Olen ihmetellyt monesti sitä, että miksi mersut eivät meinaa mahtua normaaliin parkkiruutuun, vaan ne ovat kahden ruudun alueella.
Mahdollisia syitä:
1) Pyörät eivät käänny tarpeeksi tai ohjaus on liian raskas tai hidas
2) Pitää varmistaa että muutkin huomaavat mersun
3) Luullaan että mersu on niin isokokoinen auto, että ei mahdu ruutuun ja ajetaan toisen puolen pyörät vähän viivan väärälle puolelle tarkoituksella
Kääntyvien etupyörien olemassaoloa tiedustelin eilisiltana eräältä rouvashenkilöltä, joka seisoskeli kaupasta tullessani parkkipaikalla mersunsa vieressä ja alkoi möykkäämään minulle kun olin pysäköinyt audini hänen mielestään vaarallisen lähelle hänen mersuaan, eikä hän kuulemma voinut lähteä ajamaan autollaan. Oli kuulemma juuri soittamaisillaan poliisille, koska olin estänyt hänen liikkeelle lähtönsä. Nauruani pidätellen suosittelin kuitenkin soittamaan optikolle ja varaamaan ajan näöntarkastukseen, sillä hänen mersunsa oli melkein puoli metriä "minun" ruudussani. Myönnettäköön että autojen välissä tilaa oli noin 5 cm, eli melko lähellä, mutta ei sen pitäisi ajamista estää, kun kuskin paikalle kuitenkin oli vapaa pääsy kummassakin autossa. Itselleni ei ainakaan tuottanut mitään ongelmaa laittaa A4 takaperin siihen mersulta jääneeseen ruudunjämään.
En saanut vastausta etupyörien kääntymiseen liittyen, vaan suosituksen painua vittuun. Sanoin että "selvä on, näinkin äsken yhden hyvännäköisen vitunkantotelineen tuolla kaupassa" heitin ostokseni autooni ja painuin takaisin jumboon kahville puoleksi tunniksi. Palattuani autolle mersu oli edelleen parkissa rouvan istuessa autossaan.
Mahdollisia syitä:
1) Pyörät eivät käänny tarpeeksi tai ohjaus on liian raskas tai hidas
2) Pitää varmistaa että muutkin huomaavat mersun
3) Luullaan että mersu on niin isokokoinen auto, että ei mahdu ruutuun ja ajetaan toisen puolen pyörät vähän viivan väärälle puolelle tarkoituksella
Kääntyvien etupyörien olemassaoloa tiedustelin eilisiltana eräältä rouvashenkilöltä, joka seisoskeli kaupasta tullessani parkkipaikalla mersunsa vieressä ja alkoi möykkäämään minulle kun olin pysäköinyt audini hänen mielestään vaarallisen lähelle hänen mersuaan, eikä hän kuulemma voinut lähteä ajamaan autollaan. Oli kuulemma juuri soittamaisillaan poliisille, koska olin estänyt hänen liikkeelle lähtönsä. Nauruani pidätellen suosittelin kuitenkin soittamaan optikolle ja varaamaan ajan näöntarkastukseen, sillä hänen mersunsa oli melkein puoli metriä "minun" ruudussani. Myönnettäköön että autojen välissä tilaa oli noin 5 cm, eli melko lähellä, mutta ei sen pitäisi ajamista estää, kun kuskin paikalle kuitenkin oli vapaa pääsy kummassakin autossa. Itselleni ei ainakaan tuottanut mitään ongelmaa laittaa A4 takaperin siihen mersulta jääneeseen ruudunjämään.
En saanut vastausta etupyörien kääntymiseen liittyen, vaan suosituksen painua vittuun. Sanoin että "selvä on, näinkin äsken yhden hyvännäköisen vitunkantotelineen tuolla kaupassa" heitin ostokseni autooni ja painuin takaisin jumboon kahville puoleksi tunniksi. Palattuani autolle mersu oli edelleen parkissa rouvan istuessa autossaan.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Luulen, että kuvailemasi harha johtuu kateudesta. Ihan samoin mersut parkataan kuin muutkin autot.
kauppojen ja kauppakeskusten parkkiruudut ovat järkyttävän kapeita. ilmeisesti jonkun japanilaisella kanootilla ajelevan salaatinsyöjänaisarkkitehdin suunnittelemia.
Kauppakeskuksen tehokkuuden nimissä kuluttajat "ahdetaan" ahtaille parkkipaikoille! "Rahat pois ja mee vittuun"-periaatteella.
Autojen kyljet ja ovet lommoontuvat, etenkin kun lapset, naiset ja vanhukset availevat ovia kapeassa "hikiruudussa". Eipä tule paikkakuntani Prismassa juuri tuon takia käytyä.
Tuo pitänee paikkaansa. Huomasin itsekin, kun hankin vastikään vuoden 82 200d mersun, naapurini on vihreä kateudesta eikä enää edes moikkaa. Mitäs me mersumiehet
Pidetään joku raja jookos.
