Olen miettinyt saako vauva rinnasta tarpeeksi maitoa, vai pitääkö antaa lisäksi korviketta? Syö yölläkin, monta kertaa rintaa. Aion imettää vuoden ikään, ja silloin lopettaa myös yö syötöt viimeistään.
ruoat:
aamulla: puuro, vajaa desi.
päivällinen: sosetta pieni pilttipurkki, soseen kanssa vettä
tissiä
välipala: hedelmä sosetta puoli purkkia- purkillinen, vettä
lounas: sosetta pieni pilttipurkki, vettä palan painikkeeksi
tissiä
iltapala: puuroa vaihtelevasti noin desi..
päivisin ei oikein viihdy rinnalla, kuin vain nukkumaan käydessä.
ruoat:
aamulla: puuro, vajaa desi.
päivällinen: sosetta pieni pilttipurkki, soseen kanssa vettä
tissiä
välipala: hedelmä sosetta puoli purkkia- purkillinen, vettä
lounas: sosetta pieni pilttipurkki, vettä palan painikkeeksi
tissiä
iltapala: puuroa vaihtelevasti noin desi..
päivisin ei oikein viihdy rinnalla, kuin vain nukkumaan käydessä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
ton ikänen enää tissillä tekee...
Luulisi aikuisen ihmisen sen verran tietävän. Jos nyt ei ihan koomassa ole biologian tunteja koulussa viettänyt.
antaa lisäksi korviketta. Joskus aikanaan tarkistin imetystuesta ihan virallisen kannan montako imetystä riittää / päivä ja sieltä vastasivat, että jos on n. 4 tehokasta imetyskertaa niin se on riittävä nesteen ja kalsiumin saantia ajatellen.
Juu, kyllä se neljä kertaa tulee täyteen kun yölläkin täytyy syöttää.. Mietin vain että jos päivällä söisi paremmin rintaa niin jäisiköhän se yötissi sitten helpommin pois. Olen antanut yöllä tissiä lähinnä sen takia, jotta maidon saanti olisi riittävää.
aiemmalle kommentoijalle: kyllähän 9kk ikäinen vielä äidinmaitoa tarvitsee, tai jos ei ole jostain syystä saatavilla niin vastaavasti äidinmaidon korviketta. Joten miksi en antaisi. Ihme kysymyksiä.
anna jotain rasva/proteiinipitoista illalla, niin pitää paremmin nälkää. öljyä tms siihen iltapuuroon. jos imetyksessä ei ole isompia ongelmia ollut niin tuskin nytkään tulee. kyllä se vauva tarpeistaan pitää huolen jos vaan tarjoo tarpeeksi usein. ihan hyvin illallakin voiisi antaa lihaa, mikä jottei?
Mulla nyt ei sinällään ole tuohon imettämiseen lisättävää, mutta meillä on kans 9 kk vauva, jota imetän. Ajattelin vain, että meidän poika syö aikas paljon enemmän kuin teillä syödään. Ei ole yöllä tissitellyt enää 6kk jälkeen, kun alkoi syödä kiinteitä. Ei siis kritiikkiä tai mitään, mutta näin meillä:
Aamulla: puurohiutaleita 0,5 dl 1,5 dl maitoa (tehdään korvikkeeseen)
tissiä ennen unia
lounas: iso purkki Pilttiä (tai siis itse teen ruoat, mutta olen katsonut määrät valmispurkeista, eli n. 20 g lihaa, pari pakastekuutiota perunaa/riisiä/makaronia ja 6 pakastekuutiota kasviksia, vettä sekaan.) lisäksi juo vettä
välipala: marjasosetta pikkupurkki ½banaani/päärynä/jne.
tissiä
päivällinen: kasvissosetta varmaan pikkupurkillinen, söisi enemmänkin, mutta sitten iltapuuro ei enää maistu, juomaksi vettä
iltapala: sama kuin aamulla, eri puurohiutaleita, tissiä päälle
Eli imetän 3 kertaa (joskus 4) ja annan korviketta (jauhetta) ruoan yhteydessä lisäksi.
No meillä on syönti vain huonontunut viimeaikoina, lieneekö hampaiden tulo vaikuttanee tähän, ei meinaa mennä joka aterialla edes sitä pienä purkillista, annan kyllä niin paljon kuin syö. Ja iltapuuron teen myös korvikkeeseen, kaurapuuron aamulla veteen.
Meillä myös tehdään ylähampaita ja syöminen vaikeaa. Poika pistää joka lusikallisella sormet suuhun ja "pulauttaa" ruoat pois. Siihen auttoi, että hörppäyttää tosi kylmää vettä heti ja joka lusikallisen jälkeen, saa nieltyä. Muuten ilmeisesti tuntuu ikävälle ikenissä. Ja kylmä ruoka kaikkiaan. En siis lämmitä ollenkaan ruokia.
Ensimmäisenä lisäisin noita ruokamääriä ainakin puolella. Meillä on hoikka 8-kuinen tyttö, joka vetäsee kerralla yli pari desiä soseita tai puuroa, usein enemmänkin. Ja maitoa menee noin 4 desiä ja vettä kans. Herää yöllä kerran maidolle. En tosin imetä enääm mutta kyllä tuon ikäisen lapsen tulisi hieman enemmän ruokaa saada.
