Mikä on paras paikka tulittaa keskustassa? Ihan ydinkeskustassahan ei saa paukuttaa, mutta aivan lähellä voi. Rautatieasemalla saa ilotulittaa, samoin Cygnaeuspuistossa.
Hyviä paikkoja laittaa ilotulitteita oavt mysö markettien pihat. Kaupathan menevät kiinni klo. 18 ja samalla sekunnilla saa ampua romun taivaalle! Siis ilotulitteet!
Itse ilotulitan keskustassa mm. Cittarin pihalla, rautatieasemalla ja PSYLlin pihassa. Enää 15 minuuttia...
Hyviä paikkoja laittaa ilotulitteita oavt mysö markettien pihat. Kaupathan menevät kiinni klo. 18 ja samalla sekunnilla saa ampua romun taivaalle! Siis ilotulitteet!
Itse ilotulitan keskustassa mm. Cittarin pihalla, rautatieasemalla ja PSYLlin pihassa. Enää 15 minuuttia...
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hyviä paikkoja ovat myös Kirjurinluoto, Pormestarinluoto ja Pick n Payn piha.
Antakaa vinkkejä hyvistä paikoista!
tlite sinne ja syvälle, niin hyvää tulee
Ajoin autolla keskustan toiselle puolelle ja pysäköin Ammattioppilaitoksen pihaan lähelle Cygnaeuksen koulua.
Viereisen koulun (PSYL) pihalla oli aika suorittaa laatutarkastus:
Klo. 18.50-19.10 ammuin taivaalle:
- 2 kpl. Karjala takaisin heti! -patoja (30 euroa/kpl.)
- 1 kpl. Rock 400G -pata (25 eur/kpl.)
- 1 kpl. Gold Collection Massive Mine (10 eur/kpl.)
- 1 kpl. Iso paha tanskalainen -Gold Collection roomalainen kynttilä (6 eur/kpl.)
Rahaa on siis savuna ilmassa jo 101 eurolla!
Koomisinta oli klo. 19.10 pihalla ollut nuorisojoukko (ja lukuisat ohikulkijat). Nuoret laittoivat perhosia ja sähikäisiään kovin keskittyneen oloisina. Sytytin heidän näkemättään lumikinoksen takaa vaivihkaa yhden Karjala takaisin heti! -padan. 30 euron pata amui taivaalle 500 grammaa pyrotekniikan ihmettä. Kukaan ei sanonut sanaakaan!
Tämä kuvaa suomalaista (lue: porilaista) sulkeutuneisuutta parhaimmillaan. Uuden Vuoden pitäisi olla ilon ja riemun juhla! Kaikilla pitäisi olla hauskaa! Kaikkien pitäisi hymyillä ja onnitella toisiaan!
No, ammuin 101 euroa taivaalle, eikä YKSIKÄÄN ohikulkija sanonut sanaakaan. Ei sanaakaan. Olisivat suomalaiseen negatiiviseen sävyyn edes sättineet tai vilauttaneet keskaria, mutta ei sitäkään!
Uutena Vuotena ei siis irtoa reaktioita suuntaan eikä toiseen. Ei iloin kiljahduksia, eikä vihan murahduksi. Tuppisuista kansaa me suomalaiset.
Miten sinä vietät Uuden Vuoden? Hiljaa asunnossasi sanomatta sanaakaan?
Unohtui edeltä:
Vuodelle 2010 ilotulitteiden pyromassaa sai lain mukaan lisätä. Tämä näkyi niin patojen koon kasvuna kuin myös hinnan nousuna. 200 gramman sijaan oli nyt tarjolla 400 ja 500 gramman patoja.
Se missä kasvanut pyromassa näkyy on tähtikuvioiden koko, mutta ennen kaikkea ampumakorkeudessa. Tämän vuoden 500 gramman Karjala takaisin heti! -pata ampuu kuviot huomattavasti korkeammalle kuin aikaisemmat kevyemmät versiot.Mmitä käyttäjä tästä hyötyy jääköön jokaisen itse ratkaistavaksi. Fakta on kuitenkin se, että massa on kasvanut ja hinta. Onneksi niille saa myös konkreettista vastinetta!
kateellisia olivat sun raketeistasi...tietysti
kolmenkympin padat, eihän kukaan edes perhosten ammuskelua harrastanut lapsi huomannut esitystäsi.
olisit kunnon patoja hankkinut
Loppuillasta oli sitten kunnon patojen aika. Nuo 25 euron ja 30 euron padat olivat sellaisia, mitä laitoin menemään siinä 7 aikaan illalla. Just tollasia pikku hurahduksia!
Hohhoh, ei nyt pahalla, mutta olin ketjun avauksen jälkeen aika varma että joku 12v teini siellä ki
rjoittelee. Mutta mitäpä vielä, kai siellä on joku 30v mies. Katkera siitä kun ampuu satoja euroja taivaalle eikä kukaan sano sanaakaan. Itehän olen 26v, eikä voisi yhtään vähempää kiinnostaa raketit. Eriasia jos olisi lapsia, silloin tietysti noidenkin merkitys muuttuisi. Ilmeisesti olit vielä liikenteessä yksin. Sitä en ymmärrä, keskenään kaupungille raketeita ampumaan. Sitäpaitsi sen mitä noita hintoja nyt nähnyt niin tollanen 30€ patahan on aika lapsellinen. Osta ensi vuonna tollanen 149€ maksava pata niin ehkä ainakin sitä keskaria olis tarjolla..