Tyhjä tanssilava

lavakyynel

Ennen sitä aina näin alkuvuoden kynnyksellä loi jo haavekuvia, kuinka ihanaa olisi taas tulevana kesänä päästä katsomaan ja kuuntelemaan Kari Tapiota. Nauttimaan Suomen luonnosta ja tanssilavan ainutlaatuisuudesta. Jo tieto Karin esiintymisestä sai perhosia vatsaan.Nyt on toisin. Meikäläiselle se tanssilava on tyhjä. Saa nähdä tuleeko lähdetyksi. Ehkä jotakin naissolistia voisi mennä kuuntelemaan. En voisi kuvitellakaan meneväni katsomaan jotakin Sillaanpään (kaikella kunnioituksella) Jarin kiiltokuvamaisuutta, Tapani Kansan mahdollista oikkuilua, Danny pappashowta yms. Niissä ei ole mitään niin ihanan rentoa ja luvalla sanoen renttumaista ja letkeää juttua, mitä Kari sai aikaan.
Niin, että vie aikansa, ennen kuin joku saa iloa tanssilavoille meikäläisen silmin. Toista Karia ei tule. Ikävä kyllä.

6

539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karipia

      Mulla sama tunne konsertteja ajatellen,aina oli kiva seurailla milloin Karin konsertti on täällä nurkilla. Liput odotteli monta viikkoa kirjahyllyssä sitä päivää kun taas pääsi nauttimaan siitä konsertti tunnelmasta suosikki artistin seurassa. En osaa kuvitella kenen konserttiin enään menisin,kukaan ei sytytä sillä tavalla että tulisi lähdettyä.... Kari oli numero yksi!!!

      • sydäntallennus

        Ikävä on Karia myös tv:n kotikatsomoon. Ennen oli aina ilo nähdä tv:n ohjelmistosta, että Kari esiintyy siinä ja siinä ohjelmassa, laulaa siinä ja siinä ohjelmassa. Sitä etukäteen jo oli täpinöissä nähdäkseen Karin livenä näkemisen lisäksi myös tv:ssä. Vaan ei enää. Tämä totutteleminen tähän kaipuuseen vie aikansa. Onneksi musiikki jäi lohduksi siihenkin.


    • jivejalka.

      Kyllä suosittelisin menemään Tapani Kansan keikalle. Tanssiliput nyt on sen verran edullisia ,ette sinä siinä rahallisesti valtavia summia häviä vaikket tykkäisikään. Ja olisithan taas uutta kokemusta rikkaampi. Sitä voi sitten vuosienkin päästä muistella hyvässä tai pahassa. Kyllä näitä legendoja kannattaa käydä kuuntelemassa silloin kun tilaisuus on ,ettei tarvitse sitten joskus itkeä kun heitä ei enää ole, ettei tullut sitäkään livenä nähtyä.
      Viime kesänä olin Tapanin keikalla ja hyvin rentoa ja hyväntuulista oli esiintymisensä. Oli hauskaa kun hän siinä tuttavallisesti jutustelikin ja heitti vitsiä laulujensa lomassa lavan edessä seisovan yleisön kanssa. Orkan poikiakin nauratti se tunnelma ja fiiilis tuntui olevan kaikilla hyvä. Ohjelmistonsa sisälsi mukavia lauluja ( muitakin kuin niitä omia hittejään), oli hienoja valsseja, tangoja, humppaa, rockenrollia, jenkkaa jne... Ja kyllähän Tapani osaa laulaa. Ääni on komea eikä lavakarisman puutteestakaan tarvitse kärsiä, kuten monien nykyiskelmälaulajien kohdalla.

      • lavakyynel

        Ei kiitos, Tapani Kansaa. En halua väen väkisin mennä kuuntelemaan ja katsomaan, kun en miehestä tykkää. Ihan kaikella kunnioituksella ihailijoitaan kohtaan, menkää vain hänen keikoilleen. Itse en sinne mieli. Miksi siis maksaa piletti...Myöskään esim. Charles Plogmanin keikoille ei tee mieli. Tuo Neljän Suora vois olla ok, tai Jorma Kääriäinen. Millainen lie Karin kaima Vepsän poika? Kyllä Kari jätti ison aukon Suomen lavakulttuuriin, vaan aikansa kutakin. Ehkä aika auttaa ikävässä.


    • Annu.

      Korisevan Arjan, Markkolan Tomin, Mäkeläisen Mikon ja Yölinnun nyt ensiksi mainitakseni. Tanssia saa hyvien biisien mukana ja lisäksi saa ystävällistä ja yleisöään huomioivaa esiintymistä. Odotan kovasti lavakesää.

    • ihailijatar...

      Sitä samaa olen miettinyt. Melkeimpä aina tuli käytyä vain Karin keikoilla mutta siinä näki monta muutakin hyvää orkesteria. Yksi joka jäi mieleen oli Neljänsuora. Sitä suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      117
      10282
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5020
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2201
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2058
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1914
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      991
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      983
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    Aihe