Onkos tämmönen tuttu. Uusi Volvo V70, syyskuussa rekisteröity, perusradio. Kaikki hyvin, paitsi. Aina silloin tällöin, hyvin lyhyen hetken (alle sekunti) radio soittaa "väärää kanavaa". Elikkä esimerkiksi kun kuuntelee NRJ niin välillä tulee alle sekunnin pätkä jotain muuta. Tapahtuu puolen tunnin ajossa ehkä kerran tai kaksi.
Pieni juttu mutta tosi ärsyttävä.
Volvon huollossa tietysti mitään tuollaisesta tiedetty .. mutta vaikea uskoa että olen ainoa jolla ongelma. Ei viittis tämmösen takia viedä autoa päiväksi pajalle, varsinkaan jos ei hommaan ole selkeätä ratkaisua vielä..
Pieni juttu mutta tosi ärsyttävä.
Volvon huollossa tietysti mitään tuollaisesta tiedetty .. mutta vaikea uskoa että olen ainoa jolla ongelma. Ei viittis tämmösen takia viedä autoa päiväksi pajalle, varsinkaan jos ei hommaan ole selkeätä ratkaisua vielä..
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuskimpa siellä sinisellä päivää menee, siellä ovat ammattilaisia, laittavat asetukset kohilleen.....100€
Kyseessä tosin noin 5 vuotta vanha s60. Satunnaisesti tapahtuu juuri tuota, alkanut ilmetä vasta iän myötä (auton), ei tapahdu ainakaan vielä ihan häiriöksi asti elikkäs semmoista pari-kolme kertaa viikossa.
En oo asiaa sen kummemmin tutkituttanut mutta tuttu ilmiö.
ei viitsi viedä pajalle takuu autoa, vaikka joku ongelma wituttaakin.
Oikeastikko luulet asia korjaantuvan tänne kirjoittelemalla?
Tekee tuota jos on takaikkunan lämmitin päällä. Näin ainakin V50 05 ja V70 08 mallissa.
Onko ollut teillä? Varmaan antenni tai vahvistin ottaa häiriötä? Ja ihan varmasti ovat sinisellä kuulleet tuosta!
Muutaman kuukauden ikäisessä XC-70:ssa sama ongelma.
Ei vaivaa YLEn kanavilla, mutta heikompitehoisilla lähettimillä lähetettävien paikallisradioiden kanssa ongelma esiintyy päivittäin.
Täytyy mainita ensimmäisen huollon yhteydessä, josko jotakin tekisivät.