Hei. Meillä on 4 vko:n vanhoja mäyräkoiran pentuja. Aloimme vähän aikaa sitten syöttämään niille pentunappuloita sekoitettuna maidonkorvikkeeseen emon imetyksen lisäksi. Kolme pennuistamme alkoi syödä innokkaasti, mutta yksi ei suostunut koskemaankaan ruokaan. Nyt on pari päivää kulunut ja pentu alkaa jäädä painossaan jälkeen. Mitä kannattaisi tehdä?
Koiranpentu ei syö kiinteää
???
3569
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meillä aloitettiin maidonkorvikkeella sekoitettuna rasvaiseen jauhelihaan, koska nappula ei kelvannut edes aivan mössönä kuin kahdelle pennulle. Viisiviikkoisina kaikille alkoi kelvata nappula ja nyt kuusiviikkoisina se menee jokaiselle myös kuivanakin. Olisiko maittavuudesta kyse? :)
Toisaalta, kannattaa varmuuden vuoksi konsultoida el:ää asiasta.Katsoitko suuhun ettei kitalaessa ole vikaa?
Kiitos viestistäsi:). Olemme yrittäneet myös jauheliha-maitoseosta, mutta sekään ei pennulle maistunut. Kitalaessa ei näyttäisi olevan vikaa.. Tänä aamuna se kuitenkin suostui syömään pari pehmitettyä nappulaa eli ehkä parempaan päin ollaan menossa..:)
Aina joukossa voi olla niitä hitaita,auta lusikalla pikkusen alkuun.Oletko seurannut,ettei kyseinen pirpana täytä vatsaanasa imemällä