Hei. Meillä on 4 vko:n vanhoja mäyräkoiran pentuja. Aloimme vähän aikaa sitten syöttämään niille pentunappuloita sekoitettuna maidonkorvikkeeseen emon imetyksen lisäksi. Kolme pennuistamme alkoi syödä innokkaasti, mutta yksi ei suostunut koskemaankaan ruokaan. Nyt on pari päivää kulunut ja pentu alkaa jäädä painossaan jälkeen. Mitä kannattaisi tehdä?
Vastaukset 3
- Karhu ja koirat
Meillä aloitettiin maidonkorvikkeella sekoitettuna rasvaiseen jauhelihaan, koska nappula ei kelvannut edes aivan mössönä kuin kahdelle pennulle. Viisiviikkoisina kaikille alkoi kelvata nappula ja nyt kuusiviikkoisina se menee jokaiselle myös kuivanakin. Olisiko maittavuudesta kyse? :)
Toisaalta, kannattaa varmuuden vuoksi konsultoida el:ää asiasta.Katsoitko suuhun ettei kitalaessa ole vikaa?- ....
Kiitos viestistäsi:). Olemme yrittäneet myös jauheliha-maitoseosta, mutta sekään ei pennulle maistunut. Kitalaessa ei näyttäisi olevan vikaa.. Tänä aamuna se kuitenkin suostui syömään pari pehmitettyä nappulaa eli ehkä parempaan päin ollaan menossa..:)
- 23
.... kirjoitti:
Kiitos viestistäsi:). Olemme yrittäneet myös jauheliha-maitoseosta, mutta sekään ei pennulle maistunut. Kitalaessa ei näyttäisi olevan vikaa.. Tänä aamuna se kuitenkin suostui syömään pari pehmitettyä nappulaa eli ehkä parempaan päin ollaan menossa..:)
Aina joukossa voi olla niitä hitaita,auta lusikalla pikkusen alkuun.Oletko seurannut,ettei kyseinen pirpana täytä vatsaanasa imemällä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1182435Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401552Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6441028- 106993
- 71962
- 98906
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76710- 70706
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31696