Terve
Tässä piirtelin ja mietiskelin yleisesti ottaen talojen muotoa, ja mieleen tuli sitten feng shuin opit. Yhden kirjan mukaanhan talon on hyvä olla suorakaiteen tai neliön muotoinen. Mitä olette mieltä ristin mallisesta talosta? Eli muuten suorakaiteen muotoinen, mutta keskellä pohjois- ja eteläpuolella lisäosat (erkkeri tai vastaava pohjoisessa ja eteinen/tuulikaappi etelässä). Muoto olisi siis risti, jonka sakarat on jotakuinkin samanpituiset, vähän niinkuin Sveitsin lipussa.
Kiitokset teille!
Talon muoto ja Feng Shui
9
1302
Vastaukset
- rauhoittavaa
Itse tekisin molonmuotoisen, erkkeri siis perimmäisessä päässä.
- Haluamme varmistaa
pelkkään yksinkertaiseen nelisakaraiseen ristiin? Parempi ratkaisu on semmoinen, jossa on vielä poikittain jatkokset sakaroiden päissä. Feng Shuikin putoaa ihmetyksestä polvilleen, kun moisen näkee.
- jukka .k.mikkola
hakaristin symboliikka on intialaisille tuttu ja turvallinen.
Kristinopin ristissä yhtyvät horisontti ja vertikaalisuus, eli henki.
Parempi on tehdä suoraan pyöreä . WWW.domespace.com tai www.woodplanet.fi
-niistä nöytyy todellista näkemystä. Domespacen talo vieläpä pyöriin ,niin
voi valita ilmansuunnan tilanteen mukaan. - 16+4
jukka .k.mikkola kirjoitti:
hakaristin symboliikka on intialaisille tuttu ja turvallinen.
Kristinopin ristissä yhtyvät horisontti ja vertikaalisuus, eli henki.
Parempi on tehdä suoraan pyöreä . WWW.domespace.com tai www.woodplanet.fi
-niistä nöytyy todellista näkemystä. Domespacen talo vieläpä pyöriin ,niin
voi valita ilmansuunnan tilanteen mukaan.on pesunkestävä kiinalainen arkkitehti. Tuskin on Intiassa käynytkään.
- jukka. k. mikkola
16+4 kirjoitti:
on pesunkestävä kiinalainen arkkitehti. Tuskin on Intiassa käynytkään.
ei keksinyt hakaristiä. Hakaristin täydellisempi muoto on neliö joka on jaettu keskeltä ristiin neljäksi neliöksi. Tulee mieleen rintamamiestalon pohjakuva ?
Sen alkuperä on mandalassa ,joka on pyöreä,ihmisen psyyken täydellisyyden ja sen tavoittelun
symbooli. Tässäkin mielessä feng shui on idiootti, joka on luonut uskomusteorian, joka haisee.
Tuskin mikään ruudinkeksijä.
- Hui hai
Minä noudatan huihai-ideologiaa. siinä talosta tehdään useimmiten viisikulmainen. viides kulma symboloi neljännestä nurkasta seuraavaa ja antaa voimaa talolle. normaalin neliskanttisen talon kulmien kaikki voima menee talon kannattateluun. tämä ylimääräinen viides kulma vapauttaa energiansa asukkaiden ja talossa vierailevien käyttöön. kulman voi sijoittaa mihin ilmansuuntaan tahansa kunhan se sijoitetaan kahden vierekkäisen peruskulman väliin.
- lisäe nergiaa
Mihin saisi valmiissa talossa sijoitettua viidennen kulman kun on suorakaidetalo nyt. Jos tekee kulmapatin tulee paljon lisäkulmia. Miten nelikulmaiseen taloon tehdään yksi lisäkulma?
- Toinen nimimerkki
lisäe nergiaa kirjoitti:
Mihin saisi valmiissa talossa sijoitettua viidennen kulman kun on suorakaidetalo nyt. Jos tekee kulmapatin tulee paljon lisäkulmia. Miten nelikulmaiseen taloon tehdään yksi lisäkulma?
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Escher_Circle_Limit_III.jpg
- Viides kulma
lisäe nergiaa kirjoitti:
Mihin saisi valmiissa talossa sijoitettua viidennen kulman kun on suorakaidetalo nyt. Jos tekee kulmapatin tulee paljon lisäkulmia. Miten nelikulmaiseen taloon tehdään yksi lisäkulma?
Voi kädettömyyden määrää!
Jos et tuota itse keksi, palkkaa konsultti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4372829Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?2512350- 641929
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3261474Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1651308Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751162- 931097
Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121047K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81017- 101858