Kauniita

pienen pirtin hämärässä
liesi-hellan lämpimässä
kutoo nuttua nyt muori
hänkin oli kerran ikinuori

usein kaksikymmentä täytti
nuorelta aina silloin näytti
nyt on langat sykkyrällä
sydänparka mykkyrällä

lensi, liiti pitkin maita
omastaan oli aina saita
sydämenkin laittoi jäähän
ei ole selvittäjää langan päähän
8333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kauniita unia runoilijalle ja muillekkin. Joskus me naisihmiset törmäämme sellaisiin langan selvittäjiin että he saavat sen langan entistä pahemmin solmuun. Mutta olen silti sitä mieltä että kannattaa uskoa aitoon rakkauteen. Kompromissit eivät saa sydäntä sulamaan ei muoreilta, ei muijilta eikä neitosilta.
http://www.youtube.com/watch?v=NcbAibPA2yY

Äänestä
  • Omituista on silloin kun löytää omasta mielestään sen sydämmen sulattajan vaan hänellä itsellään ei taida olla aavistustakaan tehtävästään. :)

    Äänestä

näissä kahdessa viimeisimmässäsi runossa: poikaparkara riutuu ja tytöstä tulee yksinäinen vanha akka, jolta puuttuu rakkaus :(
No jospa se tosielämässä tulisi työstämällä muuksikin kuin palstarakkaudeksi

Äänestä
  • Kaikista suurimmat rakkaustarinat eivät ole niitä kaikista helpoimpia. Mutta nyt on pakko tämän akkasen mennä nukkumaan.

    Äänestä

paskan möivät?

Nenä ylös ja kerää ne langat ettet kompastu :)

Äänestä

Nuku hyvin.

Äänestä

Kiitos hyvästä runosta.
Mukavaa uudenvuodenaattoiltaa kirjoittajalle ja muille palstan lukijoille.

Äänestä

olipa kerran poikarukka
jonka peri lopulta hukka

lupasi hän maat ja mannut
ketäpä hän ei olisi pannut

kävikö hänelle huonosti
jopa sangen kehnosti

kyllä hän jaksaa aina vonkaa
ja osingoille joikaa

milloin otat opiksi
ja elät vihdoin tavoiks
i
miksi et naisia arvosta
ja meitä tasa-arvoista

toivon sulle kuitenkin kaikkea hyvää
masun täydeltä nuorta syvää

Äänestä

Kommentoi aloitusta


*unia* kirjoitti:

pienen pirtin hämärässä
liesi-hellan lämpimässä
kutoo nuttua nyt muori
hänkin oli kerran ikinuori

usein kaksikymmentä täytti
nuorelta aina silloin näytti
nyt on langat sykkyrällä
sydänparka mykkyrällä

lensi, liiti pitkin maita
omastaan oli aina saita
sydämenkin laittoi jäähän
ei ole selvittäjää langan päähän

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu