti ja korisee lahjakkaasti. Ja kyljellään ollessaan haukkuu ja vinkuu ja massuttaa suutaan kuin söisi jotain. Joten siisn äänekästä nukkumista


      • hkjl
        luomuhurtta kirjoitti:

        koira ja isäntä kilpaa. Joskus nappaan tyynyn ja painun toiseen huoneeseen! Parhaat äänet lähtee kun koira on selällään. Se siis tosissaan nukkuu tassut kattoa kohti ja korisee lahjakkaasti. Ja kyljellään ollessaan haukkuu ja vinkuu ja massuttaa suutaan kuin söisi jotain. Joten siisn äänekästä nukkumista

        Minulla on cottoni.. ja se vasta kuorsaakin :D Nukkuu aina selällään ja pitää hirveää ääntä. Meillä kyllä myös toinen karhukoirakin röhisee toisinaan. Joten monet koirat kuorsaavat rodusta riippuen. Aivan kuin ihmisetkin :D


    • *******

      Ajokoiran kuorsaus on komean kuuloista, mutta ei varmaan yöllä. Meillä on aina kaikki koirat kuorsanneet (lyttykuonoja ei ole koskaan ollut), myös peräpää ääntelee ja haisee kuorsauksen lomassa. Sitten on ne "juoksut" eli makaavat kyljellään ja "juoksevat", osa on haukahdellutkin unissaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3219
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3087
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2952
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      66
      2631
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2132
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      61
      1699
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      25
      1667
    8. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1659
    9. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1655
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1576
    Aihe