Jos vaikka vähenisi se tissittely yöaikaan. Periaatteessa yli puolivuotias ei öisin tarvitsisi mitään ravintoa enää.
mutta oman tyttären (ikää 8kk) kanssa vastaavanlainen ongelma kuin ketjun aloittajalla. Olisi kyllä kiva tietää, miten ruokamääriä tuosta vaan lisätään yhtäkkiä puolella. Toki sitä ruokaa voi tehdä ja tarjota vaikka kolminkertaisen annoksen, mutta jos lapsi ei syö, niin minkäs teet?
Tänään aamulla sain puuroa menemään n. 3 teelusikallista. Lounasta (lihaa, perunaa, vihanneksia) tyttö söi kolmasosapilttipurkillisen. Hedelmäsose välipalalla varmaan menee kaikki (pieni pilttipurkillinen), iltaruuan ja iltapuuron kanssa todennäköisesti sama meininki kuin lounaan ja aamupuuron kanssa. Näin on ollut siitä asti, kun alkoi tehdä alahampaita, eikä auta vaikka tarjoaisin kaupan sosetta, itsetehtyä sosetta, lämmintä tai kylmää ruokaa, hienompana tai karkeampana, paksumpana tai litkuna, äidinmaitoa joukkoon lypsettynä... Hedelmäsoseita syö, mutta muut ei meinaa kelvata millään. Aamuisin ei kelpaa edes hedelmäsose.
Olisi siis tosi kiva kuulla, miten lapsen saa syömään yhtäkkiä tuplasti enemmän sapuskaa.
Tosiaan, aika vahaisilta kuulostaa ruokamaarat. Meilla oli tuon ikaisena pojalla samanlainen tilanne, ei oikein suostunut syomaan, ja laakarin "maarayksesta" sitten vahennettiin maidon antamista ja kappas, ruoka alkoi maistua! Maitoahan pitaisi tuon ikaisena menna se 5-6dl(?) kalsiumin saannin takaamiseksi, mutta pian on lapsesi jo sen verran vanha etta voi alkaa jo syoda muitakin maitotuotteita, rahkaa, viilia, raejuustoa ym, eli kaikki ei tarvitse tulla maidosta. Toinen mita itse tein jossain vaiheessa kun tuntui ettei maitoa mennyt tarpeeksi, niin ruokiin sekoittelin korvikejauhetta. Meilla olisi myos yolla tissilla ollut vahan valia, mutta itsella tuli vasy siihen hommaan ja lopetin yotissittelyt. Tosin vielakin (1v2kk)on kausia, jolloin heraa yolla ja vaatii maitopulloa, ihan selvasti on nalka ja silloin syotan pullosta.
ruokamäärät kuulostaa ihan hyviltä.Jokainen omistani on syönyt suunnilleen tuon verran enkä koskaan ollut huolissaan ruokamääristä,eihän sitä nyt väkisin enempää voi syöttää eikä kaikkien lasten tarvitse saman verran ruokaa syödä.
kerron meidän ruokailun, joskin vauva jo 10kk ja erityiskorvikkeella ollaan, joten tarkat määrät näkee maijon menekkiä ja muuta jos jotakin kiinnostaa =) itekkin miettiny onko sopivasti kaikkea ja onko liikaa maitoa ja liian vähän kiinteitä jne. nyt tosin nostettiin noita kiinteitä ihan äsken! eli:
klo 7-8 kaurapuuroa 1dl vesi, maitoa 120ml.
klo 10 maitoa 150ml
klo 12 sose (kasvis/liha/kala/kana tms) 2 dl eli iso kaupan purkillinen/tai oma tekemää samanverran vesi
klo 14 hedelmäsose/kiisseli/kaurajugurtti 1dl vesi
klo 15 150ml maitoa
klo 17 sose 2dl vesi
klo 19 1dl puuroa vesi
klo 20 180ml maitoa ja nukkumaan
sellasta meillä =) ja poika on normaali mitoissa ja kova syömään, ei ronkeloi mistään! ja tietty hedelmiä saa mussutella aina välillä, kiiviä, mansikkaa, päärynää, mandariiniä, banaania, viinirypäleitä, ne on herkkuja =)
Meijän 10kuinen syö kaikkea mitä tarjoaa ja hampaita ei vielä ole puhjennut yhtään, rintamaito ainut maito.
7 Imetys
7-7.30 Puuro n2dl hedelmäsosetta 2rkl makua tuomaan
8.30 Imetys
11 Imetys
11.15 Lounas pieni pilttipurkillinen (iysse tehtyä) pastaa/riisiä/vihanneksia yms ja pakastekuutio lihaa
12.00 Imetys
14.00 Hedelmäsose ja pientä naposteltavaa ja imetys
16.15 Imetys
16.30 Päivällinen sama kuin lounas ja imetys
18.00 Imetys
19.00 Iltapuuro sama kuin aamulla ja imetys
20.45 Imetys
ja riippuen yöstä niin rinnalle herää 2-3 kertaa :)
Imetys hetket ovat aina kestäneet meillä vain hetkisen n.15min joten rinnalla ei koko päivä kulu vaikka kertoja onkin useasti :)