Eli, minulla on ollut nyt viimeisen kahden viikon ajan flunssa, jonka jälkeen minula lähti ääni hetkeksi, ja sen perässä tuli pienehkö kurkkukipu, joka muuttuikin pian toispuoleiseksi kurkkukivuksi (jota ei nyt kivuksi voinut sanoa, pientä pistelyä nielaistaessa) ja tällä hetkellä minulla ei ole kuumetta, ei pahaa oloa, pystyn avaamaan suun ihan normaalisti, pystyn syömään ja puhekin on normaalia. Flunssan alussa puhe oli hieman puuromaista, mutta ei tosiaan ole enään.
mutta, toisessa nielurisassa (sotken aina kitarisan ja nielurisan, eli siis tuolla sivulla, ei tuo keskellä heiluva pallo) on jonkinsortin "pallero", se ei ole kipeä (tökin sitä hammastikulla)
Voisiko olla nielupaise?
Nielupaise? Tulehtunut kitarisa?
1
1245
Vastaukset
- uu... kipuja
Minulla todettiin vajaa viikko sitten nielupaise. En ole aikaisemmin kuullutkaan tuollaisesta sairaudesta. Oli todella kivulias. Ei voinut oikein nielasita, eikä lopulta enää syödäkään mitään.
Onneksi terkkarissa sattui olemaan asiantunteva lääkäri, joka heti passitti Kysiin. Samana iltana jo paise puhkaistiin paikallispuudutuksella. Toimenpide oli todella kauhea. Suonen kautta sain lääkkeet ja ravinteita.
Kurkussa olevaa paisetta aukaistiin vielä kolmena päivänä. Sieltä löytyi edelleen mätää, joten jouduin olemaan sairaalassa neljä vuorokautta.
Olen tuolla lueskellut toisten kertomuksia tuosta sairaudesta ja nyt mietin, voinko saada tuon kauhistuksen uudelleen. Se oli niin hirveä kokemus, etten soisi kenellekään. Lääkekuuri jatkuu, mutta kurkku on silti vielä arka. En ole varma, kannattaako syödä särkylääkkeitä antibioottien lisäksi, sillä särkylääkkeet eivät kai paranna, helpottavat oloa kylläkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607512Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 77853
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745