Mitä mukaan näyttelyihin?!

ensi kertaa näyttely

Siis, olen menossa ensi kertaa, itse esittämään koirani näyttelyihin. Olen kyllä ollut monesti mukana näyttelyissä, mutta kehän sisään en ole vielä joutunut vaan kuin mätsäreissä.
Siis, saako näyttelyissä käyttää herkkuja kehässä? :) Ehkä tyhmä kysymys, mutta en ole kiinnittänyt siihen huomiota ennemmin.
Ja mitä tarkoittaa kun luin uusia ensi vuoden näyttely sääntöja netistä niin siellä oli jotain, että koiraan ei saa häiritä niin, että se vaikuttaa sen arviointiin? Siis onko se sitä että ei siis saa huutaa, siellä kentän laidalla sen nimee ja saaha se innostumaan ja pomppimaan, vai tarkoittaako se jotain ettei saisi ottaa huomiota koiraan (siis sen kehässä viejä) että se jotenkin seisoisi erillä tavalla!? Taidan kuulostaa jo ihan tyhmältä, mutta tahdon tietää kaiken... :)
Ja mitä näyttelyihin kannattaa ottaa mukaan:
Tietenkin koiran paperi, sekä ruokaa ja juomaa. Olen myös huomannut, että monilla isoillakin koirilla (itsellänikin isokoira, säkä 62cm) on jonkunlainen kantohäkki mukana, johon koiran saa rauhoittumaan. Itse olen jo hankkinut sellaisen ja koira muutenkin aivan hyvin viihtyy siellä (ei se siellä mitenkään suuremmin vietä aikaa, mutta ei pistä vastaan kun se käsketään sinne ja olen pitänyt siellä myös sen leluja jotta se tottuisi häkkiin paremmin ja se olisi sitten entistä helpompi saada sinne).
Myös ajattelin ottaa mukaan jonkun liinan, jonka päällä voisi maata, jottei tarvisi olla koko ajan joko kantohäkissä tai seisoa hihnassa. Näyttelyt ovat ssisä hallissa, jossa maa pohja joten en viitsi antaa koiran maata paljaalla maalla, jottei ihan mudassa sitten olisi. :)
Tietysti, myös harjat ja trimmaus sakset, jos yhtäkkiä huomaakin karavaan ilmestyneen jonkun ylimäärisen tupsun. :)
Mutta pitääkö vielä olla jotain...? En uskonut jännittäväni näin paljon ja koitan rauhoittua sitten kehään, jottei koira luule että joku on hätänä... :)

2

1844

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • farkku

      siis, saako näyttelyissä käyttää herkkuja kehässä?
      - Saa. Kunhan niitä nameja ei tipu kehään ja ne namipalat oikeasti ovat namipaloja, ei siis kokonaista lenkkimakkaraa jotakoira mussuttaa silmät pyöreinä.

      Ja mitä tarkoittaa kun luin uusia ensi vuoden näyttely sääntöja netistä niin siellä oli jotain, että koiraan ei saa häiritä niin, että se vaikuttaa sen arviointiin? Siis onko se sitä että ei siis saa huutaa, siellä kentän laidalla sen nimee ja saaha se innostumaan ja pomppimaan, vai tarkoittaako se jotain ettei saisi ottaa huomiota koiraan (siis sen kehässä viejä) että se jotenkin seisoisi erillä tavalla!?
      - Tämä tarkoittaa sitä, että esimerkiksi sinun ollessasi kehässä ei kukaan tuttusi/kaverisi/you name it saa huutaa koirasi nimeä. Tämä siksi, että ULKOPUOLINEN AVUSTAMINEN KEHÄSSÄ on kielletty. Tällätavoin on saatu esim. paimenkoiria (Belgit, sakut) näyttämään terhakkaammilta kehissä.

      Ja mitä näyttelyihin kannattaa ottaa mukaan:
      - Koira
      - koiran paperit
      - nameja
      - juomakuppi
      - vettä
      - alusta tai häkki
      - mielellään joku isohko pyyhe/häkinpäällinen häkin päälle (rauhoittaa koiraa häkissä kun ei näekoko ajan mitä tapahtuu, malttaa rauhoittua)
      - Koiran oma hihna ja panta
      - näyttelyhihna
      - koirankakkapusseja (saa yleensä myös paikanpäältä)
      - numerolapunpidike
      - juomaa/eväitä myös itselle jos rodussasi on paljon koiria / rahaa
      - iloinen mieli

      • ensi kertaa näyttely

        Kiitos vastauksesta! Otetaanpa noi mukaan niin eiköhän siitä selvitä... :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1689
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      33
      1084
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    9. 71
      577
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      444
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe