kuinka moni on käynyt läpi genitaalialueen operaation ja jos leikaus on sinulle tehty, niin miksi ja miksi et kenties mennyt? Itseäni enemmän kiinnostaa ftm operaatiossa käyneet, koska itse olen kyseiseen leikkaukseen menossa. Riskithän on joka leikkauksella mutta mielestäni saavutettavat edut ovat ainakin itselleni tärkeämmät ja tottakai toivon kaiken sujuvan hyvin. Wc käynnit ainakin helpottuvat huomattavasti ja onhan se mukavaa että housuissa on täytettä ihan omasta takaa. Mtf:lle leikkaus taitaa olla helpompi ja rakenteellinen toimivuus on parempi kuin ftm:llä. Mutta voi kun olisi tuon kaiken saanut jo syntymässään, niin olisi huomattavasti vähemmällä päässyt.
Genitaalileikkaukseen menijät/menneet
X-men
2414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Oletko siis käynyt jo läpi tutkimukset, saanut diagnoosin ja RLT läpikäytynä? Leikkaukseenhan mennään vasta näiden jälkeen.
Olin mtf ja nykyisin nainen. Leikkaus oli itsestään selvä asia jo tutkimusten alussa, halusinhan olla nainen myös fyysisesti. Tätä tietä leikkaus on todellakin helpompi, onhan varaosat olemassa. Ftm suuntaan leikkaus on huomattavasti haasteellisempi, mutta suomalaiset hoitojärjestelmän plastiikkakirurgit ovat perehtyneet leikkaukseen. Kuitenkin komplikaatioita sattuu aika usein ja monet ftm ihmiset eivät siksi halua kyseistä leikkausta. Yleensä "rännihommat" onnistuu, mutta pitää varautua siihenkin että joutuu siellä miesten WC:ssä vierailemaan koppiosastolla.
Saat parhaiten tietoa liittymällä transmiesten keskustelupalstalle.
Taitaapa melkein olla wc-käynnit helpompia leikkaamattomille, ainakin jos on hankkinut kunnolla täytettä pöksyihin.