Noita -82 kanootteja voi parkata miten haluaa, ei väliä pikkukolhuista niissä.
niin joku kanootti suunitellut parkki paikat ku esim: sl600:lla tulee parkkiruutuun niin hyväkö sieltä edes pois pääseen ku on niin isot ovet ettei ne aukea tarpeeksi.......
miten usein joudut parkeeramaan sellaisen auton (sl600) prisman parkkihalliin????
on parkkeerata leveästi, koska suomalaiset ei osaa kunnioittaa toisen omaisuutta ! ! Hakataan ovilla toisten kyljet lommoille eikä varmasti jäädä paikalle sen jälkeen. Arvostelkaa ihan rauhassa parkkeerauksia, oletkohan itse niitä jotka kateellisena paukauttelee toisten kylkiin lommoja??. Se on muuten mielenkiintoista, että jos parkkeeraa johonkin sivummalle ja menee esim. kauppaan, takaisin tullessa joku on lykännyt autonsa ihan siihen viereen. Onko se jotain ison auton ihailua vai seuran kaipuuta?
Mersun ostaja saa syyntakeettomuustodistuksen vakiovarusteena. Eihän häntä voi pitää vastuullisena teoistaan. ;-)
Varmaan ihan samoista syistä kuin muitakin merkkejä. Mersu vaan on merkki, johon yllättävän monet näyttävät kiinnittävän ensimmäiseksi huomionsa. Ja kun mersuista suurin osa on kooltaan suurempia kuin keskivertoauto, niin pienemmätkin virheet johtava mainitsemaasi "ongelmaan".
Ja kiitos vaan siitä suuresta luottamuksesta, jota monet osoittavat mersunomistajia kohtaan. Heitä nimittäin pidetään näemmä joidenkin mielestä jonain täydellisinä yli-ihmisinä, jotka parkkaavat autonsakin aina täydellisesti. Kokemuksesta voin sanoa, että se on turhaa "palvontaa".
Mahdollisista syistaä mersun kohdalla... Heittäydyt viestissäsi vähän liiankin tyhmäksi vai kysyitkö ihan vakavissasi?
Mitä taas tulee po tapaukseen, niin tuskin rouvashenkilö siitä yhtään sai lohdutusta, että sinä osaat parkata autosi ilman mitään ongelmaa. Kyllähn minäkin osaan parkata autoni oikein, mikä tuskin sekään rouvashenkilöä lohduttaisi saati sinua.
Loppujen lopuksi mikä sinulle eniten aiheutti pettymystä rouvashenkilön (tai kaikkien mersunomistajien) toiminnassa, kun se vaikutti sinuun noinkin voimakkaasti?
Nythän on niin että mersulla saa ja oikeastaan PITÄÄKIN pysäköidä kahteen ruutuun! Tämä vain sen takia että jäisi selvä väli molemmille puolille erottamaan sen "kansanautoista". Sille ei sitten voi mitään että joku Audikuski ei ymmärrä että ei siihen vapaana olevaan puolikasruutuun ole tarkoituskaan kenenkään autoaan tunkea vaan se on tarkoitettu juuri erottimeksi mersujen ja muiden autojen välille! Ohjeet kansanautolla ajaville: 1Kun mersu tulee vastaan, tervehdi ystävällisesti koska mersusta kyllä vilkutellaan kuten kuninkaallisten autosta kuuluukin(jaa lapsillesi pieniä lippuja joissa on mersun tähti) 2Kun mersu tulee parkkipaikalle missä ei ole vapaita paikkoja siirrä oma autosi kadun varteen. 3Älä koskan pysäköi autoasi mersun viereiseen parkkiruutuun. Jos siinä on ainoa vapaa paikka, toimi kuten kohdassa 2. 4Osta mersu- avaimenperä. Ihmisellä pitää olla elämässään tavoitteita! 5Tee mielikuvaharjoituksia mersulla-ajamisesta. 6Muista että mersukuskejakin saa puhutella julkisilla parkkipaikoilla. Kuka tietää vaikka juttelisit tulevan kolleegan kanssa!?
Nykyää parkkiruudut on tehty niin kapeiksi että jos niihin ajaa normaalikokoisen auton (ei Micraa) niin autot on niin lähekkäin toisiaan ruuduissa että moni kolhii naapuriautojen kupeet kun nousee autoon tai sieltä pois. Minä en ainakaan halua autoni kupeita lommoille, jos sinä haluat niin se on oma asiasi. Minä maksan autoni itse kovalla työllä tienatuista ja verotuksen jälkeen jäljelle jääneistä euroista, niin haluan pitää sen myös mahdollisemman siistinä mm. sen takia, että siitä saa tulevaisuudessa vaihdossakin jotain. Vasta pari viikkoa sitten todistin Prisman parkkiksella kun vanha (noin 60v) mamma lähti pekettivolkkarista ulos ja surutta pamautti autonsa oven viereisen sitikan takatolppaan. Kyllä vitutti katella, jos olis oma Caddy ollu kyseessä niin oli mummo ollu auton takapuskurissa kiinni ja hinauksessa ympäri parkkipaikkaa!
Ilmeisesti itse et ole tälläistä kupeiden kolhimista edes ajatellut? Tai jos ajaa firman autoa niin eihän siitä niin välitetä... vai onko vaan kateus kyseessä.
Kerran yksi kaltaisesi tuli valittamaan parkkeerauksestani. Parkkipaikka oli muuten tyhjä vain kaksi autoa minun Cadillac ja papan riisipussi. Mun auto oli vähän suurpiirteisesti kahden ruudun alueella, koska tilaa oli ja vain kaksi autoa isolla tyhjällä parkkiksella. No pappahan tuli kiroilee että auto pitää parkkeerata ruutuun eikä sen sivuun, niinkuin ei tässä maailmassa muita ongelmia olisikaan. No minä ystävällisesti siirsin auton ja ajoin sen sitten poikittain parkkiin vieden kolmen ruudun tilan. Ja papparainen oli tyytyväinen ;) Selvää kateutta, muuta syytä en tämänkaltaiseen käytökseen keksinyt.
Audi-miesten mainetta lisää itsekkäällä ja inhottavalla käytöksellä. Se oli varmaan ainoa paikka mihin oli mahikset parkata? Saitpahan tehtyä kiusaa taas yhdelle itteäs heikommalle. Mikäli elämä on tollasista nautinnoista parempi, pitäisköhän sun hakea jotain ammatti-apua??
pistä kuule Audis rekisteri-numero tänne näkyville, voidaan sitten jossain katella sun ihania parkkeerauksia ja kiusantekoas!! :-)
Minäkö siinä kiusaa tein?
Olishan se mersurouva varmaan uskaltanut siitä lähteä, jos olisi alunperin pysäköinyt autonsa niinkuin pitääkin, eli yhteen ruutuun. Kyseinen ruutu (tai siis sen puolikas) oli ainoa vapaa paikka kyseisessä rivissä.
Itse sitäpaitsi käyttäydyin melkoisen asiallisesti, mutta hän uhkaili poliisilla ja suositteli vittuun painumista.
Rekisterinumeron julkaisemisesta ei liene suurta hyötyä, sillä liikun 50 tkm vuoteen ja harvoin on auto samalla parkkiksella. Parkkeeraamistani olisi muutenkin varmaan aika tylsää tulla seuraamaan, sillä se on vain yksi peruutus ja kertalaakista keskelle suoraan.
Tarinasi voi varmasti olla totta, mutta eikös tuo nyt ole hiukan naurettavaa yleistystä kirjoittaa otsikoksi "Miksi MERSUT pysäköidään huonosti". Törmäsit siis yhteen tapaukseen!
Varmasti muitakin huonosti parkkeerattuja Mersuja on, mutta toisaalta huonoja kuskeja kun löytyy taatusti tasapuolisesti muita automerkkejä ajavistakin.
Ei oikein jaksais näitä "miksi mersumiehet eivät osaa käyttää vilkkuja" tai "miksi mersumiehet ajavat sumuvalot päällä"...
Kyllä se almera hb:n saadaan osumaan kahteen ruutuun: Jätin säälistä ajamatta oman E-mallin mersun sihen viereen,koska sitten tuo kuljettja ei olisi päässyt autoonsa sisälle.Jospa oisin ollu vaikka escortilla liikkeellä ni sihen olisin tällänny viereen ja jättäny 5 cm väliä!!!
Mulla on S-Mersu ja se on HUOMATTAVASTI leveämpi kin corolla. Ei tosiaan mahdu normaaliin marketin ruutuun niin että jäisi pelivaraa oville. Varsinkin jos "naapuri" on vähän kulahtanut en tosiaan parkkaa viereen. Otan kylmästi kaksi paikkaa kun ovat niin pieniksi ne maalanneet. En kylläkään aja kaupan ovelle vaan jätän alueen laitamille missä on paremmin tilaa ja kävelen sieltä. Maksulliset paikat on asia erikseen. Silloin on haettava paikka joka on kadun suuntainen niin ettei ole kylkikontaktin vaaraa. Niin se vaan on, eikä tämä ole leuhkimista!
Paljoa ole corollaa leveämpi. Vaivaiset 14 senttiä.
Naapurin mies valitteli, että mersu on liian leveä, jotta se mahtuisi helposti taloyhtiömme autokatokseen ja heitti siihen, että pitäis vissiin vaihtaa mersu almeraan kuten vaimollansakin. Kysäisin että paljonko mersu on almeraa leveämpi. Vastaus oli että suunnilleen 35 cm. Itse sanoin, että tuskin on yli 10 cm eroa. Oikea vastaus olisi ollut 11,4 cm.
Leveys taitaa olla katsojan korvien välissä.
Koitas tehdä sama joskus mulle - saat viedä autos pajalle ja kun tulet vielä valittamaan niin saat viedä itsesi lasarettiin ja mua vaan naurattaa -- voi vee mikä PEEELOOO
Pysäköin autoni mersun viereen.
En aio sinua tulla pysäköimään mihinkään. Tai edes tuuppaamaan.
Venkuttaja lukee omia jurakautisia viestejään - taidat tykätä itsestäsi oikein niin kuin enemmänkin. Ai minäkin luen - no en olekkaan yrittänyt esittää nokkelaa.